Nagroda Nobla już czeka

Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki cząstek nie należą do rzadkości. W zasadzie listę należałoby rozpocząć od odkrycia promieniotwórczości, które dało początek całej dziedzinie.

Oto trzech lauretów związanych z CERNem: Carlo Rubia, Samuel Ting i Georges Charpak.
Potencjał odkrywczy LHC daje pełną gwarancję powiększenia tej listy.

Kolejna nagroda Nobla za fizykę cząstek elementarnych została przyznana w 1999 roku dla G. 't Hoofta i M.J.G.Veltmana za ,,wyjaśnienie kwantowej struktury odziaływań elektrosłabych". Królewska Akademia Nauk w Sztokholmie w oficjalnym uzasadnieniu obiecała też przyznanie nagrody dla LHC! Oto fragment oficjalnego press release:
 

Kiedy możemy oczekiwać następnego wielkiego odkrycia?

Istototnym składnikiem teorii rozwiniętej przez Hoofta i Veltmana jest jeszcze niezaobserwowana cząstka zwana cząstką Higgsa.
Tak samo jak inne cząstki były przewidziane przez teoretyczną argumentację, a pózniej zaobserwowane eksperymentalnie, naukowcy oczekują teraz bezpośredniej obserwacji cząstki Higgsa. Używając rachunku podobnego jak przy obliczaniu masy kwarka top możemy stwierdzić, że istnieje pewna szansa wyprodukowania cząstek Higgsa w jednym z istniejących akceleratorów. Ale jedyny akcelerator, konstruowany obecnie, wystarczająco potężny do bardziej dokładnych studiów nowej cząstki to Wielki Zderzacz Hadronów (LHC) w CERNie. Naukowcy muszą jednak wykazać cierpliwość przez najbliższe kilka lat, gdyż wiadomo, że LHC nie bedzie ukończone przed rokiem 2005.
(tłum. G.W.)

Czekamy cierpliwie i trzymamy za słowo!


GW
foto: CERN
Ostatnia zmiana: 16.10.2000  strona glownapoczatekpoprzednia stronanastepna strona