u¿ywany w poczcie elektronicznej symbol u¶miechu (po³o¿ony na boku); por. smileys.
*
gwiazdka umownie zastêpuje dowolny ci±g znaków.
AGP
(Accelerated Graphics Port) standard wysokowydajnych kart grafiki do PC.
Analogowy
operuj±cy wielko¶ciami ci±g³ymi, jak temperatura czy natê¿enie pr±du. Przeciwieñstwo: cyfrowy.
Applet
ma³y program w Javie, który mo¿na wmontowaæ w stronê WWW. W porównaniu z pe³nymi programami Javy applety maj± szereg ograniczeñ np. w dostêpie do plików, ze wzglêdu na bezpieczeñstwo.
ARJ
popularny format kompresji, przed u¿yciem spakowanego pliku ( *.arj) nale¿y go rozpakowaæ z pomoc± odpowiedniego programu.
ASCII
(American Standard Code for Information Interchange) standardowy sposób przypisania liczb literom (tabl. 3.2).
AT
(Advanced Technology) opracowany przez IBM w po³owie lat 80. standard konstrukcyjny PC, do niedawna powszechnie stosowany, obecnie wypierany przez ATX.
ATA
(AT Attachment) najpopularniejszy interfejs dysków twardych w PC (por. SCSI).
ATAPI
(ATA Packet Interface) protokó³ umo¿liwiaj±cy pod³±czanie przez interfejs ATA urz±dzeñ innych ni¿ dyski twarde (np. napêdy CD-ROM).
ATX
opracowany przez Intela standard zastêpuj±cy AT.
Authentication
Uwierzytelnienie.
AVI
(Audio Video Interleave) wywodz±cy siê z MS Windows format plików ( *.avi) z filmami.
Backup
kopia zapasowa. Regularne tworzenie kopii zapasowych wa¿niejszych danych (na dyskietkach, ta¶mach, p³ytach CD-ROM czy osobnych dyskach twardych) jest podstawow± zasad± bezpieczeñstwa.
Bajt
osiem bitów, mo¿na za ich pomoc± zapisaæ liczbê miêdzy 0 a 255 lub literê.
Baza danych
(database) zbiór uporz±dkowanych informacji lub program do jego obs³ugi (przeszukiwania itp.). Zapewnia szybki dostêp i wyszukiwanie danych.
Bit
podstawowa jednostka informacji, jeden lub zero.
Blat
(desktop) okre¶lenie przestrzeni dostêpnej na ekranie komputera, na której jak na blacie biurka rozk³adamy potrzebne w pracy narzêdzia -- ikony programów, skróty, menu itp. W polskiej wersji MS Windows u¿yto okre¶lenia pulpit (por. przypis na s. ).
BMP
format zapisu plików graficznych ( *.bmp), wywodz±cy siê z MS Windows.
Cache
pamiêæ podrêczna, bufor. Mechanizm buforowania (caching) wykorzystywany jest np. do przyspieszenia czytania danych z dysku twardego, przez umieszczenie najczê¶ciej czytanych fragmentów w pamiêci RAM, lub w Internecie, przez umieszczanie kopii najczê¶ciej odwiedzanych stron WWW na lokalnym serwerze, dla zmniejszenia ruchu w Sieci i przyspieszenia dostêpu.
CD-ROM
(Compact Disc Read Only Memory) plastikowy kr±¿ek o ¶rednicy 5,25 cala (rys. 4.2), na którym mo¿na zapisaæ ok. 650 MB danych.
CGI
(Common Gateway Interface) standard uruchamiania programów z serwera poprzez strony WWW.
CHAP
(Challenge-Handshake Authentication Protocol) protokó³ uwierzytelniania stosowany przy po³±czeniach z komputerem dostawcy us³ug internetowych, umo¿liwiaj±cy automatyczne podanie nazwy u¿ytkownika i has³a, dziêki szyfrowaniu bezpieczniejszy ni¿ PAP.
Chip
uk³ad scalony.
Ciasteczka
(cookies) informacje zapisywane na dysku naszego komputera przez odwiedzane przez nas witryny, maj±ce zwykle u³atwiæ rozpoznanie nas i naszych upodobañ przy kolejnej wizycie.
Cracker
osoba w³amuj±ca siê do systemów komputerowych, czêsto mylnie okre¶lana jako haker.
CRC
(Cyclic Redundancy Check) jeden ze sposobów obliczania sumy kontrolnej.
wykupywanie adresów internetowych o potencjalnie dochodowych nazwach (np. postaci ZnanaFirma.com) w celu odsprzeda¿y zainteresowanym (w tym przypadku zapewne przedsiêbiorstwu ZnanaFirma). Proceder mo¿liwy dziêki chwilowemu brakowi jasnych regulacji prawnych (np. ochrona znaków handlowych ma ¶ci¶le okre¶lony zasiêg terytorialny, o czym trudno mówiæ w Internecie).
Cyfrowy
operuj±cy wy³±cznie na liczbach, co daje mo¿liwo¶æ korekcji b³êdów np. przez sumy kontrolne. Przeciwieñstwo: analogowy.
Czat
(chat) pogawêdki w Sieci (online, z pomoc± klawiatury), organizowane czêsto w portalach.
Czcionka
(font) pismo drukarskie (krój). Niniejsz± ksi±¿kê z³o¿ono czcionk± Antykwa Pó³tawskiego, zaprojektowan± w latach 1923-28, przywrócon± polskiej typografii (komputerowej) dziêki projektowi Grupy U¿ytkowników Systemu TEX ( http://www.gust.org.pl).
