Interfejsy mózg-komputer (brain-computer interfaces, BCIs) umożliwiają komunikacją i sterowanie urządzeniami bez pośrednictwa mieśni, dzięki odczytowi sladów aktywności mózgu. Stanowią jedyną nadzieję na zachowanie kontaktu ze światem zewnętrznym dla pacjentów w skrajnych stadiach chorób neurodegeneracyjnych. W ciągu ostatnich kilkunastu lat przeszły drogę od science-fiction do 7PR, w którym UE przeznaczyła na ich rozwój 40 milionow Euro. Technologią tą interesuje się tez przemysł rozrywkowy i wojsko.
Najefektywniejsze są implementacje BCI oparte o odczyt elektroencefalogramu (EEG), czyli elektrycznego sladu myśli. Przedstawimy pokrótce główne problemy związane z rejestracją EEG oraz aktualny stan wiedzy w zakresie realizacji BCI opartych o EEG. Wykład będzie ilustrowany osiągnięciami jedynego w kraju zespołu, który w ciągu ostatnich 2 lat nadrobił kilkunastoletnie opóźnienie Polski w tej dziedzinie. Interfejsy mózg-komputer znajdują się w programie nauczania otwartego na Wydziale Fizyki UW kierunku Neuroinformatyka.
Informacje wstępne i filmy dostępne są m.in. w zakładkach "wideo" i "interfejsy mózg-komputer" na stronie http://brain.fuw.edu.pl oraz na http://bci.durka.info.
Zapraszamy do Sali Dużej Doświadczalnej, ul. Hoża 69 o godzinie 16:30

prof. dr hab. Szymon Malinowski (IGF)
Na temat globalnego ocieplenia powstało mnóstwo mitów, powtarzanych bezkrytycznie w prasie, radiu i telewizji. Wiele z nich wynika z braku zrozumienia elementarnych własności fizycznych systemu klimatycznego. Celem wykładu jest pokazanie w prostych słowach, jak problem globalnego ocieplenia wygląda z punktu widzenia podstawowych praw fizyki.
Na początku przedstawiony zostanie problem bilansu energetycznego planety. Następnie zostanie omówione, jak najważniejsze własności fizyczne atmosfery i oceanu determinują działanie układu klimatycznego i jak modyfikuje to działanie działalność cywilizacyjna. W ostatniej części poruszone zostanie zagadnienie modelowania procesów klimatycznych, w szczególności jak należy interpretować i rozumieć prognozy zmian klimatu.
Zapraszamy do Sali Dużej Doświadczalnej (SDD), ul. Hoża 69 o godzinie 16:30

dr hab. Andrzej Golnik (IFD UW)
Wlasności magnetyczne materii bada się zarówno z zewnątrz metodami magnetometrycznymi jak i od środka za pomocą rezonansów elektronowych i jądrowych, efektu Mössbauera, czy rozpraszania neutronow. Najbardziej bezpośrednią informacje o rozkładachpól magnetycznych w materii i udziałach procentowych faz magnetycznych można jednak otrzymać metodami spektroskopii mionowej.W wystąpieniu przedstawię spektakularne wyniki otrzymane tą metodą dla półprzewodników magnetycznych (w tym GaMnAs) oraz nowych nadprzewodników na bazie związkow żelaza.
Zapraszamy do Sali Dużej Doświadczalnej (SDD), ul. Hoża 69 o godzinie 16:30

prof. dr hab. Miroslaw Karpierz (Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej)
Przedstawiona zostanie historia odkryć i badań światłowodów, zwieńczona przyznaniem 1/2 Nagrody Nobla z fizyki w 2009 roku. W referacie przedstawione zostaną głowne właściwości światłowodow, dzięki którym są one obecnie powszechnie wykorzystywane. Trudno sobie bez nich wyobrazić współczesną telekomunikację, ale też są niezbędne w wielu innych systemach i układach optycznych. Przedstawione zostaną również obecne kierunki badań w zakresie światłowodów, w szczególności związane ze światłowodami fotonicznymi i mikrostrukturalnymi.