Duszpasterstwo Akademickie proponuje odpowiedź na te pytania. Stwarza możliwość spotykania się ludzi o podobnych aspiracjach intelektualnych i duchowych. Kształtuje świadomość i charakter młodych ludzi, którzy tworzą elity kulturalne, polityczne i eko- nomiczne.
DA współpracuje również z rozgłośniami radiowymi i telewizyjnymi. Taka działalność prowadzona jest w Łodzi, Gnieźnie, Krakowie, Katowicach, Warszawie. Studenci zajmują się też wydawaniem lokalnych czasopism.
Wielu młodych ludzi działa w ruchach religijnych (np. Ruch Światło-Życie, Odnowa w Duchu Świętym, Wspólnota Taize). Warto podkreślić, że DA włącza się w pracę wspólnot Wiara i Światło i innych ruchów osób niepełnosprawnych. Studenci często są współorganizatorami obozów integracyjnych.
ZaproszenieW dniach 4 - 5 maja odbędzie się 60 Pielgrzymka Młodzieży Akademickiej na Jasną Górę. Tematem przewodnim jest: Kultura, Mass Media, Kościół.Zainteresowani wyjazdem mogą się zgłaszać do o. Witolda Sokołowskiego (DA Św. Andrzeja Boboli) lub do DA Św. Anny. |
Zbliżająca się pielgrzymka skłoniła nas do napisania reportażu o duszpasterstwach akademickich na terenie Warszawy. Nie powstałby on, gdyby nie wspólna praca części ośrodków. Nie ma nas, studentów, tak wiele w DA Warszawy, żebyśmy potrafili być samowystarczalni, żebyśmy potrafili istnieć bez współpracy.
Dominuje płeć piękna, choć panowie nie są z pewnością na marginesie!
Największe emocje budzą wspólne wypady rekolekcyjno- wypoczynkowe. Od wyjazdu w Pieniny - maj 1995 -preferowane są gry w karty. Wiąże się z tym zabawne zdarzenie.
Po przyjściu późnym wieczorem z wyprawy panowie czekając na swoją kolejkę do mycia udali się jak to określili na medytację. Z pasją oddali się grze w karty. Ktoś żartując rzucił pomysł, aby po powrocie stworzyć taki kącik medytacji w duszpasterstwie. Wystarczy stolik, parę krzeseł, parawnik z napisem nie przeszkadzać. W pobliżu stała siostra zakonna i przysłuchiwała się rozmowie. Zwróciła sie potem do duszpasterza studentów o. Krzysztofa Szczygło i zachwycała się, że ojciec ma taką dobrą, pobożną młodzież. Wszyscy zaciskali wargi aby nie wybuchnąć śmiechem, gdy o. Krzysztof potwierdził słowa siostry, nie chcąc jej rozczarować. Na wyjeździe nad morze, we wrześniu 1995 roku było już nawet kółeczko brydżowe, do którego przystąpiło także kilka pań.
Duszpasterstwo Akademickie Redemptorystów ma swój tygodniowy plan spotkań:
poniedziałek - 19:15:
dyżur duszpasterski w akademiku Akademii Medycznej przy ulicy Karolkowej,
wtorek - 19:15: spotkania modlitewne
czwartek - 19:15: spotkanie młodzieży pracującej i osób po studiach
piątek - 19:15: katecheza
niedziela - 18:30: Msza Święta, a po niej spotkanie przy herbacie.
Duszpasterzem jest ks. Jacek Dądela, doskonały pingpongista, który już wcześniej przygotowywał się do objęcia tego stanowiska prowadząc piątkowe spotkania modlitewne o godzinie 19. W DA św. Krzyża odbywają się konwersatoria biblijne we wtorki o godz. 19:30, spotkania dla dinozaurów (stałych bywalców w duszpasterstwie, a już nie studentów) w środy o godzinie 19. W każdy czwartek są msze św. dla studentów o godz 19:30, a w niedzielę o 9:30. Wszystkie spotkania odbywają się w salce duszpasterstwa przy kościele św. Krzyża. Oczywiście organizowane są również przyjemności dla ciała: andrzejki, sylwester, imprezy karnawałowe, wigilia.