Desktop
1. Blat. 2. Osobisty komputer stacjonarny (ustawiany zwykle na blacie biurka).
Dialup
czasowe (w odró¿nieniu od sta³ej, dedykowanej linii) po³±czenie komputerów (komputera z Internetem) przez liniê telefoniczn±.
DirectX
zespó³ technologii firmy Microsoft, usprawniaj±cy obs³ugê multimediów w MS Windows, kluczowy dla dzia³ania w tym systemie wspó³czesnych gier komputerowych.
DNS
(Domain Name System) serwis nazw domen w Internecie, zapewniaj±cy t³umaczenie adresów symbolicznych (jak brain.fuw.edu.pl) na numery IP (193.0.82.256).
Dostawca us³ug internetowych
(Internet Service Provider, ISP) firma oferuj±ca m.in. dostêp do Internetu przez domow± liniê telefoniczn± (i modem).
DotCom
(ang. dot -- kropka) popularne okre¶lenie firm internetowych, których nazwa czêsto jest równowa¿na z internetowym adresem, czyli koñczy siê (przynajmniej w USA) na .com (commercial -- handlowy).
Download
kopiowanie pliku np. z serwera FTP na dysk lokalny (naszego komputera).
DVD
(Digital Versatile Disc) uniwersalny dysk cyfrowy, ze wzglêdu na g³ówne zastosowanie -- cyfrowy zapis filmów -- zwany te¿ Digital Video Disc. Jako no¶nik danych komputerowych ma pojemno¶æ od 4,7 do 17 gigabajtów (GB), zale¿nie od gêsto¶ci zapisu i wykorzystania jednej lub dwóch stron p³yty.
Dyskietka
najczê¶ciej oznacza floppy disk o pojemno¶ci 1,44 MB i ¶rednicy 3,5" (rys. 4.2).
Dysk twardy
(Hard Disk) znajduj±cy siê zwykle wewn±trz obudowy komputera dysk o du¿ej pojemno¶ci i relatywnie szybkim dostêpie do danych. Obecnie pojemno¶æ dostêpnych dysków twardych podwaja siê co ok. 8 miesiêcy, a wzglêdny koszt zapisu tej samej ilo¶ci informacji spada ok. 1,5% na tydzieñ.
E-mail
(electronic mail, email) Poczta elektroniczna.
E-
przybieraj±cy gwa³townie na popularno¶ci przedrostek, wywodz±cy siê od s³owa ,,elektroniczny'', a znacz±cy czêsto raczej ,,internetowy'', np. e-friends -- przyjaciele z Internetu.
E-biznes
integracja przep³ywu informacji miêdzy dzia³ami wewnêtrznymi przedsiêbiorstwa z jego aktywno¶ci± w Internecie.
E-book
ksi±¿ka publikowana w formie elektronicznej lub urz±dzenie do jej wy¶wietlania.
Ethernet
najpopularniejszy standard sieci lokalnych (LAN).
FAQ
(Frequently Asked Questions) czêsto zadawane pytania, a raczej zbiór odpowiedzi na nie, udostêpniany u¿ytkownikom w serwisach, dokumentacjach itp.
Firewall
urz±dzenie ograniczaj±ce ruch, zwykle na styku sieci wewnêtrznej z Internetem, w celu utrudnienia zdalnych w³amañ.
Floppy (disk)
Dyskietka.
Font
Czcionka.
Free Software Foundation
Fundacja Wolnego Oprogramowania, promuj±ca tworzenie i rozwój programów dostêpnych z kodem ¼ród³owym, g³ównie przez finansowanie projektu GNU.
Ftp
(File Transfer Protocol) protokó³ transferu plików, wywo³ywany automatycznie, gdy klikniemy odniesienie ³±cz±ce siê ze ,,¶ci±ganiem'' pliku.
Gateway
urz±dzenie umo¿liwiaj±ce przesy³anie danych miêdzy sieciami o ró¿nych standardach, obecnie zwane raczej routerem.
GIF
jeden ze standardowych formatów zapisu plików graficznych ( *.gif), oparty na bezstratnej kompresji, z ograniczeniem liczby kolorów do 256. Umo¿liwia wy¶wietlanie sekwencji obrazów, st±d czêste zastosowanie do prostych animacji na stronach WWW.
GNOME
okienkowy interfejs graficzny (desktop, blat) dla systemu
GNU/Linux (nastawiony bardziej na grafikê konkurent KDE).
GNU
skrót od Gnu's Not Unix, czyli Gnu to Nie Unix, zapocz±tkowany w 1984 projekt ( http://www.gnu.org) stworzenia kompletnego systemu darmowego oprogramowania dostêpnego wraz z kodem ¼ród³owym. Umo¿liwi³ m.in. powstanie systemu GNU/Linux.
GNU/Linux
w pe³ni darmowy i dostêpny wraz z kodem ¼ród³owym Unixowy system operacyjny (dla komputerów PC i innych), rozpowszechniany na zasadach licencji GNU.
GPRS
(General Packet Radio Service) nowy standard, ³±cz±cy technologiê komórkow± (GSM) z internetow±. Dane przesy³ane s±, jak w Internecie, w postaci pakietów. Umo¿liwia to m.in. pobieranie informacji z Internetu na ¿±danie, zamiast utrzymywania sta³ego po³±czenia jak podczas korzystania z WAP, oraz rozliczanie kosztów w zale¿no¶ci od ilo¶ci przes³anych danych, a nie czasu po³±czenia. Oferuje 5-10-krotnie szybsz± transmisjê danych ni¿ GSM.
Grupy dyskusyjne
Usenet.
