do góry         o książce


4.5.3 Dysk twardy (HDD)

HDD (Hard Disk Drive) od pamięci RAM różni się tym, że zapisane na nim informacje nie giną po wyłączeniu zasilania4.20. Z kolei od dyskietki odróżnia go fakt, że umieszczony jest na stałe wewnątrz komputera 4.21.

Na dysku twardym znajdują się system operacyjny, programy i dane. O tekstach czy innych danych mówimy często ,,mam to w moim komputerze''. Oznacza to, że zapisane są na dysku twardym.

Im większy dysk twardy, tym więcej programów i danych możemy mieć na nim jednocześnie dostępnych. Nie znaczy to, że możemy więcej programów uruchamiać jednocześnie -- to zależy od opisanej wcześniej pamięci RAM.

Na przełomie tysiącleci dyski w PC mają pojemność rzędu dziesiątków gigabajtów (GB, ponad miliard bajtów 4.22). Zająć tak wielką pojemność w komputerze domowym może wyłącznie instalowanie dużej liczby programów z elementami multimedialnymi (filmy, zdjęcia, dźwięki), szczególnie gier. Aby zapełnić jeden gigabajt czystym tekstem (ASCII), wprawna maszynistka musiałaby pisać 10 lat bez przerw na spanie i jedzenie.

Jednak w świetle coraz większej ilości danych wszelkiego rodzaju, przetwarzanych przez współczesne komputery, duże i szybkie dyski twarde są jednym z kluczowych i najszybciej rozwijających się elementów. Obecnie ich pojemność podwaja się co ok. 8 miesięcy (czyli szybciej, niż gęstość upakowania tranzystorów w procesorach -- por. prawo Moore'a, s. ), a względny koszt zapisu tej samej ilości informacji na dysku twardym spada ok. 1,5% na tydzień.

Rysunek: Po lewej front obudowy komputera, widoczne od góry: napęd ZIP, napęd CD-ROM, napęd dyskietek 1,44 MB, kieszeń wyjmowalnego dysku twardego. Zdjęcie po prawej -- nośniki: od lewej dyskietka ZIP 100 MB, dyskietka floppy 1,44 MB i CD-ROM
\includegraphics [height=3.4cm]{figures/frontkomp.eps} \includegraphics [height=3.4cm]{figures/cdfloppy.eps}



do góry o książce
Dalej: 4.5.4 Karta grafiki Do góry: 4.5 Megabajty, megaherce, PC z Wstecz: 4.5.2 Pamięć operacyjna (RAM)