|
Możemy otworzyć jednocześnie kilka okien, w każdym z nich może pracować inny program -- tę cechę systemów zwiemy wielozadaniowością (multitasking). Jednak komunikować się w danej chwili możemy tylko z jednym programem, toteż tylko jedno z otwartych okien jest w danej chwili aktywne (czyli ,,na wierzchu''). Aby uaktywnić okno znajdujące się ,,pod spodem'', wystarczy zwykle kliknąć jego dowolny fragment.
Oglądany w oknie wycinek możemy przesuwać w pionie i poziomie. Służą do tego paski przewijania (scrollbars), widoczne1.5na rysunku 1.1 wzdłuż prawej i dolnej ramki. Klinięcie znajdujących się na ich końcach trójkątów umożliwia powolne przesuwanie wyświetlanej w oknie części obrazu w odpowiednim kierunku. Szybszy efekt uzyskamy ciągnąc (czyli najeżdzając kursorem, wciskając lewy guzik i przemieszczając mysz bez jego puszczania) znajdujące się wewnątrz pasków prostokąty. Podwójne kliknięcie na górnej krawędzi okna (belce) powoduje zwykle rozciągnięcie okna na cały ekran lub jego ,,zwinięcie'' pod belkę. Ponowny ,,dwuklik'' na belce przywraca stan poprzedni.
Po obu stronach belki znajdują się ikonki; ich działanie najprościej sprawdzić klikając ,,na próbę''. Dla przykładu, w oknach z rysunku 1.1 (Linux/KDE) i rysunku 1.2 (MS Windows 98):
Najniższą część okna zajmuje zwykle pasek stanu, widoczny na dole rysunków 1.1 i 1.2. Na pasku stanu pracujący w oknie program wyświetla zwykle bieżące informacje, np. edytor -- aktualną pozycję kursora, a przeglądarka -- adres, do którego prowadzi znajdujące się pod kursorem łącze. Zwykle istnieje możliwość rezygnacji z jego wyświetlania.
|