GSM
(Global Service for Mobile Telecomunication) powszechny standard telefonii komórkowej, umo¿liwiaj±cy transmisjê danych z prêdko¶ci± do 9600 bitów na sekundê.
Haker
(hacker) oryginalnie okre¶lenie komputerowego ,,guru'' i/lub pasjonata, ostatnio terminem tym okre¶la siê osoby w³amuj±ce siê do systemów komputerowych (cracker).
Has³o
(password) w systemach wielodostêpnych przypisany do konta u¿ytkownika sposób identyfikacji, ,,zaklêcie'', które winno byæ znane tylko osobie upowa¿nionej do korzystania z danego konta.
HDD
(Hard Disk Drive) Dysk twardy.
Hipertekst
(hypertext) system odno¶ników -- wyró¿nionych w dokumencie fragmentów tekstu, których klikniêcie wy¶wietla inny dokument lub jego wybran± czê¶æ.
Host
komputer umo¿liwiaj±cy u¿ytkownikom komunikacjê z innymi hostami w sieci -- np. przez e-mail czy WWW.
(Hypertext Transfer Protocol) protokó³ przekazu danych w ramach WWW.
Hub
(czyt. ,,hab'') umieszczony w Internecie serwis informacyjny. Odpowiednik portalu, jednak oferuj±cy informacje przygotowane i uaktualniane przez prowadz±c± serwis firmê. Podobnie jak portale, huby mog± byæ ogólne (horyzontalne) lub skoncentrowane na wybranej tematyce (wertykalne).
ICQ
(I Seek You) ,,Ja Szukam Ciebie'', us³uga pozwalaj±ca na odnajdywanie (zarejestrowanych) osób, bêd±cych w danej chwili online, czyli przy komputerze pod³±czonym do Internetu.
IMAP
(Internet Message Access Protocol) protokó³ dostêpu do skrzynek poczty elektronicznej, rozszerzony w stosunku do POP3.
Interfejs
(interface) po³±czenie i/lub sposób wspó³pracy (porozumiewania siê) ró¿nych systemów (urz±dzeñ), np. cz³owieka z programem komputerowym.
Internet
sieæ ³±cz±ca komputery i sieci komputerowe ca³ego ¶wiata.
Intranet
sieæ wewnêtrzna (w ramach np. jednej firmy czy budynku), dzia³aj±ca na tych samych zasadach i oprogramowaniu, co Internet.
IP
(Internet Protocol) protokó³ przekazywania (pakietów) informacji w Internecie. Numer IP to adres komputera w Internecie, na przyk³ad 193.0.82.256.
IRC
(Internet Relay Chat) pogawêdki (za po¶rednictwem klawiatury) online (czyli bez opó¼nieñ jak np. przy wymianie listów), w których jednocze¶nie mo¿e braæ udzia³ kilka osób.
ISDN
(Integrated Services Data Network) nowoczesna technologia, ³±cz±ca przesy³anie g³osu i danych tym samym kablem.
IrDA
(Infrared Data Association) stowarzyszenie okre¶laj±ce standardy przesy³u danych cyfrowych w podczerwieni (czyli podobnie jak zdalne piloty TV). Równie¿ nazwa z³±cza (interfejsu), umo¿liwiaj±cego bezprzewodowe ³±czenie komputera z drukark±, komputerem przeno¶nym itp.
ISP
(Internet Service Provider) Dostawca us³ug internetowych.
JAR
(Java Archive) skompresowany plik ( *.jar) zawieraj±cy program Javy i jego dane (d¼wiêk, grafika).
Java
jêzyk programowania i ¶rodowisko dla programów wykonywalnych, stworzone w firmie Sun z my¶l± o prze³amaniu bariery niekompatybilno¶ci miêdzy systemami operacyjnymi. Dla uruchamiania tych programów w danym systemie musi byæ zainstalowany odpowiedni program (tzw. ,,wirtualna maszyna Javy'', dostêpna za darmo dla wiêkszo¶ci systemów).
J±dro
(kernel) podstawowa czê¶æ systemu operacyjnego, znajduj±ca siê stale w pamiêci RAM, odpowiedzialna np. za podzia³ czasu procesora, komunikacjê z g³ównymi urz±dzeniami itp.
JPEG
(Joint Photographic Experts Group) standardowy format plików graficznych ( *.jpg, *.jpeg). Obraz dzielony jest na fragmenty 88 pikseli, poddawane transformacie kosinusowej i stratnej kompresji, zachowuj±cej dobrze powtarzalne elementy obrazu (tekstury), a gorzej uko¶ne linie. Przy zapisie pliku w tym formacie mo¿emy decydowaæ o stopniu kompresji -- im wiêkszy, tym wiêksza mo¿liwo¶æ wyst±pienia zauwa¿alnych zaburzeñ. Nowy format JPEG2000, oparty na transformacie falkowej (wavelet transform), daje lepsz± kompresjê przy mniejszej utracie jako¶ci (szczególnie krawêdzi) i braku ,,artefaktów 88''.
KDE
okienkowy interfejs (desktop, blat) dla systemu GNU/Linux (rys. 1.6).
Klawiatura maszynistki
objêty Polsk± Norm± (PN 87) standard rozmieszczenia liter na klawiaturze polskich maszyn do pisania. We wczesnych latach 90. do¶æ powszechne by³y klawiatury do komputerów PC, zawieraj±ce polskie litery rozmieszczone wed³ug tego standardu. Aktualnie komputery PC w Polsce kupujemy z klawiatur± amerykañsk±, a polskie litery wprowadzamy z pomoc± tzw. uk³adu ,,klawiatury programisty''. Polskie litery obecne s± np. na klawiaturach polskich komputerów firmy Apple.
