next up previous contents index
Next: Sieci warstwowe z propagacją Up: Inne Previous: Wielowymiarowy model AR   Spis tresci   Skorowidz

Sztuczne sieci neuronowe (ANN)

Artificial Neural Networks, ANN powstały w wyniku dążenia do stworzenia systemów naśladujących działanie mózgu. Mózg człowieka składa się z ok. $ 10^{11}-10^{12}$ neuronów, każdy z nich posiada ok. $ 10^4$ połączeń z innymi neuronami. Ich działanie w największym uproszczeniu można opisać jak następuje:
Potencjał czynnościowy wygenerowany przez neuron propaguje się przez wypustki (akson i dendryty) do innych neuronów. Potencjały docierające do każdego z neuronów sumują się, z wagami zależnymi od siły połączeń. Połączenia między neuronami mogą mieć różną siłę, czyli potencjał czynnościowy generowany ze stałą wartością może mieć różny wkład w zależności od tego, przez jakie połączenie dotarł. Jeśli suma tych potencjałów (po odjęciu wkładu połączeń hamujących) przekroczy ustalony dla danego neuronu próg, to generowany jest potencjał czynnościowy o stałej wartości. Potencjał czynnościowy wygenerowany przez neuron propaguje się...
Ogólnym modelem matematycznym, naśladującym opisane procesy, będzie
sieć złożona z prostych jednostek obliczeniowych, połączonych kanałami komunikacyjnymi zdolnymi do przenoszenia wartości numerycznych. Jednostki działają wyłącznie w oparciu o swe lokalne dane i wejścia z kanałów komunikacyjnych (połączeń).
Jednak bliższe badania nad mózgiem człowieka wykazały nieporównanie wyższy niż w przytoczonym opisie stopień złożoności, związany m. in. z wpływem szeregu procesów biochemicznych. I tak np.
do przekazu impulsu z dendrytów do ciała neuronu konieczna jest obecność szeregu neurotransmiterów, czyli cząsteczek przenoszących impuls drogą chemiczną przez szczelinę synaptyczną między dendrytem a ciałem neuronu-adresata5.1. Z kolei generacja potencjału czynnościowego, czyli jak się wydaje podstawowej jednostki przekazu informacji w układzie nerwowym, jest wynikiem złożonych procesów rządzących depolaryzacją błony neuronu. W stanie spoczynku wnętrze neuronu wykazuje potencjał $ -75\mu V$ względem otoczenia; jest on utrzymywany dzięki aktywności błony neuronu (pompa jonowo-sodowa), utrzymującej wyższe stężenie jonów Na$ ^{+}$ na zewnątrz oraz niższe stężenie Cl$ ^{-}$ wewnątrz. Neurotransmitery uwolnione z synapsy neuronu wysyłającego impuls powodują otwarcie kanałów przepuszczjących dodatnio naładowane jony sodu ( Na$ ^{+}$) do wnętrza neuronu, co zmienia potencjał z $ -75\mu V$ do $ +55\mu V$. Ta depolaryzacja aktywuje kanały sodowe w sąsiednich częściach błony, co powoduje propagację pobudzenia.
Przytoczony powyżej (z pominięciem roli jonów potasu) model Hodgkina-Huxleya (Nobel 1963) jest dziś uważany za bardzo uproszczony. Mimo to, jego stopień komplikacji tak dalece odbiega od sztucznych sieci neuronowych, że nie można ich traktować jako modelu działalności mózgu. Modelowanie prosesów zachodzących w mózgu człowieka to osobna gałąź nauki. Za to właśnie dzięki drastycznym uproszczeniom sztuczne sieci neuronowe (ANN) zyskały efektywność obliczeniową, która w połączeniu z równoległością, tolerancją na błędy i atrakcyjną terminologią doprowadziła do rozpowszechnienia ANN w praktycznych zastosowaniach obliczeniowych.

Obszernym i aktualnym źródłem informacji o ANN są archiwa grupy dyskusyjnej comp.ai.neural-nets [12], w literaturze polskojęzycznej pierwszą klasyczną pozycją jest [14]. Poniżej przedstawimy w skrócie zdecydowanie najpopularniejszy typ sieci neuronowych.



Subsections
next up previous contents index
Next: Sieci warstwowe z propagacją Up: Inne Previous: Wielowymiarowy model AR   Spis tresci   Skorowidz
Piotr J. Durka 2004-01-05