TUTAJ jest mój plik .emacs gdyby ktoś chciał go obejrzeć. Aby z niego skorzystać należy zapisać go do swojego katalogu głównego lub zmodyfikować na jego podstawie własny plik .emacs. Jest w nim m.in. obsługa polskich literek oraz włączenie AUC TeX-a, pakietu Emacsa do wspomagania pisania w LaTeX-u. AUC TeX jest w pełni konfigurowalny z poziomu Emacsa: wystarczy wybrać Help/Customize i w nim Wp/Tex/AUC TeX. W ten sposób można np. ustawić by AUC TeX nie zamieniał cudzysłowów " na `` i ''.
Polecam także przejrzenie mojego pliku .emacs, aby zobaczyć, jakie udostępnia on możliwości (tex-magic-space, auto-fill-mode, ...). Jest dosyć dobrze wyposażony w komentarze. Może być on używany zarówno do Emacsa jak i do XEmacsa (aczkolwiek jeszcze parę rzeczy trzeba poprawić. Pytania proszę kierować na jnareb@fuw.edu.pl. Warto także zajrzeć na Dotfiles.com, gdzie można znaleźć różne pliki konfiguracyjne - nie tylko do Emacsa. Uwaga: włączenie tex-magic-space (domyślnie włączone, przełączanie pod C-c SPC) powoduje że nie działa abbrev-mode. Powinno to zostać kiedyś naprawione...
Zdefiniowane w moim .emacs polecenia tex-hard-spaces i tex-magic-space można znaleźć także (w nowszej wersji) w pliku sierotki.el.
Jeśli komuś spodobał się font jakiego używa mój Emacs (fixed,
semicondensed) i kolorki w nim, to proszę zajrzeć do mojego pliku .Xdefaults. Są tam dwie linijki: jedna
dotycząca Emacsa, druga XEmacsa. Font semicondensed jest węższy i,
moim skromnym zdaniem, ładniejszy. Listę wszystkich fontów pl można
uzyskać wykonując komendę xlsfonts | grep "iso8859-2"
(najlepiej zapisując wynik do pliku). Emacs do wersji 20.x obsługuje
wyłacznie fonty o stałej szerokości znaku, t.j. takie które mają
spacing (spc w xfontsel) c albo m
(czwarta pozycja od końca w nazwie fontu). Do wyboru fontu może też
służyć program xfontsel.
Plik .Xdefaults należy zapisać do własnego katalogu głównego,
pod tą właśnie nazwą. O ile oczywiście nie ma się własnego pliku
.Xdefaults, w którym to przypadku należy go tylko w razie potrzeby
zmodyfikować.
Oto kilka najważniejszych komend AUCTeX-a (zachęcam do zajrzenia do dokumentacji AUC TeX-a, znajdującej się na stronie domowej AUC TeX-a). Ponieważ AUCTeX nie jest zainstalowany, więc nie ma dostępu do informacji za pomocą info auctex, przynajmniej z poziomu linii komend i Emacsa. Pod XEmacsem ten pakiet jest zainstalowany domyślnie, zatem można oglądać dokumentację do tego pakietu w tym programie.
Istnieje także możliwość kompilowania pliku z wnętrza Emacsa, w tym także wyłącznie zaznaczonych fragmentów (AUCTeX automatycznie dołącza preambułę i końcówkę) - patrz menu Command. Niestety, dołącza on na początek pliku swoje własne komentarze, powodując że nie działa mechanizm TCX używania polskich literek za pomocą odpowiedniego wpisu w pierwszej linijce. Można to zmienić za pomocą zmiany komend wywoływanych przez odpowiednie polecenia AUCTeX-a (powinien pojawić się wkrótce opis zmian których trzeba dokonać w tex-site.el). Mechanizm używający \usepackage[latin2]{inputenc} działa w porządku.
W którymś z numerów Unix&Linux z roku 1999 jest ładny artykuł o AUCTeX-u, z którego zresztą częściowo korzystałem przy pisaniu tej strony. O AUCTeX-u można poczytać także w biuletynie GUSTu nr 11, w artykule Adama Dawidziuka. Dostępny jest on jako PostScript: 09AUCTEX.ps.gz.
Poniżej kilka najczęściej używanych komend RefTeX-a (zachęcam do zajrzenia do pliów info nt. RefTeX-a, np. za pomocą komendy info reftex). Tutaj dostępna jest dokumentacja do RefTeX-a, znajdująca się na stronie domowej RefTeX-a. Warto na początek zajrzeć do krótkiego wprowadzenia do RefTeX-a (RefTeX in a Nutshell).