Klawiatura programisty
powszechny aktualnie sposób wpisywania
polskich liter (±æê³ñ...) na klawiaturze amerykañskiej; np. ,,±'' uzyskujemy wciskaj±c klawisz Alt (zwykle w ten sposób dzia³a tylko prawy Alt) i, nie puszczaj±c go, klawisz ,, A''. Stad tak duza ilosc bledow polegajacych na zamianie ,,±'' w ,,a'', ,,¿'' w ,,z'' itp., które nie wystêpowa³y tak powszechnie w czasach klawiatury maszynistki, gdy literom tym odpowiada³y ró¿ne klawisze.
Klient
komputer (lub program) korzystaj±cy z us³ug serwera, np. wy¶wietlaj±cy pobrane z niego strony WWW. Skrajnym przypadkiem ,,odchudzonego'' klienta (thin client) jest terminal, umo¿liwiaj±cy wy³±cznie zdaln± pracê na serwerze (por. telnet). Terminale przystosowane do zdalnej pracy w trybie graficznym (X-Windows) zwiemy X-terminalami.
Kod ¼ród³owy
(source code) tekst programu w formie zrozumia³ej dla programisty, umo¿liwiaj±cy analizê jego dzia³ania (por. tabl. 3.1).
Kompatybilny
(compatible) zgodny, czyli umo¿liwiaj±cy uruchamianie tych samych programów (system) lub systemów operacyjnych (komputer).
Kompresja
(compression) pakowanie. W przypadku plików umo¿liwia zmniejszenie ilo¶ci zajmowanego przez nie (na dysku) miejsca lub czasu potrzebnego do ich transmisji. W wiêkszo¶ci przypadków wymagamy, aby po rozpakowaniu plik by³ identyczny jak przed spakowaniem, jednak w przypadku obrazów (jpeg) czy d¼wiêków (mp3) zadowalamy siê czêsto kompresj± stratn±, czyli zapisem tylko czê¶ci informacji dobranej tak, by przy ogl±daniu lub odtwarzaniu pliku ró¿nica by³a niezauwa¿alna.
Komputer przeno¶ny
(notebook, dawniej laptop) mie¶ci siê w teczce, ma akumulatory i czêsto oferuje te same mo¿liwo¶ci co komputery stacjonarne (desktop), jednak za znacznie wy¿sz± cenê, co wi±¿e siê z kosztem miniaturyzacji, akumulatorów i konieczno¶ci± wykorzystania wy¶wietlaczy ciek³okrystalicznych (LCD).
Konto
(account) prawo dostêpu do komputera i/lub us³ugi. Autoryzacja polega zwykle na podaniu identyfikatora (login, nazwa u¿ytkownika) i has³a.
Koñ Trojañski
program komputerowy zawieraj±cy kod maj±cy umo¿liwiæ twórcy dostêp do systemu, w którym program uruchomiono (por. wirus, robak).
Korekcja b³êdów
mechanizm, który dziêki wykrywaniu b³êdów w
cyfrowej postaci danych z pomoc± sum kontrolnych, pozwala na bezb³êdn± transmisjê (przez powtarzanie b³êdnie przes³anych fragmentów) lub optymalne traktowanie b³êdów w odczycie.
Kraker
Cracker.
Kryptografia klucza publicznego
(public key cryptography) technika oferuj±ca szyfrowanie danych oraz elektroniczne podpisy bez konieczno¶ci ustalania szyfru z pomoc± bezpiecznego kana³u komunikacji. Dziêki niej mo¿liwe s± w Internecie bezpieczne transakcje handlowe, jak np. zakupy z u¿yciem kart kredytowych.
LAN
(Local Area Network) sieæ komputerowa pokrywaj±ca obszar do kilku kilometrów kwadratowych; ograniczenie zasiêgu umo¿liwia uzyskanie szybszej transmisji danych.
Laptop
Komputer przeno¶ny, notebook.
LaTeX
(LATEX ) stworzony na pocz±tku lat 80. przez Leslie Lamporta system u³atwiaj±cy korzystanie z TEX -a. Tê ksi±¿kê sk³adano w LATEX -u. TEX i LATEX dostêpne s± za darmo (wraz z kodem ¼ród³owym) dla w³a¶ciwie wszystkich systemów operacyjnych.
LCD
(Liquid Crystal Display) wy¶wietlacz ciek³okrystaliczny, powszechny np. w zegarkach elektronicznych. Oparty na tej technologii monitor komputerowy daje stabilny i nie mêcz±cy oczu obraz, mniejsze zu¿ycie energii i rozmiary, za niestety wci±¿ znacznie wy¿sz± cenê.
Linux
j±dro systemu GNU/Linux. Czasem mianem tym okre¶la siê ca³y system GNU/Linux, pomijaj±c w ten sposób wk³ad projektu GNU i Free Software Foundation.
Link
odno¶nik.
MAN
(Metropolitan Area Network) sieæ komputerowa o zasiêgu rzêdu du¿ego miasta.
Maszyna Turinga
zaproponowane przez A.M. Turinga -- na potrzeby dowodu o obecno¶ci w matematyce twierdzeñ nierozstrzygalnych -- urz±dzenie sk³adaj±ce siê ze skoñczonego programu i nieograniczonej pamiêci, o sekwencyjnym sposobie wykonywania operacji matematycznych. Pojêcie, wci±¿ u¿yteczne w rozwa¿aniach teorii automatów, stanowi³o teoretyczn± podstawê pierwszych skonstruowanych w kilka lat pó¼niej (lata 40.) komputerów.
