Węgiel jest jednym z najbardziej intrygujących pierwiastków w układzie okresowym. Zdolność do formowania niezwykle skomplikowanych łańcuchów jest fundamentem chemii organicznej i podstawą pojawienia się życia na ziemi. Węgiel nawet w swojej pierwiastkowej postaci występuje w szeregu form alotropowych, takich jak diament czy grafit, które znane były już od dawna. Inne, takie jak fulereny, czy nanorurki odkryte zostały w ostatnich dekadach dwudziestego wieku. W 2004 r. dokonano kolejnego, przełomowego odkrycia - otrzymano dwuwymiarową, płaska warstwę węgla o heksagonalnym ułożeniu atomów, czyli grafen. Ten wynik doświadczalny był zaskoczeniem dla środowiska naukowego fizyków, gdyż był sprzeczny z przewidywaniami teoretycznymi, które wykluczają istnienie swobodnych, termodynamicznie stabilnych dwuwymiarowych kryształów.
Pierwsze otrzymane płatki grafenu były stosunkowo małe, o wymiarach około kilku-kilkudziesięciu mikrometrów. Ich jakość była jednakże wystarczająca do przeprowadzenia szeregu pomiarów transportowych i magnetooptycznych, które wykazały, ze elektrony w grafenie zachowują się tak, jak bezmasowe fermiony Diraca. Okazało się też, że transport nośników w grafenie ma charakter balistyczny. Te wstępne wyniki od razu sugerowały, ze grafen jest bardzo obiecującym kandydatem na zastosowania w elektronice, takie jak np. balistyczne tranzystory polowe. Za otrzymanie grafenu, dwaj naukowcy Andre Geim i Konstantin Novoselov z Uniwersytetu Manchester w Wielkiej Brytanii zostali nagrodzeni Nagroda Nobla.
W trakcie wystąpienia postaram się zaprezentować własności grafenu poprzez pryzmat eksperymentów dowodzących jego unikatowych własności. Przedstawię też aktualny stan badan prowadzonych w Warszawie nad grafenem epitaksjalnym na podłożach z węglika krzemu.
Zapraszamy do Sali Dużej Doświadczalnej, ul. Hoża 69 o godzinie 16:30

prof. dr hab. Bogdan Mielnik (IFT UW oraz Departamento de Fisica, Cinvestav, Mexico)
Współczesne teorie kwantowe zrodziły się w toku trudnych polemik i nawracających wątpliwości. Czy warto zachować je w pamięci? Mój mini-wykład będzie przeglądem niektórych pytań, na które odpowiedź znamy, innych, które pozostały otwarte, innych jeszcze, których wolimy nie zadawać.
Dlaczego wierzymy w istnienie kwantów energii? Czy ich teoria musi być indeterministyczna?Czy funkcja falowa opisuje pojedyncza cząstkę? Czy redukcja pakietu falowego jest prawdą, czy fikcją?Czy ma miejsce zjawisko teleportacji w doświadczeniach typu Einstein-Podolsky-Rosen?Czy pojedynczy foton może wykryć bombę w odległości tysiąca km?Czy nasze drzewo wiadomości dobrego i złego jest obiektywne?