W języku potocznym sygnał to ,,wszelki umowny znak o treści informacyjnej''[13]. Z kolei w ramach tego wykładu przez ,,sygnał'' rozumieć będziemy funkcję (zależną zwykle od czasu1.1) . Czy mówimy o tym samym?
Rozważmy przykładowe ,,znaki umowne'': czerwone światło na skrzyżowaniu to docierająca do naszych oczu fala elektromagnetyczna o długości ok. metra; znaczeniem tego sygnału jest ,,stój''. Litery, które czytasz, to pewien rozkład zaczernienia kartki, dający się niewątpliwie opisać z pomocą funkcji matematycznych, gdyż w tej właśnie formie przechodził kolejne etapy poprzedzające druk. Ich znaczenie ...
Wydaje się, że fizyczną postać informacji -- umożliwiającą jej przekaz czy przechowywanie -- można nazwać sygnałem. A odwrotnie? Czy każdy sygnał niesie ze sobą jakąś informację? Owszem, tylko niekiedy może ona być nieskończenie trudna do odczytania (dokładam wszelkich starań, aby nie miało to miejsca w przypadku tego tekstu :-). A sygnały zupełnie przypadkowe? Okazuje się, że nie są wcale powszechne ani łatwe do wytworzenia1.2, więc właśnie całkowitą przypadkowość można uznać za niesioną przez sygnał informację.