Menu
lista wyboru, np. menu rozwijane pull-down menu pojawia siê zwykle po klikniêciu na pasku menu w górnej czê¶ci okna.
Microsoft
(MS) najwiêkszy na ¶wiecie producent komercyjnego oprogramowania dla komputerów PC, m.in. systemy MS Windows.
MIDI
(Musical Instrument Digital Interface) cyfrowy interfejs instrumentów muzycznych, standard oraz wykorzystuj±ce go urz±dzenia i pliki ( *.mid) z zapisem muzyki.
MIME
(Multipurpose Internet Mail Extensions) standard pozwalaj±cy na do³±czanie do przesy³ek e-mail danych nietekstowych, jak grafika czy d¼wiêk.
Mirror Site
(ang. mirror -- lustro) serwer powielaj±cy dok³adnie (uaktualniane w okre¶lonych odstêpach czasu) pliki innego popularnego serwera FTP lub WWW, dla zmniejszenia obci±¿enia lub u³atwienia dostêpu np. na innym kontynencie.
Modem
(MOdulator/DEModulator) urz±dzenie pozwalaj±ce na przesy³anie danych cyfrowych przez analogowe linie telefoniczne, np. w celu po³±czenia komputera z Internetem.
Moore
Gordon, sformu³owa³ Prawo Moore'a.
MPEG
(Motion Picture Expert Group) standard zapisu plików audio/wideo, dziêki wysokiej kompresji popularny w Internecie.
MP3
(MPEG warstwa 3) najpopularniejszy w Internecie format plików d¼wiêkowych, oparty na (stratnej) kompresji opracowanej w oparciu o psychoakustykê. Dystrybucja nagrañ w tym formacie przez Internet mo¿e zachwiaæ podstawami przemys³u fonograficznego w aktualnej jego formie.
Multimedia
wykorzystanie komputerów do prezentacji tekstu, grafiki, wideo, animacji i d¼wiêków w sposób zintegrowany.
Netscape
jedna z najpopularniejszych (obok Microsoft Internet Explorer) przegl±darek internetowych, dziêki otwarto¶ci kodów ¼ród³owych dostêpna (za darmo) dla wiêkszo¶ci systemów operacyjnych. Zawiera równie¿ modu³y obs³ugi poczty i grup dyskusyjnych oraz tworzenia w³asnych stron WWW.
Netykieta
(netiquette, net-etiquette) etykieta sieciowa, niepisane regu³y kulturalnego zachowania w Internecie.
NFS
(Network File System) protokó³ umo¿liwiaj±cy dostêp do danych na odleg³ych maszynach w sieci, tak jakby znajdowa³y siê na lokalnym dysku.
NNTP
(Network News Transfer Protocol) protokó³ wykorzystywany do przekazywania wiadomo¶ci w grupach dyskusyjnych (Usenet).
Notebook
komputer przeno¶ny.
Offline
(off-line) bez bezpo¶redniego po³±czenia; np. protokó³ POP3 pozwala na ¶ci±gniêcie listów na dysk twardy naszego komputera i czytanie ich offline, bez utrzymywania po³±czenia z Internetem.
Odno¶nik
(link, ³±cze) w dokumentach elektronicznych -- wyró¿niony fragment tekstu lub obrazu, którego klikniêcie przenosi nas w inne miejsce tego samego dokumentu lub do innego dokumentu na innym komputerze (np. WWW).
Online
(on-line) na bie¿±co, np. w trakcie po³±czenia. Mo¿e równie¿ oznaczaæ dostêpno¶æ przez sieæ.
Palmtop
mieszcz±cy siê na d³oni (ang. palm -- d³oñ) komputerek, który poza funkcjami organizera (PDA) pozwala np. uruchamiaæ gry i inne programy, a czasem nawet odtwarzaæ muzykê w formacie mp3. Lepsze urz±dzenia tej klasy zapewniaj± ,,synchronizacjê'' danych z PC, chroni±c± przed utrat± wszystkich adresów i telefonów w przypadku awarii czy zgubienia palmtopa. Bardziej rozbudowane (w zwi±zku z tym zwykle wiêksze) urz±dzenia tego typu zaliczamy ju¿ do notebooków, a w³a¶ciwie subnotebooków.
PAP
(Password Authentication Protocol) jeden z protoko³ów automatycznego uwierzytelniania przy ³±czeniu z komputerem dostawcy us³ug internetowych. Nie zapewnia szyfrowania hase³.
Password
Has³o.
PC
(Personal Computer) nazwa nadana przez firmê IBM linii komputerów ,,domowych'', które rozpowszechni³y siê w ca³ym ¶wiecie dziêki umo¿liwieniu produkcji przez inne firmy ,,klonów'', czyli komputerów kompatybilnych.
PCX
jeden ze standardowych formatów zapisu plików graficznych ( *.pcx).
PDA
(Personal Digital Assistant) ,,osobisty asystent cyfrowy'', mieszcz±cy siê w kieszeni prosty komputerek pozwalaj±cy notowaæ adresy, daty itp. W bardziej rozbudowanej wersji zwany palmtopem.
PDF
(Portable Document Format) oparty na PostScripcie format dokumentów z u³atwiaj±cymi czytanie hipertekstowymi odno¶nikami. Do wy¶wietlania i drukowania tych dokumentów potrzebny jest specjalny program, np. dostêpny za darmo Acrobat firmy Adobe.
(pixel, od picture element), najmniejszy element obrazu. Na przyk³ad rozdzielczo¶æ ekranu oznacza, ¿e obraz sk³adany jest z
elementów, z których ka¿demu mo¿na przypisaæ inny kolor.
