Nazwy (identyfikatory) są wprowadzane do jednostki kompilacji (pliku wraz z innymi plikami włączonymi za pomocą #include) poprzez deklaracje. Deklaracja określa własności i sposób interpretacji nazwy (zmiennej, funkcji, itd.). Zazwyczaj (choć, jak zobaczymy, nie zawsze) deklaracja wiąże się z definicją, czyli z przydziałem pamięci na nazwany obiekt. Obowiązuje przy tym „zasada jednej definicji.” (ang. one definition rule)
Zasada ta nie dotyczy jednak deklaracji, które mogą się powtarzać.
Język C++ definiuje pewne słowa kluczowe jako identyfikatory zarezerwowane: nie mogą pojawić się w innym znaczeniu niż nadane im w standardzie języka. W szczególności, nie mogą być użyte jako identyfikatory (nazwy) zmiennych, funkcji, klas czy przestrzeni nazw. Poniższa tabela przedstawia wszystkie 92 słowa kluczowe języka C++.
Dodatkowo, cztery identyfikatory są słowami kluczowymi, ale tylko, gdy użyte są w specyficznych kontekstach; są to override, final, transaction_safe i transaction_safe_dynamic.
Legalne identyfikatory, inne niż podane tu słowa kluczowe, mogą w zasadzie zawierać dowolną liczbę znaków alfanumerycznych (liter i cyfr) oraz znaki podkreślenia. Formalnie niełacińskie znaki Unicode są dozwolone, ale może to powodować kłopoty i lepiej ich unikać. Tak jak w innych językach, pierwszy znak nazwy nie może być cyfrą. Nazwy zawierające gdziekolwiek dwa następujące po sobie znaki podkreślenia, albo rozpoczynające się od znaku podkreślenia po którym następuje duża litera są zastrzeżone i nie powinny być używane. W końcu, nazwy rozpoczynające się od znaku podkreślenia po którym nie następuje duża litera mogą być używane tylko w zakresie globalnym.
Litery duże i małe są rozróżnialne; nazwa val_X jest inna niż np. nazwa val_x.
Przyjęło się, że nazwy zmiennych piszemy małymi literami, nazwy typów wielu programistów rozpoczyna od dużej litery, a nazwy stałych zdefiniowanych przez dyrektywę preprocesora #define — samymi dużymi literami.
Jeśli nazwa składa się z kilku słów, to oddzielamy je znakami podkreślenia (numer_klienta) lub każde słowo, z wyjątkiem, być może, pierwszego, rozpoczynamy od litery dużej (nazwaPliku) — jest to tzw. notacja „wielbłądzia” (ang. CamelCase).
T.R. Werner, 23 lutego 2022; 19:40