RefTeX umożliwia także współpracę z bazami literatury (BibTeX) przy wstawianiu cytowań. Możliwe jest także podążanie za etykietami, by podejrzeć miejsce gdzie zostały zdefiniowane. Uwaga: włączenie RefTeX-a do AUCTeX-a powoduje automatycznie używanie RefTeX-a do wstawiania etykiet. Standardowo RefTeX wstawia proste etykiety numeryczne dla równań, bez pytania o potwierdzenie etykiety. Aby Emacs pytał się o etykiety równań należy za pomocą customize (M-x customize albo z menu Help/Customize/Browse Customization Groups) w grupie Wp/TeX/RefTeX przejść do 'Reftex Label Support' i w podgrupie 'Reftex Making and Inserting Labels', w opcji 'Reftex Insert Label Flags' dopisać do 'Prompt for label string' dopisać e lub ustawić na always. Aby RefTeX używał \eqref{eq:ref} zamiast \ref{eq:ref}przy wstawianiu odnośników do równań trzeba w podgrupie 'Reftex Defining Label Environments' wybrać opcję 'Reftex Default Label Alist Entries', wybrać '[Show]' i zaznaczyć 'AMSTeX: amsmath with eqref macro'. Oczywiście należy zapamiętać i zapisać zmiany. Jeśli definiujesz jakieś makra czy otoczenia (np. za pomocą komendy \newtheorem), które chcesz etykietować, i chcesz np. by miały domyślny jakiś prefix (np. def: dla definicji, tw: czy thm: dla twierdzeń) to zmian należy dokonywać tamże.
Wkrótce powinny pojawić się na tej stronie AUCTeX-owe pakiety do LaTeX-owych pakietów: feynmf oraz mojego własnego pakietu renorm.
Jeśli chcesz skorzystać z konsoli, to możesz się na nią przełączyć przez Alt-Ctrl-Fn, zaś do X-ow wrócić z powrotem przez Alt-F7 (lub Alt-F3 na teomku). Dodatkowe X-y można odpalić za pomocą xinit /usr/bin/startkde -- :1 & (aby odpalić KDE). Być może zamiast xinit można użyć startx (bez /usr/bin/startkde). Nowa sesja X-Window będzie dostępna pod Alt-F8. Wyjść z X-Window można miedzy innymi za pomocą Ctrl-Alt-Backspace.
Polskie literki na konsoli powinny być dostępne za pomocą komendy consolechars -f iso02.f16 a później consolechars -m iso02, zaś polska klawiatura za pomocą loadkeys pl lub loadkeys pl02.kmap.
Aby zabezpieczyć się przed przypadkowym skasowaniem pliku warto w .tcshrc (lub w .cshrc, lub .bashrc) wpisać:
alias cp 'cp -i' alias rm 'rm -i' alias mv 'mv -i'
Ładny znak gotowości (prompt), zawierający numer polecenia w "historii" (można polecenia wywoływać za pomocą ![numer], identyfikator użytkownika i bieżący katalog (home oznaczany jest jako ~) można uzyskać wpisując w tym pliku:
set prompt="%h:%n@%m %~> "lub, jeśli nie chcemy by wpisywał pełną nazwę katalogu, a tylko jej końcową część, zaś ominięty fragment zaznaczał za pomocą ..., to zamiast tego należy wpisać (cyfrę 3 można oczywiście zastąpić inną)
set ellipsis set prompt="%h:%n@%m %c03> "
Wpisanie set autolist=ambiguous spowoduje, że dwukrotne TAB spowoduje wyświetlenie wszystkich plików pasujących do wpisanej do tej pory części nazwy.
Jeśli używasz basha, to oczywiście zmiany należy wprowadzać do .bashrc lub .bash_profile. Zamiast zmiennej prompt należy ustawić (np. za pomocą komendy declare -x) zmienną PS1. Nie ma [chyba] niestety możliwości skracania ścieżki do kilku (np. trzech) ostatnich katalogów.
Inne informacje można znaleźć na stronie linków komputerowych Marka Więckowskiego.
-- Jakub Narębski mailto:jnareb@fuw.edu.pl (doktorant IFT)
Ostatnie zmiany: 4 lipca 2010 r.