W referacie omówione zostaną modele rynków finansowych oparte na, zaczerpniętym z fizyki statystycznej i fizyki materii skondensowanej, modelu magnetyka Isinga i jego różnych uogólnieniach. Zadaniem tego typu modeli jest w jak najdoskonalszy sposób imitować zachowanie się giełdy, bazując na decyzjach pojedynczych graczy (spinsonów). Podczas referatu słuchacze poznają pojęcie faktów stylizowanych na rynkach finansowych, dowiedzą się, jak przejść od fizyki statystycznej i fizyki materii skondensowanej do rzeczywistości ekonomicznej, poznają przykładowe modele stworzone według tej koncepcji i zobaczą, na ile odtwarzają one zachowanie się rzeczywistych rynków.
room nr 5, Smyczkowa 5/7 at 18:30
Mateusz Denys (Wydział Fizyki UW)
Stock market "magnetism" - modeling of financial markets based on Ising model
W referacie omówione zostaną modele rynków finansowych oparte na, zaczerpniętym z fizyki statystycznej i fizyki materii skondensowanej, modelu magnetyka Isinga i jego różnych uogólnieniach. Zadaniem tego typu modeli jest w jak najdoskonalszy sposób imitować zachowanie się giełdy, bazując na decyzjach pojedynczych graczy (spinsonów). Podczas referatu słuchacze poznają fakty stylizowane obecne na rynkach finansowych, dowiedzą się, jak przejść od fizyki statystycznej i fizyki materii skondensowanej do rzeczywistości ekonomicznej, poznają przykładowe modele stworzone według tej koncepcji i zobaczą, na ile odtwarzają one zachowanie się rzeczywistych rynków.
room nr 5, Smyczkowa 5/7 at 18:30
Mateusz Wiliński (Wydział Fizyki UW)
Universal curve of the influence function on London Stock Exchange
Zmiana ceny w odpowiedzi na pojedynczą transakcję zależy od rozmiarutransakcji, rodzaju spółki której dana transakcja dotyczy i prawdopodobnieod wielu innych czynników. Badając zestawy aktywów podzielone ze względuna wielkość kapitalizacji rynkowej, można uzyskać postać funkcji wpływuceny w zależności od płynności spółki. Skalowanie odpowiednio średniejzmiany ceny oraz wielkości transakcji pozwala na otrzymanie uniwersalnejfunkcji wpływu, której istnienie sugeruje, że zjawiskiem kieruje pewnakonkretna zasada statystyczna. Co więcej, wyniki uzyskane dla NYSE, Giełdy Australijskiej, Giełdy Chińskiej i wreszcie Giełdy Londyńskiej sugerują,iż zależność między zmianą ceny i wolumenem transakcji ma potęgowycharakter w większej części badanego obszaru.