W ciągu tygodnia prowadzone są konwersatoria w pięciu akademikach. Tematyka uzależniona jest od potrzeb i propozycji studentów, np. Katolicyzm - sposób na życie czy relikt?, Dialog życia i wiary.
W każdą środę są spotkania modlitewne grupy Odnowy w Duchu Świętym. Sobota jest dniem, kiedy organizowane są imprezy kulturalne zarówno w akademikach, jak i przy kościele. Są to pielgrzymki, rajdy, dyskoteki, nie pomijając andrzejek, sylwestra, balu karnawałowego. W niedziele jest msza św. akademicka o godz. 19. Po niej studenci spotykają się w kawiarence (sala DA na parterze Domu Parafialnego). Przy herbacie i słodkościach odbywają się miłe pogawędki i koncerty.
Obozy letnie i zimowe są najlepszym odpoczynkiem po okresie ciężkiej nauki, a zarazem najlepiej zcalają wspólnotę studencką.
Duszpasterzem jest ks. Marek Szumowski, obdarzony szczególnymi charyzmatami: śpiewem i muzyką. W pracę DA włączają się również inni księża pracujący w parafii.
Jako szczególne zadanie i Boże wezwanie podejmują dzieło ewangelizacji w środowisku studenckim. Starają się być otwarci na każdego człowieka, a zwłaszcza na tego, kto poszukuje prawdy, sensu życia.
Podczas poniedziałkowych spotkań można dowiedzieć się, czym jest chrześcijaństwo, a także dlaczego ludzie XX wieku odwracają się od Kościoła. Uczestnicy spotkań wtorkowych zastanawiają się nad Biblią jako żywym Słowem Boga, pragnąc lepiej poznać sens i wartość zawartej w niej Prawdy. Podczas spotkań środowych młodzi ludzie próbują odpowiedzieć na pytanie: Komu potrzebny jest Bóg?, omawiając zagadnienia z teologii dogmatycznej, moralnej, biblijnej i antropologii. Czwartki natomiast poświęcone są wybranym tematom z Katechizmu Kościoła Katolickiego, a cykl tych spotkań jest zatytułowany Droga ku Bogu. Spotkania z młodzieżą organizowane są nie tylko w kościele Św. Anny, ale także w akademiku przy ul. Zamenhofa. Bardzo dużym powodzeniem cieszy się również Akademickie Studium dla Narzeczonych, czyli roczny cykl połączonych z Mszą Św. prelekcji na temat życia małżeńskiego i rodzinnego, które odbywają się w piątki z udziałem osób świeckich - lekarzy, psychologów, socjologów, a także małżeństw, które opowiadają o różnych problemach dotyczących rodziny, małżeństwa i wychowania dzieci.
Działalność charytatywna prowadzona w DA św. Anny pozwala rozwinąć umiejętność, która wiąże się z naturalnym pragnieniem każdego człowieka - pragnieniem miłości, życia dla innych.
Osoby chętne do wszelkiego rodzaju pomocy, czujące w sobie iskierkę społecznika i łatwo nawiązujące kontakty z ludźmi mają okazję wykorzystać drzemiący w nich potencjał energii i chęci przybliżania Chrystusa innym, angażując się w działalność Fundacja Pro Bono założonej w 1993 r. i kierowanej przez ks. Zygmunta Malackiego. Podstawowym celem Fundacji jest pomoc osobom najuboższym i najbardziej potrzebującym. Opiekuje się m. in. dwoma Domami Dziecka, w różny sposób organizując czas przebywającym w nich dzieciom, np. wycieczki, gry i zabawy, posiłki oraz korepetycje, których udzielają studenci. Inną formą działalności jest organizowanie kolonii letnich dla dzieci z rodzin najuboższych. W ubiegłym roku dzięki temu około trzystu dzieci spędziło w górach być może pierwsze w swym życiu prawdziwe wakacje. Fundacja Pro Bono prowadzi również Pizzerię, która znajduje się w podziemiach przylegających do kościoła. Sympatyczna obsługa, smakowicie przyrządzona pizza, romantyczna i ciepła atmosfera przyciągają wszystkich tych, którzy marzą o kolacji przy świecach, o rozmowach przy herbacie.
