Projekt 2.

Termin nadsyłania projektów: sobota, 14 września 2024 roku, godz. 23:59:59.

Termin PREMIUM: piątek, 12 lipca 2024 roku, godz. 23:59:59.
Osoby, które nadeślą projekt w tym terminie, mogą liczyć na propozycję oceny już 13 lipca, a w przypadku, gdy ocena nie będzie satysfakcjonująca, będą miały możliwość rezygnacji i wykonania kolejnego projektu w standardowym terminie.
Prośby o rezygnację z oceny należy składać mailowo po pojawieniu się wyniku w USOSweb.

Liczba punktów do uzyskania: 60.

Gotowy projekt należy przesłać do autora tematu (nie zaś do prowadzącego grupę ćwiczeniową) w wiadomości e–mail.

Zasady

Należy wybrać jeden z tematów projektów zamieszczonych poniżej (tematy są wspólne dla wszystkich grup ćwiczeniowych). Osoba, która zdecyduje się wykonać więcej niż jeden projekt (każdy z nich powinien dotyczyć innego tematu), jako ostateczny wynik otrzyma wynik z najlepiej ocenionego projektu.

Projekt może zostać wykonany przy użyciu dowolnie wybranego narzędzia: któregoś z pakietów obliczeń naukowych (np. Wolfram Mathematica) lub dowolnego języka programowania. Możliwe jest również wykorzystanie większej liczby takich narzędzi (np. jednego do wykonania obliczeń, drugiego do wizualizacji wyników). Można także swobodnie korzystać ze specjalistycznego oprogramowania do analizy numerycznej, zarówno wbudowanego w narzędzie wybrane do wykonania projektu, jak i rozpowszechnianego w postaci zewnętrznych bibliotek, o ile opis projektu tego nie zabrania.

Użytkownik wykonanego w ramach projektu programu powinien mieć możliwość określenia wartości odpowiednich parametrów, zależnych od specyfiki konkretnego tematu. Jeśli projekt zostanie przygotowany w formie, która zakłada pracę bezpośrednio z kodem źródłowym (np. jako notatnik Wolfram Mathematica lub Jupyter Notebook), parametry te muszą być reprezentowane przez zmienne zdefiniowane w pobliżu początku kodu. Gdy zaś projekt zostanie wykonany w postaci skryptu (np. w języku Python) lub kodu przeznaczonego do kompilacji (np. w języku C++), parametry powinny być pobierane ze standardowego wejścia, z pliku lub jako argumenty wywołania.

Gotowy projekt ma zawierać wyłącznie pliki z kodem źródłowym i ewentualne pliki pomocnicze. Pliki te powinny zostać przesłane jako załączniki do wiadomości e–mail wysłanej do autora tematu. W przypadku programu przeznaczonego do kompilacji nie trzeba dołączać już skompilowanych plików wykonywalnych. W bardziej skomplikowanych przypadkach należy dołączyć do projektu krótką informację (np. w postaci zwykłego pliku tekstowego) o tym, jak uruchomić lub skompilować projekt i jakie zewnętrzne zależności (np. biblioteki do analizy numerycznej) są do tego potrzebne oraz w jaki sposób przekazać programowi wartości parametrów.

Tematy

Temat 1. Twierdzenie Ehrenfesta. Bartłomiej Zglinicki Treść
Temat 2. Doświadczenie z dwiema szczelinami. Bartłomiej Zglinicki Treść
Temat 3. Problem N ciał. Michał Marciniak Treść
Temat 4. Równanie przewodnictwa. Michał Marciniak Treść
Temat 5. Równanie falowe. Michał Marciniak Treść
Temat 6. Model Isinga. Tomasz Fąs Treść
Temat 7. Gaz dwuwymiarowy. Tomasz Fąs Treść
Temat 8. Równanie Schrödingera. Tomasz Fąs Treść
Temat 9. Obrazy i algebra liniowa. Jędrzej Wardyn Treść
Temat 10. Dźwięk i transformata Fouriera. Jędrzej Wardyn Treść
Temat 11. Monte Carlo. Jędrzej Wardyn Treść