Narodowe Laboratorium Technologii Kwantowych
Promocja Projektu NLTK
Festiwal Nauki na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego
12 maja 2011
Narodowe Laboratorium Technologii Kwantowych jest patronem spotkań z fizyką odbywających się w dniach 20.-26. września 2010 na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Impreza, organizowana w ramach warszawskiego Festiwalu Nauki, skierowana jest do dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Zapraszamy zarówno zorganizowane grupy uczniów pod opieką nauczyciela, jak i "niezrzeszonych" pasjonatów. Kalendarz imprez i wszelkie potrzebne informacje znajdują się na oficjalnej stronie Festiwalu Nauki na Wydziale Fizyki UW. Warto odwiedzić też główną stronę Festiwalu Nauki w Warszawie.
Letnia Szkoła Fizyki
28 maja 2010
Narodowe Laboratorium Technologii Kwantowych wspieraÅ‚o odbywajÄ…cÄ… siÄ™ w dniach 28. czerwca - 9. lipca 2010 „LetniÄ… SzkoÅ‚Ä™ Fizyki”. Organizowana przez WydziaÅ‚ Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, Polskie Towarzystwo Fizyczne oraz Miasto StoÅ‚eczne Warszawa impreza skierowana jest do uczniów ostatnich klas gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych zainteresowanych swoim rozwojem w kierunku nauk przyrodniczych oraz chcÄ…cych zapoznać siÄ™ z najnowszymi osiÄ…gniÄ™ciami w dziedzinie fizyki i astronomii. W tym roku mÅ‚odzi pasjonaci nauki mogli uczestniczyć w praktycznych zajÄ™ciach laboratoryjnych "Dyfrakcja i interferencja na Å›wietle laserowym", "Widma Å›wiecenia pierwiastków", "Ultrakrótkie impulsy laserowe" i "Optyczne badanie struktur półprzewodnikowych" oraz wysÅ‚uchać wykÅ‚adów "LASER - 50 lat przeÅ‚omowego odkrycia", "Fizyka półprzewodników w Å›wiecie dwuwymiarowym, jednowymiarowym i zerowymiarowym - eksperymenty i zastosowania", "Nanotechnologia", "wytwarzanie i spektroskopia półprzewodnikowych kropek kwantowych", i "Zabawy ze Å›wiatÅ‚em w Å›wiecie >>nano<<". OdbyÅ‚ siÄ™ również piknik integracyjny.
Warsztaty promujÄ…ce projekt NLTK pn. "Nowoczesne Techniki Spektroskopowe i Optyczne"
24 – 25 czerwca 2010
Warsztaty promujące projekt NLTK pn. "Nowoczesne Techniki Spektroskopowe i Optyczne" odbyły się w Instytucie Fizyki UMK w Toruniu w dniach 24. - 25. czerwca 2010 r. Warsztaty adresowane były do studentów i doktorantów zainteresowanych technologiami kwantowymi i dziedzinami pokrewnymi. Składały się one z dwóch części: wykładowej - podczas której uczestniczy zaznajamiani byli z podstawami fizycznymi prowadzonych badań ściśle związanych z tematyką projektu, i warsztatowej - prowadzonej w laboratoriach NLTK, podczas której prezentowana była aparatura, układy badawcze oraz prowadzono proste pomiary. Dodatkowo, w ramach warsztatów promocyjnych odbyło się również wyjazdowe spotkanie w toruńskim Forcie IV podsumowujące dotychczasową realizację projektu NLTK w Toruniu. W spotkaniu, oprócz uczestników warsztatów, wzieli udział członkowie zespołu naukowego, zespołu ds. realizacji projektu NLTK oraz władze Instytutu Fizyki UMK i Krajowego Laboratorium FAMO. Podczas tego spotkania uczestnicy warsztatów mieli niepowtarzalną okazję porozmawiać z naukowcami ściśle związanymi z projektem, z kierownikami pracowni NLTK. W czasie warsztatów uczestnicy dowiedzieli się jakie możliwości dla studentów i doktorantów stwarza projekt NLTK.
NLTK sponsorem 42. Sympozjum Fizyki Matematycznej
19 – 22 czerwca 2010
Sponsorowane przez konsorcjum NLTK 42. Sympozjum Fizyki Matematycznej pt. "Quantum Channels, Quantum Information – Theory & Applications" odbyÅ‚o siÄ™ w dniach 19.-22. czerwca 2010 r. na terenie Instytutu Fizyki Uniwersytetu MikoÅ‚aja Kopernika w Toruniu. Tematyka sympozjum miaÅ‚a Å›cisÅ‚y zwiÄ…zek z tematykÄ… badawczÄ… NLTK. Sympozjum poÅ‚Ä…czone byÅ‚o z jubileuszem 90-tych urodzin Profesora Romana S. Ingardena, pioniera niezmiernie dziÅ› popularnej kwantowej teorii informacji: jego zainteresowania fizycznymi aspektami teorii informacji siÄ™gajÄ… poczÄ…tku lat 60-tych. Wiele spoÅ›ród prac Jubilata i jego uczniów, którzy uczestniczyli w Sympozjum, weszÅ‚o na trwaÅ‚e do kanonu literatury na temat kwantowej teorii informacji i dynamiki ukÅ‚adów otwartych. UdziaÅ‚ NLTK w organizacji 42. Sympozjum Fizyki Matematycznej byÅ‚ dobrÄ… okazjÄ… do przedstawienia projektu NLTK miÄ™dzynarodowemu gronu naukowców, doktorantów i studentów oraz do podjÄ™cia skutecznej realizacji obligatoryjnych dziaÅ‚aÅ„ informacyjno-promocyjnych sÅ‚użących wzmocnieniu komunikatu na temat dostÄ™pnego wsparcia z Funduszy Europejskich oraz jego efektów.