|
|
|
|
|
Na blacie znajdują się ikony symbolizujące najczęściej używane programy i funkcje. Na przykład, do kosza na śmieci (w lewym górnym rogu rys. 1.5 i 1.6) możemy przeciągać niepotrzebne pliki1.13.
Blat jest za mały, by pomieścić ikony wszystkich zainstalowanych programów -- podobnie jak opisane przed chwilą paski narzędziowe nie pomieszczą symboli wszystkich funkcji. Dlatego rzadziej używane funkcje programu znajdujemy w rozwijanych menu, a rzadziej używane programy -- w ,,głównym'' rozwijanym menu komputera, czyli menu systemu. Otwieramy je klikając odpowiedni guzik; w MS Windows (od wersji 95) jest to (rys. 1.5), w KDE -- (rys. 1.6), zwykle w lewym dolnym rogu ekranu. Pozycje menu systemowego otwierają dostęp do grup programów -- na rysunku 1.5 pozycja Ustawienia otwiera dostęp do kolejnych grup: Panel Sterowania, Drukarki itd.
Ważnym obszarem blatu jest również miejsce, w którym ,,giną'' zminimalizowane do ikony (ale nie zamknięte) okna (patrz opis na s. ). W MS Windows (rys. 1.5) i Linux/GNOME (rys. 1.7) jest to ten sam pasek, na którym znajduje się guzik Start, w KDE -- obszar wybrany przez użytkownika (na rys. 1.6 na górze ekranu). Czasami [Macintosh (Apple), Unixy z CDE] ikony zminimalizowanych programów umieszczane są po prostu na blacie, jak na rysunkach 1.8 i 1.9. Ponowne kliknięcie na ikonie, do której został zwinięty program, z powrotem otwiera okno i przywraca stan pracującego w nim programu.
Większość powyższych ustawień, np. pozycję paska zadań, możemy zwykle dopasowywać do własnych preferencji.