Przedstawiony zostanie komputerowy model spadku efektywności funkcjonowania organizacji (systemu) o charakterze hierarchicznym wynikającej z nałożenia dwóch czynników: zasady Petera, głoszącej, że pracownicy awansują w organizacji aż do osiągnięcia poziomu niekompetencji i faktu, że decyzje o awansach podejmowane są nie na podstawie rzeczywistych wyników, a raczej na podstawie tego jak wyniki te są przedstawiane. Model komputerowy pozwala na ocenę skali zjawiska i na podjęcie ewentualnych działań interwencyjnych.
room nr 5, Smyczkowa 5/7 at 18:30

Dariusz Grech (Instytut Fizyki Teoretycznej, Uniwersytet Wrocławski)
W wielu zarówno podstawowych, jak i mających praktyczne wykorzystanie dziedzinach spotykamy się często z problemem poszukiwania powtarzalnych sygnałów w zadanym szumie (szeregu czasowym danych). Często nie umiemy odpowiedzieć na pytanie, czy sygnał taki w ogóle jest obecny w stochastycznym tle, nie mówiac już o przebadaniu jego własności. Dotyczy to ogromnej kategorii zjawisk - od danych z różnego rodzaju detektorów (fizyka, astrofizyka, geofizyka,..) poprzez elekronikę, telekomunikację, informatykę techniczną, akustykę aż po genetykę i biologię molekularną. W swoim referacie przedstawię nową, oryginalną i alternatywną metodę poszukiwania sygnałów w zaszumionych danych, bazującą na analizie zdetrendyzowanych fluktuacji szeregu czasowego (DFA) oraz wykorzystaniu własności macierzy losowych. Po omówieniu głównych idei i wyników symulacji numerycznych dla podstawowych słabych sygnałów zanurzonych w szumach stochastycznych różnego rodzaju, zaprezentuję moc nowej metody na przykładzie badania zawartości stochastycznego tła jednego z detektorów astrofizycznych poszukujących słabych sygnałów fal grawitacyjnych (Nautilus).
room nr 5, Smyczkowa 5/7 at 18:30

Paweł Kowal (Fundacja Naukowa Instytut Badań Strukturalnych)
Celem referatu jest wprowadzenie do nowych modeli keyenesowskich (czyli do neokeyenesowskich modeli DSGE), stanowiących rozszerzenie modeli realnego cyklu koniunkurealnego (RBC) o sztywności nominalnej. W referacie przedstawiam strukturę ekonomiczną podstawowego modelu, podstawową kalibrację modelu, reakcję gospodarki na podstawowe szoki, opis mechanizmów transmisyjnych szoków oraz dopasowanie modelu do danych. Prezentację zakończy opis podstawowych problemów teoretycznych i empirycznych podstawowego modelu nowo-keyenesowskiego.
room nr 5, Smyczkowa 5/7 at 18:30

Piotr Żebrowski (Instytut Matematyczny Uniwersytetu Wrocławskiego)
W klasycznej metodzie wyceny instrumentów pochodnych na drzewach dwumianowych (czyli w modelu Coxa-Rossa-Rubinsteina) ewolucja procesu ceny instrumentu podstawowego na pewnym odcinku czasu [0, T] jest opisana przez proste błądzenie losowe o ustalonej liczbie skoków. Gdy liczba skoków dąży do nieskończoności model ten zbiega do modelu Blacka-Scholesa. Model Racheva-Ruschendorfa rozszerza model Coxa-Rossa-Rubinstaina poprzez randomizację liczby skoków ceny na odcinku [0, T]. Jednym ze sposobów wprowadzenia losowej liczby skoków ceny jest zastąpienie zwykłego błądzenia losowego z modelu Coxa-Rossa-Rubinsteina przez błądzenie losowe z czasem ciągłym. Zbadanie asymptotyki takiego wariantu modelu Racheva-Ruschendorfa doprowadzi do znalezienia granicznego rozkładu logarytmicznych zwrotów cen instrumentu podstawowego oraz wyprowadzenia formuły wyceny europejskiej opcji kupna uogólniającej wzór Blacka-Scholesa. Przedstawione zostaną wyniki dopasowania zaproponowanego modelu do różnych zbiorów danych giełdowych i porównanie wyceny opcji wynikającej z modelu z rzeczywistymi cenami rynkowymi.
room nr 5, Smyczkowa 5/7 at 18:30

Ryszard Kutner (Wydział Fizyki UW)
W referacie przedstawię wyniki uzyskane w ramach realizacji pierwszego etapu projektu. Dotyczą one metodologii, a w tym metody, pozwalającej na detekcję wpływu zdarzeń superekstremalnych na własności szeregów czasowych rządzonych, przede wszystkim, zdarzeniami ekstremalnymi. Pokażę na przykładzie superszoków oraz długotrwałych zdarzeń superekstremalnych, że funkcja autokorelacji prędkości procesu może być dobrym narzędziem wspomnianej detekcji. Przedstawię plan realizacji drugiego etapu projektu.
room nr 5, Smyczkowa 5/7 at 18:30

Janusz Miśkiewicz (Instytut Fizyki Teoretycznej, Uniwersytet Wrocławski)
W referacie omówiony zostanie problem układów, w których istotny jest czas przepływu informacji (bodźca), w szczególności gdy czas ten wpływa na zachowanie układu. W pierwszej części przedyskutowane zostaną kluczowe przykłady fizyczne, począwszy od problemu sprzężonych oscylatorów harmonicznych poprzez sieć oscylatorów. W dalszej części rozpatrzone zostaną przykłady złożonych układów takie jak zachowanie układu kontrolowanego przez opóźnione sprzężenie zwrotne czy wpływ skończonej prędkości propagacji w układach rozległych. W ostatniej części referatu przedstawione zostaną dwa przykłady ekonofizyczne: układ makroekonomiczny i model giełdy z opóźnionym sprzężeniem zwrotnym.
room nr 5, Smyczkowa 5/7 at 18:30

Marta Seweryniak (Wydział Nauk Ekonomicznych UW)
W referacie zostaną przedstawione przyczyny podejmowania decyzji o poprawie sytuacji materialnej w gospodarstwie domowym poprzez oszczędzanie lub zaciąganie kredytu. Referat składa się z części teoretycznej, opisującej ekonomiczne definicje oszczędzania i kredytowania, oraz empirycznej w której zostaną przedstawione wyniki otrzymane z analizy regresji logistycznej. Do modelowania wykorzystano dane uzyskane w trakcie badań sondażowych pt. "Warunki życia społeczeństwa polskiego - problemy i strategie", przeprowadzonych przez Centrum Badania Opinii Społecznej w okresie wrzesień - listopad 2007.
room nr 5, Smyczkowa 5/7 at 18:30

Paweł Sieczka (Wydział Fizyki PW)
Referat poświęcony jest roli, jaką pełnią efekty kolektywne w kreowaniu ryzyka finansowego. Referat składa się z dwóch części. Część pierwsza obejmuje analizę empiryczną i modelowanie rynków finansowych. Głównym tematem tej części jest dyskusja odchyleń od zachowania gaussowskiego oraz korelacje na rynkach. Część druga poświęcona jest zjawisku kolektywnych bankructw oraz ich wpływie na gospodarkę a także efektom psychologicznym, jakie często towarzyszą wybuchom kryzysów.