W referacie przedstawię w jaki sposób, wykorzystując grafy typu 'Minimum Spanning Tree', można (redukując liczbę elementów macierzy korelacji) wydobyć strukturę sieciową, przykładowo wybranych rynków finasowych. Omówię narzędzia, za pomocą których można badać charakterystykę tych grafów. Pokażę jak charakterystycznie ta struktura ewoluuje w czasie w miarę zbliżania sie do kryzysu na rynku. Wskażę na możliwość pojawienia się w niej zdarzeń superekstremalnych. Powyższe rozważania przedstawię m.in. na konkretnym przykładzie Warszawskiej GPW.
room nr 5, Smyczkowa 5/7 at 18:30

Stanisław Cichocki (Wydział Nauk Ekonomicznych UW)
Szara strefa jest zjawiskiem codziennym lecz słabo zbadanym.Wiedza o tym zjawisku jest szczególnie ważna np. w kontekście politykifiskalnej i rachunków narodowych. Badając szarą strefę napotykamy wieleproblemów: czym dokładnie jest szara strefa, jak może zostać zmierzona,jakie są jej rozmiary na świecie, dlaczego niektóre kraje mają mniejsząszarą strefę niż inne, jakie są przyczyny i konsekwencje szarej strefy,jak można ją ograniczyć, dlaczego warto poświęcać jej uwagę? Odpowiedzi na powyższe pytania nie są ani łatwe ani oczywiste lecz stanowią wyzwanie. Z drugiej strony badania nad szarą strefą są wciąż innowacyjne. Podczasseminarium postaram się odpowiedzieć na powyższe pytania.
room nr 5, Smyczkowa 5/7 at 18:30

Maciej Jagielski (Wydział Fizyki UW)
W referacie przedstawiona zostanie formuła służąca do jednolitego opisu skumulowanych rocznych dochodów gospodarstw domowych w Unii Europejskiej w 2006 i 2008 roku. Jest ona uogólnieniem przez nas znanej formuły Yakovenko, gdyż umożliwia opis dochodów wszystkich grup społecznych, w tym najbogatszych. Formuła ta dobrze opisuje znane stylizowane fakty dotyczące dochodów gospodarstw domowych. Oznacza to, że dla gospodarstw domowych o niskich dochodach przechodzi w prawo Boltzmanna-Gibbsa a dla średniozamożnych gospodarstw domowych w słabe prawo Pareto. Zgodnie z oczekiwaniami, uzyskaliśmy z niej prawo Zipfa dobrze opisujące dochody najbogatszych gospodarstw domowych.
room nr 5, Smyczkowa 5/7 at 18:30

Aleksandra Budzowska (Wydział Fizyki UW)
W referacie omówione zostanie zagadnienie występowania rzadkich zdarzeń, czyli dużych szkód, w modelowaniu wyniku finansowego firmy ubezpieczeniowej. Praktycznym celem tego modelowania jest analiza danych empirycznych pozwalająca na określenie dolnego progu dużych strat. Określenie tego progu jest kluczowym zadaniem umożliwiającym długofalowe funkcjonowanie firmy ubezpieczeniowej poprzez właściwą asekurację. W referacie omówię (stosowane przeze mnie) podejście polegające na wykorzystaniu elementów teorii zdarzeń ekstremalnych.
room nr 5, Smyczkowa 5/7 at 18:30

Ryszard Kutner (Wydział Fizyki UW)
Informuję, że w dniu 4 października 2011 o godz. 18:30 w sali nr 5 w gmachu Wydziału Fizyki UW przy ul. Smyczkowej 5/7 rozpocznie się Zebranie Organizacyjne dotyczące specjalności Metody Fizyki w Ekonomii (Ekonofizyka). Plan ramowy1) Sprawy dotyczące tematów prac licencjackich i magisterskich (zaległych i nowych).1) Referaty na seminarium i proseminarium.2) Zajęcia z SAS na Wydziale Fizyki UW.3) Sprawy ewentualnego urealnienia planu zajęć.4) Sprawa zaopatrzenia w materiały biurowe etc.5) Sprawa korzystania z pokojów nr 10 i 13.6) Sprawa ogloszeń.7) Rozmowy indywidualne.Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszam!Prowadzący: prof. Ryszard Kutner