Konfiguracja środowiska pracy: Python


Wykonanie programu napisanego w języku Python wymaga posiadania interpretera tego języka. Spośród kilku dostępnych interpreterów zalecane jest korzystanie ze standardowego (CPyton).

W systemach Windows i macOS interpreter języka Python nie jest dostarczany wraz z systemem, konieczna jest więc jego instalacja. Większość dystrybucji systemu Linux ma natomiast zainstalowany interpreter języka Python, warto jednak rozważyć instalację interpretera nowszej wersji języka, o ile jest dostępna.

Instalacja interpretera języka Python – należy wybrać jeden z trzech sposobów:
  1. Pobieranie interpretera języka Python z oficjalnej strony internetowej (Windows, macOS, Linux)
    Po wejściu na stronę należy kliknąć przycisk Download Python 3.x.x. Spowoduje to pobranie interpretera najnowszej wersji języka Python przeznaczonego dla architektury procesora i systemu operacyjnego aktualnie używanego komputera (w celu pobrania interpretera dla innej architektury lub systemu operacyjnego należy posłużyć się odnośnikami znajdującymi się pod wspomnianym przyciskiem).
    • Windows
      Pobrany zostanie instalator interpretera. Należy go uruchomić, a następnie w oknie, które pojawi się na ekranie, zaznaczyć Add Python 3.x to PATH i kliknąć Install Now. Rozpocznie się wówczas proces instalacji interpretera oraz dodatkowych narzędzi.
    • macOS
      Pobrany zostanie pakiet instalacyjny PKG. Należy go uruchomić, a następnie postępować zgodnie z poleceniami instalatora.
    • Linux
      Ze oficjalnej strony pobrać można jedynie kod źródłowy interpretera, a następnie samodzielnie go skompilować. Jest to rozwiązanie przeznaczone dla osób posiadających doświadczenie z programowaniem. Prostszym sposobem instalacji interpretera w systemie Linux (o ile nie jest dostarczany wraz z systemem) jest skorzystanie z menadżera pakietów (patrz punkt 3.).
  2. Pobieranie interpretera języka Python z Microsoft Store (Windows)
    Alternatywny sposób instalacji interpretera języka Python dla użytkowników systemu Windows. Po wejściu na stronę należy wybrać najnowszą wersję języka Python, a następnie kliknąć przycisk Pobierz w aplikacji Store. Spowoduje to pobranie i zainstalowanie interpretera oraz dodatkowych narzędzi.
  3. Pobieranie interpretera języka Python za pomocą menadżera pakietów (Windows, macOS, Linux)
    W celu pobrania i instalacji interpretera języka Python można posłużyć się jednym z dostępnych dla używanego systemu operacyjnego menadżerów pakietów. Instalacja interpretera sprowadza się wówczas do uruchomienia aplikacji Terminal (jeśli nie jest ona dostępna w systemie Windows 10, należy uruchomić Windows PowerShell) i wpisania odpowiedniego polecenia. Poniżej znajduje się kilka przykładów dla popularnych menadżerów pakietów.
    • Windows, menadżer winget
      winget install python3
    • macOS, menadżer Homebrew
      brew install python3
    • Linux Ubuntu, menadżer APT
      sudo apt install python3