Plik
(file) ci±g bitów, w którym mo¿e byæ zapisany np. tekst, baza danych, film lub program komputerowy.
P³yta g³ówna
w komputerach PC element w postaci du¿ej p³ytki drukowanej, montowany na sta³e wewn±trz obudowy komputera, zawieraj±cy gniazda do umieszczenia procesora, pamiêci RAM, karty grafiki, muzycznej, modemu itp. oraz, dziêki specjalizowanym uk³adom elektronicznym, zapewniaj±cy wspó³pracê tych elementów.
PNG
(Portable Network Graphics) jeden ze standardowych formatów plików graficznych ( *.png), opracowany przez niezale¿nych ekspertów dla zast±pienia formatu GIF, którego wykorzystanie by³o ograniczane patentami.
PNP
(Plug And Play) ,,Pod³±cz i Baw Siê'' -- standard automatycznego rozpoznawania i instalowania przez system urz±dzeñ zewnêtrznych, np. modemów. Ze wzglêdu na przypadki wadliwego dzia³ania zwany te¿ Plug And Pray, czyli ,,Pod³±cz i Módl Siê''.
Poczta elektroniczna
(electronic mail, e-mail, email) system umo¿liwiaj±cy praktycznie darmowe i natychmiastowe przesy³anie tekstów, obrazów czy d¼wiêków do adresata w dowolnym zak±tku ¶wiata -- pod warunkiem, ¿e te¿ u¿ywa poczty elektronicznej.
POP
(Post Office Protocol, POP3) standardowy protokó³ dostêpu przez Internet do skrzynek poczty elektronicznej. Szczególnie wygodny przy korzystaniu z po³±czenia z Internetem przez modem.
Portal
tworzona i uaktualniana przez powo³ywan± czêsto specjalnie do tego celu firmê witryna, zawieraj±ca pogrupowane tematycznie odno¶niki do najczê¶ciej poszukiwanych w Internecie informacji. Portale oferuj± zwykle darmowe konta e-mail, czat i wyszukiwarkê. Portale o tematyce ogólnej zwiemy horyzontalnymi, natomiast skoncentrowane na wê¿szej tematyce -- wertykalnymi (vertical portal, vortal). Portale oferuj±ce informacje przygotowane w ca³o¶ci przez zespó³ danej firmy zwiemy hubami.
POST
(Power On Self Test) zapisany w pamiêci p³yty g³ównej program, który po ka¿dym w³±czeniu komputera sprawdza pokrótce dostêp do jego elementów.
PostScript
format (jêzyk) opisu strony, tekstu i grafiki, oferuj±cy najwy¿sz± dostêpn± na danym urz±dzeniu wierno¶æ wydruku. Pliki mo¿na drukowaæ bezpo¶rednio na drukarkach ,,postscriptowych'' (czyli z wbudowanym interpreterem jêzyka PostScript) lub wy¶wietlaæ na ekranie i drukowaæ na dowolnych drukarkach z pomoc± dostêpnych w Sieci programów GhostScript i GhostView.
PPP
(Point-to-Point Protocol) protokó³ transmisji pakietów przez po³±czenia szeregowe miêdzy dwoma komputerami, wykorzystywany zwykle przy ³±czeniu z Internetem (konkretnie najbli¿szym hostem) przez modem.
Prawo Moore'a
szacuje, ¿e liczba tranzystorów w nowo produkowanych procesorach podwaja siê co 2 lata (lub co 18 miesiêcy, ta wersja s³abiej pasuje do faktycznego tempa). Podwojenie liczby tranzystorów oznacza w przybli¿eniu podwojenie mocy obliczeniowej. Prawo przybli¿a szybko¶æ rozwoju mocy obliczeniowych komputerów od roku 1971 (od 2300 tranzystorów w procesorze Intel 4004 do ponad 10 milionów w Pentium II).
Procesor
(Central Processing Unit, CPU) ,,silnik'' komputera, wykonuj±cy obliczenia. W komputerach PC najpopularniejsze s± procesory Pentium firmy Intel, drugim wa¿nym producentem jest AMD, którego procesor Athlon pierwszy uzyska³ szybko¶æ taktowania 1000 MHz. Rewolucjê na rynku procesorów do komputerów przeno¶nych mo¿e spowodowaæ wprowadzenie przez firmê Transmeta procesora Crusoe ( http://www.transmeta.com).
Protokó³
w informatyce -- zestaw konwencji rz±dz±cych przesy³em i formatowaniem danych.
Przegl±darka
(browser) program komputerowy umo¿liwiaj±cy korzystanie z WWW; najpopularniejsze (Netscape i Internet Explorer) maj± poza tym modu³y tworzenia w³asnych stron WWW, grup dyskusyjnych, telefonii internetowej itp.
PS/2
interfejs (oraz rodzaj wtyczek) myszki i klawiatury, wprowadzony w komputerach IBM PC linii PS/2, rozpowszechniony w p³ytach ATX.
Pulpit
u¿yte w polskiej wersji MS Windows okre¶lenie blatu (desktop, por. przypis na s. ).
Quota
w Unixie system ograniczania miejsca na wspólnym dysku, które mo¿e zaj±æ jeden u¿ytkownik. W braku tego mechanizmu ka¿dy z u¿ytkowników mo¿e ca³kowicie zapchaæ dysk, co uniemo¿liwi -- rownie¿ innym -- korzystanie z systemu.
