Do jakiego CERN-u Polska przystąpiła w 1991 r.

W 38. rocznicę podpisania przez dwanaście państw założycielskich Konwencji o utworzeniu CERN-u Polska stała się jego szesnastym państwem członkowskim.

Stała się jednocześnie pierwszym państwem z dawnego obszaru wplywów Związku Radzieckiego wchodzącym w strulturę organizacji (dotychczas) zachodnioeuropejskiej. Podstawą prawną członkostwa Polski w CERN-ie była umowa podpisana pomiędzy Rządem RP i CERN-em, ratyfikowana następnie przez Prezydenta RP.

Ratyfikacja

W 1991 roku CERN zajmował czołową pozycję w badaniach nad najbardziej podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi budowy materii i praw nią rządzących. Wysoki kunszt techniczny tego laboratorium umożliwił zbudowanie w nim akceleratorów cząstek o nieosiągalnych gdzie indziej parametrach. W "zderzaczu" protonów i antyprotonów doprowadzano do zderzeń tych dwóch cząstek o nieosiąganych wówczas energiach. Podobnie akcelerator zderzających się wiązek elektronów i pozytonów LEP stanowił najważniejsze narzędzie badawcze z fizyki wysokich energii w świecie. Pierścień z krążącymi w nim chmurami antyprotonów LEAR pozwalał badać układy zbudowane z materii i antymaterii.

Potężne akceleratory nie mogły się zmieścić na szwajcarskim terenie zajmowanym przez CERN. Ich budowę umożliwiła Francja udostępniając dla dalszego rozwoju CERN-u tereny położone po stronie francuskiej jej granicy ze Szwajcarią. Poniższe zdjęcie pokazuje lokalizację Supersynchrotronu Protonowego (mniejszy okrąg) oraz akceleratora LEP (większy okrąg o obwodzie 27 km).

Widok z lotu ptaka na CERN

Schemat kompleksu akceleratorowego CERN-u pokazuje następny rysunek.

Kompleks akceleratorowy
 CERN-u

Uruchomienie w 1981 r "zderzacza" wysokoenergetycznych protonów z antyprotonami umożliwiło potwierdzenie wprost istnienia elektrycznie obojętnego kwantu przenoszącego słabe oddziaływania. Wcześniej już odkryto w CERN-ie istnienie slabych oddziaływań, w których cząstki nie zmieniają swego ładunku elektrycznego. Odziaływanie takie jest przenoszone przez bozon Z0.

Obydwa odkrycia stanowiły doświadczalne potwierdzenie Standardowego Modelu Oddziaływań Elektrosłabych.

Podstawy doswiadczalne Modelu Standardowego

Model Standardowy stanowił olbrzymi przełom w zrozumieniu oddziaływań elektromagnetycznych i słabych. Pokazał, że te dwie, na pozór zupełnie odmienne, klasy zjawisk są ściśle ze sobą związane. Jego odkrycie było kolejnym krokiem na drodze ustalania, że pozornie różne zjawiska są rządzone wspólnymi prawami fizyki.

Model Standardowy

Uruchomienie w CERN-ie w 1989 r. kolejnego dużego akceleratora - "zderzacza" elektronów z pozytonami, nazwanego LEP - zdominowało na parę lat światowe badania nad elementarnymi składnikami materii. Badania prowadzone w większości na tym akceleratorze wykazały nadzwyczajną zgodność przewidywań Modelu Standardowego z rzeczywistością fizyczną.

Jednak nie tylko osiągnięcia naukowe CERN-u określały jego wysoką pozycję w świecie. CERN rozwijał szeroką współpracę z wieloma środowiskami naukowymi wbrew istniejącym podziałom politycznym. Nie uginał się pod presją niektórych państw, aby ograniczał kontakty z "nieprawomyślnymi" naukowcami. Uchodźcy z Węgier w 1956 r. i Czechosłowacji w 1968 r. o odpowiednich kwalifikacjach znajdowali tam warsztat pracy. Wyrazem uznania dla roli CERN-u w zbliżaniu różnych środowisk naukowych były wizyty znanych autorytetów moralnych - Dalaj Lamy, Andreja Sacharowa i w 1982 r. Jego Świątobliwości Jana Pawła II.

Wizyta Jana Pawla II