Narodowe Laboratorium Technologii Kwantowych
Archiwum newsów
Wpływ projektu NLTK na jakość badań naukowych
2 kwietnia 2014
Konsorcjum Narodowe Laboratorium Technologii Kwantowych (NLTK) w roku 2011 zakończyło realizację projektu o tej samej nazwie finansowanego z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. W wyniku realizacji projektu zaangażowane grupy badawcze uzyskały znaczącą poprawę infrastruktury badawczej.
Po trzech latach od zakończenia projektu odbędzie się konferencja naukowa pokazująca wpływ projektu na jakość badań naukowych prowadzonych w jednostkach naukowych - uczestnikach projektu. Konferencja odbędzie się we Wrocławiu w październiku 2014. Szczegóły zostaną podane w późniejszym terminie.
Pierwszy w Polsce obraz płuc człowieka in vivo metodą tomografii magnetycznego rezonansu z użyciem optycznie spolaryzowanego 3He
12 maja 2011
Pierwszy w Polsce obraz płuc in vivo metodą tomografii magnetycznego rezonansu z użyciem optycznie spolaryzowanego 3He został wykonany 12 lutego 2011 roku przez grupę prof. Tomasza Dohnalika z Zakładu Optyki Atomowej Instytutu Fizyki im. M. Smoluchowskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego, we współpracy z Ośrodkiem Diagnostyki, Prewencji i Telemedycyny ze Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie. Pobierz treść wiadomości.
Fizycy podsumowują Narodowe Laboratorium Technologii Kwantowych
23 marca 2011
W Narodowym Laboratorium Technologii Kwantowych, największym konsorcjum polskich instytucji naukowych zajmujących się badaniami z zakresu fizyki, dobiega końca realizacja projektu o tej samej nazwie. Dzięki wyposażeniu laboratoriów w nowoczesną aparaturę badawczą i wypracowanym metodom współpracy polscy fizycy mają zagwarantowaną możliwość prowadzenia badań z zakresu technologii kwantowych na światowym poziomie. Pobierz treść wiadomości.
Projekt NLPQT na Polskiej mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej
15 marca 2011
Konsorcjum NLTK z Uniwersytetem Warszawskim jako liderem od ponad roku zabiegało o umieszczenie na Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej projektu pod nazwą National Laboratory for Photonics and Quantum Technologies (NLPQT). Po powiększeniu składu konsorcjum NLPQT o środowiska techniczne zgrupowane wokół Politechniki Wrocławskiej znalazło się w nim ostatecznie 16 uczelni wyższych oraz instytutów PAN.
23 lutego 2011 minister szkolnictwa Wyższego i Nauki Barbara Kudrycka podpisała listę wniosków, które znalazły się na Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej. Na ogólną liczbę trzydzieści trzy zaakceptowanych projektów siedem dotyczy fizyki i astronomii. Projekt NLPQT jest jednym z tych siedmiu.
W Krakowie ruszył atomowy wzorzec czasu dla jednego z najdokładniejszych zegarów świata
16 lutego 2011
Od 2008 roku polscy fizycy pracują nad skonstruowaniem optycznego zegara atomowego, urządzenia o wyjątkowej dokładności, mylącego się zaledwie sekundę na kilkadziesiąt miliardów lat. W Zakładzie Fotoniki Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego właśnie uruchomiono ostatni z trzech kluczowych podzespołów zegara: atomowy wzorzec czasu, zbudowany z użyciem zimnych atomów strontu. Sam zegar ruszy jeszcze w tym roku. Pobierz treść wiadomości.
Operacje na jednym atomie - krok ku informatyce przyszłości
6 maja2011
Informację kwantową można z powodzeniem zapisać w pojedynczym atomie manganu, a następnie przetworzyć w nim i odczytać. Eksperyment, przeprowadzony na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, jest ważnym krokiem w kierunku budowy komputerów o ogromnych mocach obliczeniowych. Pobierz treść wiadomości.
Ekstremalny pomiar: kwanty zwiększają precyzję
7 kwietnia 2010
Polsko-brytyjska grupa naukowców przeprowadziła w Toruniu eksperyment, który pozwoli zwiększyć dokładność pomiarów do granic wyznaczonych fundamentalnymi cechami rzeczywistości. Pobierz treść wiadomości.