QWERTY
standard rozmieszczenia liter na klawiaturze (pierwsze litery z górnego rzêdu). Rozk³ad ten opracowano, by uniemo¿liwiæ szybkie pisanie na pierwszych maszynach do pisania -- zbyt szybkie wciskanie s±siednich klawiszy blokowa³o czcionki.
RAM
(Random Access Memory) pamiêæ wyrywkowego (i szybkiego) dostêpu, w której wykonuj± siê programy.
RAR
popularny format kompresji, przed u¿yciem spakowanego pliku ( *.rar) nale¿y go rozpakowaæ z pomoc± odpowiedniego programu.
Redundancja
nadmiar informacji, na przyk³ad: wiêkszo¶ætekstów b³aby zrozmia³a, gdby usun±æz nich codziesi±tyznak, co idaæ choæy na tym rzyk³adzi. Taki namiar infomacji pond koniecz± do zrozmienia daego tekst okre¶lilby¶my jak dziesiêcoprocento± redundacjê.
Robak
(worm) samopowielaj±cy i samorozprzestrzeniaj±cy siê program komputerowy; w odró¿nieniu od wirusa ¿yje tylko w otoczeniach sieciowych.
ROM
(Read Only Memory) pamiêæ tylko do odczytu, w której dane (i/lub program) zapisywane s± jednorazowo (najczê¶ciej w procesie produkcji uk³adów scalonych) i ich pó¼niejsza modyfikacja nie jest mo¿liwa.
Router
urz±dzenie przekazuj±ce dane miêdzy sieciami, gateway.
RTF
(Rich Text Format) oparty na ASCII standardowy format zapisu plików tekstowych ( *.rtf), umo¿liwiaj±cy przenoszenie miêdzy ró¿nymi programami (edytorami tekstów) plików zawieraj±cych, poza ,,czystym'' tekstem ASCII, informacje o czcionkach, wyt³uszczeniach itp.
Równoleg³y
(parallel) wykonuj±cy kilka zadañ jednocze¶nie (program, komputer) lub przesy³aj±cy jednocze¶nie wiêksz± (ni¿ jeden) liczbê bitów (interfejs, kabel).
SCSI
(Small Computers System Interface) alternatywny dla ATA, ale nie ograniczony do komputerów PC, standard ³±czenia urz±dzeñ peryferyjnych. Rozwi±zanie dro¿sze, oferuj±ce wiêksz± wydajno¶æ przy du¿ych obci±¿eniach.
Serwer
komputer g³ówny, udostêpniaj±cy zdalnie (przez sieæ) innym komputerom us³ugi, jak np. strony WWW, pliki, zdalne dyski czy wrêcz mo¿liwo¶æ zdalnej pracy.
Skalowalno¶æ
cecha (niektórych) systemów informatycznych, zapewniaj±ca mo¿liwo¶æ p³ynnego powiêkszania skali przedsiêwziêcia.
SLIP
(Serial Line Internet Protocol) niegdy¶ popularny protokó³ ³±czenia komputerów z Internetem przez modem, wypierany przez PPP.
Smileys
(¶mieszki) kombinacje znaków ASCII, wyra¿aj±ce skrótowo np. emocje. Najczê¶ciej symbole twarzy (le¿±cych na boku): :-) u¶miech, ;-) przymru¿enie oka, :-x zasznurowane usta itd.
SMS
(Short Messages System) system krótkich wiadomo¶ci tekstowych (do 160 znaków), które mo¿na przesy³aæ miêdzy telefonami komórkowymi. Operatorzy sieci komórkowych u³atwiaj± integracjê SMS z poczt± elektroniczn±, czyli przesy³anie e-maili bezpo¶rednio na telefon komórkowy i vice versa.
SMTP
(Simple Mail Transfer Protocol) protokó³ wykorzystywany najczê¶ciej do obs³ugi poczty wysy³anej.
Spam
reklamy wysy³ane poczt± elektroniczn± do osób, które nie wyrazi³y zgody na ich otrzymywanie.
SSH
(Secure Shell) bezpieczny telnet szyfruj±cy ,,w locie'' wpisywane przez nas informacje, w tym równie¿ has³a.
Star Office
zintegrowany pakiet programów biurowych -- edytor, arkusz kalkulacyjny, baza danych, modu³ grafiki i prezentacji -- udostêpniany za darmo przez firmê Sun, dzia³aj±cy w wielu systemach operacyjnych (m.in. Windows i GNU/Linux). Czyta i zapisuje pliki w formatach Microsoft Office ( *.doc, *.xls, *.ppt itp.).
Strona domowa
(home page) witryna.
Suma kontrolna
sposób na sprawdzanie poprawno¶ci zapisu cyfrowego, ogólnie dowolnej liczby. W zapisie wprowadzamy redundancjê, zapisuj±c np. dodatkowo sumy kolejnych grup liczb. Przy odczycie pozwala to na sprawdzenie zgodno¶ci z sum± obliczon± z wczytanych danych i wykrycie ew. przek³amania.
System operacyjny
(Operating System, OS) podstawowy program,
uruchamiaj±cy siê zaraz po starcie komputera (s. ), zarz±dzaj±cy plikami i wykonywaniem programów -- np. GNU/Linux, MacOS, DOS, MS Windows...
System wielodostêpny
(multiuser) system operacyjny zapewniaj±cy m.in. ochronê plików w systemach, z których korzysta wielu u¿ytkowników.
System wielozadaniowy
(multitasking) system operacyjny zdolny do wykonywania kilku programów jednocze¶nie (np. w kilku otwartych oknach).
Szeregowy
(serial, interfejs lub kabel) -- sekwencyjny, przesy³aj±cy bit za bitem.
