CERN -- 
Europejska Organizacja Badan Jadrowych
Pierwsza strona Poczatek tematu Poprzednia strona Nastepna strona

Znane siły

Najpowszechniej znaną siłą jest grawitacja. Dzięki niej uformowały się gwiazdy i planety. Dzięki przyciąganiu grawitacyjnemu planeta Ziemia krąży wokół Słońca, a my... nie tracimy gruntu pod nogami! Wszystkie cząstki podlegają oddziaływaniu grawitacyjnemu, ale w mikroświecie są siły, przy których wpływ grawitacji jest zaniedbywalny.

Omega Centauri
Omega Centauri - gromada kulista
Jedynie w przypadku dużych skupisk materii - planet, gwiazd i galaktyk - oddziaływanie grawitacyjne dominuje.

O wiele silniejsze jest oddziaływanie manifestujące się w zjawiskach elektrycznych i magnetycznych. Na przykład naładowany elektrycznie podczas czesania grzebień (najłatwiej elektryzuje się przy małej wilgotności powietrza) przyciąga kawałki papieru. Ten sam grzebień samą siłą swojego przyciągania grawitacyjnego nie potrafiłby poderwac strzępków papieru (w obu sytuacjach grzebień musi wykazać się oddziaływaniem silniejszym od ziemskiej grawitacji działającej na kawałki papieru). Kawałek magnesu, podrywając gwoździe, działa na nie większą siłą niż Ziemia. Przemysłowym magnesem możemy unieść samochód - aby zrobić to samo siłą grawitacji, musielibyśmy zastąpić magnes drugą Ziemią (lub ciałem mniejszym, ale o znacznie większej gęstości).

Za efekty elektryczne i magnetyczne odpowiada ta sama siła elektromagnetyczna. W przeciwieństwie do grawitacji siła ta może być przyciągająca lub odpychająca. Przeciwne ładunki elektryczne (+ i -) oraz przeciwne bieguny magnetyczne (N i S) przyciągają się, natomiast jednakowe ładunki lub bieguny - odpychają się.

Siła elektromagnetyczna wiąże elektron z dodatnio naładowanym jądrem atomowym. Jest odpowiedzialna za wiązania miedzyatomowe - dzięki którym istnieją cząsteczki (molekuły). Również struktura krystaliczna jest efektem działania sił elektromagnetycznych. Takie makroskopowe cechy ciał jak napięcie powierzchniowe lub współczynnik tarcia także określone są przez oddziaływania elektromagnetyczne pomiedzy atomami na powierzchni ciał.


Pierwsza strona Poczatek tematu Poprzednia strona Nastepna strona
© Copyright CERN - Ostatnia modyfikacja 1997-12-04