na slubie Piotrka
Strona Główna O mnie Edukacja Szachy Zdjęcia Linki English version Ruskaja versija
 

Zainteresowania naukowe

W chwili obecnej staram się zdobyć solidne podstawy współczesnej fizyki teoretycznej głównie w zakresie teorii czątek elementarnych, a także zaczynam poznawać świat na dużo większych skalach czytając i słuchając o kosmologii. Chciałbym nauczyć się jak najwięcej o otaczającym mnie świecie, wiedząc, że i tak prawdopodobnie większość z tego nie "przyda" mi się w pracy :)

 

Na tropie aksjonów

Z rzeczy bardziej konkretnych to ostatnio zająłem się tematyką poszukiwania aksjonów. Aksjony to hipotetyczne cząstki pseudoskalarne (o spinie 0 i zmieniające znak pod działaniem parzystości), które zostały zaproponowane w celu rozwiązania tzw. problemu silnego łamania CP. Pomysł powstał pod koniec lat 70-tych, kiedy to Roberto Peccei i Helen Quinn zaproponowali dodanie nowej globalnej symetrii chiralnej U(1) do lagranżjanu chromodynamiki kwantowej, a koncepcja aksjonu została uwypuklona przez Stevena Weinberga i niezależnie Franka Wilczka, którzy analizowali konsekwencje tejże symetrii, m.in. powstanie nowej cząstki (bozonu pseudo-Goldstone'a). Otrzymała ona właśnie wtedy nazwę "aksjon" (nazwa pochodzi od detergentu piorącego, bo cząstka ta "wymazuje [ang. clean up] problem z prądem aksjalnym" - patrz artykuł F. Wilczka arXiv:hep-ph/0502113).

Poza dosyć istotną funkcją jaką aksjon pełni w teorii, po kilku latach ludzie odkryli, że stanowi świetnego kandydata na ciemną materię. Powstało mnóstwo prac na ten temat, choć dopiero w ostatnich latach techniki obserwacyjne i eksperymentalne zaczęły dawać pewne rokowania na temat możliwości weryfikacji (a właściwie by być odrobinę bardziej ścisłym falsyfikacji) hipotezy o ich istnieniu. Najbardziej znane eksperymenty to CAST (szukanie aksjonów produkowanych w Słońcu), BFRT (eksperyment laserowy), "haloskopy" i PVLAS (także laserowy, jako jedyny dał pozytywny sygnał, choć interpretacja aksjonowa jest mocno kontrowersyjna).

W CERN-ie planowany jest nowy eksperyment poszukujący aksjonów oparty na bardzo dokładnym pomiarze zmiany polaryzacji światła laserowego przy przechodzeniu przez silne pole magnetyczne oraz równolegle doświadczenie z gatunku "świecenia światłem przez ścianę". Właśnie tym ostatnim się zajmowałem w CERN-ie :) Trochę więcej na ten temat możesz znaleźć w mojej pracy magisterskiej

a także w moich raportach oraz prezentacji jaką przygotowałem na seminarium:

 

Ciekawe strony i artykuły poświęcone tematyce aksjonów znajdzesz tutaj.

 

Zainteresowania paranaukowe

Niektórzy mogliby się zdziwić, ale tak, życie to nie tylko nauka i regeneracja sił, by móc dalej się uczyć :) Pewien ktoś mi kiedyś powiedział, że w głębi duszy jestem humanistą. No ja tam nie wiem, ale że lubię książki to fakt (chociaż ostatnio niestety na czytanie nie znajduję tyle czasu ile bym chciał). Jakie książki czytam? Jako, że nie chcę odpowiadać "różne" to jestem zmuszony przyznać, że to zbyt trudne pytanie ;)

Nawet nie wiem czy nie bardziej od czytania lubię słuchanie... muzyki oczywiście. Gdy byłem mały zostałem odrobinę wprowadzony w ten piękny świat poprzez lekcje gry na skrzypcach. To co z nich we mnie pozostało (i pewnie będzie ze mną do końca życia) to miłość do skrzypiec. Dla mnie naprawdę one mają "duszę". Zdecydowanie mym ulubionym skrzypkiem jest Nigel Kennedy. Jeśli ktoś nie słyszał kiedyś Melody in the wind to z pewnością nie wie co mam na myśli :)
Poza skrzypacami i muzyką klasyczną, słucham też sporo pisenki autorskiej bądź poezji śpiewanej. Cieszy mnie bardzo, że mamy w Polsce tak wielu świetnych twórców tego gatunku. Na pewno mój drogi Czytelniku zetknąłeś się z twórczością wielu z nich. Trochę mniej mogłeś jednak słyszeć o bardach rosyjskich, a naprawdę jest czego posłuchać. Godna polecenia jest przede wszystkim twórczość Włodzimierza Wysockiego, a także Bułata Okudżawy czy Wadima Jegorowa. W dziale linki znajdziesz więc trochę linków, które może Cię nimi zainteresują.

Osobny dział poświęciłem innej części mojego wolnego czasu - szachom.

Ostatnio też zacząłem się bawić w pstrykanie zdjęć :) Zobaczymy co z tego wyjdzie...

 

Jeśli zainteresowało Cię coś z powyższego to gorąco zapraszam też do działu linki.

 
Ostatnia aktualizacja:

by andrzej hryczuk

Valid HTML 4.01 Transitional Valid CSS!