Przypomnijmy wzór na kwadrat sumy: . Obliczając kwadratową transformatę sygnału złożonego z sumy elementów i , dostaniemy reprezentację występujących w sygnale składników i oraz wyraz mieszany , który może pojawić się w takim rejonie przestrzeni czas-częstość, że w odpowiadającym mu przedziale czasu w sygnale brak jakiejkolwiek aktywności.
czas |
Jednym z głównych zastosowań rozkładów gęstości energii sygnału w przestrzeni czas-częstość (jak ten na rys. 3.2) jest próba odgadnięcia struktury lub własności nieznanego sygnału. W takim przypadku wyrazy mieszane są wysoce mylące -- na podstawie samego rozkładu energii z rys. 3.2 moglibyśmy podejrzewać, że w analizowanym sygnale, pomiędzy a i b, znajduje się jeszcze jedna struktura o pośredniej częstości!
Dla zminimalizowania tego efektu możemy wykorzystać spostrzeżenie, że wyrazy mieszane zwykle silnie oscylują, więc lokalne uśrednienie rozkładu (po czasie i częstości) powinno zmniejszyć ich wkład. Różne realizacje tego uśredniania tworzą bogatą klasę rozkładów o zredukowanych interferencjach (ang. reduced interference distributions, RID), z których każdy może dawać lepsze od innych rezultaty dla pewnej klasy sygnałów. Jednak w każdym przypadku mamy do czynienia z ogólną prawidłowością: im mniejszy wpływ interferencji (silniejsze uśrednianie) tym gorsza rozdzielczość.