W każdy drugi i trzeci piątek miesiąca młodzież ze Św. Anny ma okazję spotkać się z wybitnymi przedstawicielami świata polityki, ekonomii i kultury, uczestniczyć w wymianie poglądów, w dyskusjach, a może także... czerpać dla siebie przykłady z życia. Natomiast w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca dla miłośników muzyki klasycznej rozbrzmiewają słynne organy kościoła św. Anny. Koncerty muzyki organowej to jeszcze jedna okazja do modlitwy i rozmyślań, czemu niewątpliwie sprzyja piękny wystrój świątyni.
Udział we wspólnocie DA to nie tylko spotkania, dyskusje, wspólna modlitwa, lecz także okazja do zawierania nowych przyjaźni, a nawet znalezienia miłości. Wiele osób zmieniło swoje życie dzięki obozom w Tatrach, organizowanym co roku we wrześniu przez duszpasterzy św. Anny. Niektórzy nawet nazywają je żartobliwie obozami matrymonialnymi, gdyż niejedna para poznała się w ten właśnie sposób. Obozy te dają możliwość wspólnej modlitwy, wspaniałej górskiej przygody, sprawdzenia własnej zaradności i umiejętności kulinarnych. Po powrocie do stolicy odbywają się od czasu do czasu spotkania poobozowe, wspólne wypady pod Warszawę, wyjścia do teatru.
Kościół św Anny organizuje również Warszawską Akademicką Pielgrzymkę Metropolitalną, która co roku w sierpniu wyrusza na Jasną Górę.
Otóż co tydzień, w poniedziałek, o godz. 19:15 w dolnym Kościele, spotykamy się na naszej akademickiej mszy św. Po niej następuje spotkanie, w czasie którego rozważamy np. Katechizm Kościoła Katolickiego (w tym roku), encykliki Ojca Świętego, itp. Jest także tak zwany czas dla bliźniego - czyli chwila, by przy herbacie podzielić się wiadomościami czy wrażeniami ze znajomymi.
Mamy też coniedzielną mszę św. w dolnym Kościele. W ten dzień także kapłan sprawuje Najświętszą Ofiarę w szpitalu dziecięcym przy ul. Litewskiej. Jej oprawę przygotowują studenci z naszego duszpasterstwa.
Co roku zimą wyjeżdżamy razem na kilka dni w góry, gdzie spędzamy czas na pieszych wycieczkach i zdobywaniu okolicznych wzniesień. Pobyt nasz obejmuje również zabawę sylwestrową i powitanie Nowego Roku. Tradycją w naszej parafii stało się również organizowanie przez młodzież zabawy ostatkowej, która odbywa się w stołówce domu akademickiego Riviera.
Niedzielna Msza Święta o 20:00 ma profesjonalną oprawę muzyczną w wykonaniu naszych ośrodkowiczów.
Tradycyjny wizerunek naszego duszpasterstwa został wzbogacony przyjściem grup: Oazy, WŻCh, Soli Deo.
Potrafimy również bawić się - co roku organizujemy bal karnawałowy. Zapewniamy zarówno dobrą zabawę, jak i coś dobrego do jedzenia i picia.
DA zorganizowało wieczór poetycki ojca Wacława Oszajcy, a także koncert muzyki Od baroku do musicalu. Wystąpił zespół Aperto, którego członkowie wywodzą się z naszego duszpasterstwa.
Co roku wita nas Święta Lipka (święta Warmia), gdzie spędzamy wraz z duszpasterzem wakacje.
Wersję WWW przygotował Tomasz Tomaszewicz
Zapraszamy do DA Św. Andrzeja Boboli
codziennie na Mszę Świętą o godz. 19:30 w oratorium a po Mszy na spotkania:
Katecheza akademicka Dlaczego trudno mi kochać Kościół?
Medytacja chrześcijańska Modlitwa jednego słowa.
Modlitwa w duchu TAIZÉ.
Wiara a życie - Forum dialogu.
Spotkanie dinozaurów.
W niedziele Msza Święta o godz. 20:00
Redagowali:
Anna Skibińska ,
Josef Hurt,
rysunki: Małgorzata Mika Budnik.