TCP/IP
(Transmission Control Protocol / Internet Protocol) podstawowe protoko³y przesy³ania danych w Internecie.
Telnet
najstarszy protokó³ zdalnej pracy na komputerach, w trybie tekstowym.
Test Turinga
,,gra imitacji'': cz³owiek i komputer porozumiewaj± siê z arbitrem wy³±cznie za pomoc± informacji tekstowych (jak np. czat lub e-mail). Arbiter mo¿e obu zadawaæ dowolne pytania; je¶li nie zgadnie, który z rozmówców jest maszyn±, przyjmujemy, ¿e maszyna posiada inteligencjê. Stwierdzenie to by³o przedmiotem krytyki oraz centrum dyskusji o sztucznej inteligencji i filozofii przez ostatnich 50 lat. Do dzi¶ ¿aden program kopmputerowy nie przeszed³ tego testu nawet w stosunkowo ograniczonej formie (por. np. http://www.loebner.net/Prizef/loebner-prize.html).
TeX
(TEX ) system sk³adu drukarskiego stworzony (ze szczególnym uwzglêdnieniem wzorów matematycznych) w roku 1977 przez prof. Donalda Knutha. Skomplikowany w bezpo¶rednim u¿yciu, u³atwia je LATEX (w którym sk³adano m.in. tê ksi±¿kê). TEX i LATEX dostêpne s± za darmo (wraz z kodem ¼ród³owym) dla w³a¶ciwie wszystkich systemów operacyjnych.
Turing
Alan Mathison (1912-1954) angielski matematyk i logik, pionier teorii komputerów.
Unix
wielodostêpny i wielozadaniowy system operacyjny (obecnie raczej rodzina systemów) opracowany w latach 70. w AT&T, który dziêki liberalnej polityce licencjonowania -- szczególnie dla uczelni -- sta³ siê standardem. Systemy zachowuj±ce ¶cis³± zgodno¶æ z aktualn± specyfikacj± Unixa (POSIX, System V) -- np. GNU/Linux, Solaris, AIX, FreeBSD -- okre¶lamy mianem ,,systemów Unixowych'' lub implementacji Unixa. Oferuj± one te same komendy, mechanizmy i sprawdzone systemy zabezpieczeñ.
URL
(Universal Resource Locator) uniwersalny identyfikator zasobów w Internecie, w postaci rodzaj://adres.komputera/¶cie¿ka.
USB
(Universal Serial Bus) szybkie z³±cze szeregowe, umo¿liwiaj±ce wygodne pod³±czanie urz±dzeñ bez konieczno¶ci wy³±czania komputera.
Usenet
najwiêksze w ¶wiecie, niezale¿ne forum wymiany my¶li. Wiadomo¶æ wys³ana przez u¿ytkownika do danej grupy dyskusyjnej (jest ich ogromna liczba, na ka¿dy prawie temat) trafia (przez protokó³ NNTP) do wszystkich, którzy siê do danej grupy zapisali. Mo¿na je równie¿ czytaæ (bez konieczno¶ci subskrypcji) z pomoc± odpowiednich programów -- np. modu³ news w Netscape -- ³±cz±c siê z serwerem grup dyskusyjnych, np. news.tpnet.pl.
Uwierzytelnienie
(authentication) po¶wiadczenie to¿samo¶ci u¿ytkownika w systemie, np. przez podanie nazwy u¿ytkownika i has³a.
WAP
(Wireless Access Protocol) protokó³ bezprzewodowego dostêpu -- g³ównie z telefonów komórkowych -- do specjalnie przygotowanych stron WWW.
WAW
standard zapisu plików d¼wiêkowych ( *.waw).
Wielozadaniowy
system wielozadaniowy.
Wielodostêpny
system wielodostêpny.
Windows
(okna) znak handlowy () firmy Microsoft, nazwa systemu operacyjnego. Okna na ekranie komputera pojawi³y siê wcze¶niej ni¿ produkt Microsoftu (rys. A.2).
Wirus komputerowy
program tworzony w celu rozprzestrzeniania siê (czêsto przez ,,przyklejanie siê'' do innych programów) i wyrz±dzania szkód.
Witryna
w Internecie -- g³ówna strona WWW firmy, serwisu lub osoby. Równie¿ strona domowa (home page).
WWW
(World Wide Web, W3, Ogólno¶wiatowa Pajêczyna) standard prezentacji informacji w Internecie, oparty na jêzyku HTML i protokó³ HTTP. T³umaczone równie¿ dowcipnie jako ,,Wszechnica Wiedzy Wszelakiej'' lub World Wide Wait -- Ogólno¶wiatowe Czekanie, komentarz do zwalniaj±cego transmisjê efektu ,,zapychania'' ³±czy.
WYSIWYG
(What You See Is What You Get, ,,Dostajesz To Co Widzisz'') idea edytorów formatuj±cych tekst ,,w locie'' i wy¶wietlaj±cych go od razu w takiej formie, jak zobaczymy na wydruku.
Wyszukiwarka
(search engine) dostêpna przez Internet baza danych, gromadz±ca informacje o stronach WWW.
X
(X-windows) sieciowo zorientowany system obs³ugi funkcji graficznych w systemach Unixowych, umo¿liwiaj±cy zdaln± pracê w ¶rodowisku graficznym.
ZIP
popularny format kompresji, przed u¿yciem spakowanego pliku ( *.zip) nale¿y go rozpakowaæ z pomoc± odpowiedniego programu.
nazwa dyskietek o pojemno¶ci 100 i 250 MB, produkowanych przez firmê Iomega. Aby ich u¿ywaæ, w komputerze musi byæ napêd (drive) tej¿e firmy.