4.3. UZUPEŁNIAJĄCE STUDIA MAGISTERSKIE
Na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku fizyka (bez NKF-u) prowadzone są stacjonarne, dwu- lub dwu i pół-letnie uzupełniające studia magisterskie w następujących specjalizacjach:
- fizyka doświadczalna
a) fizyka cząstek elementarnych i oddziaływań fundamentalnych - 2 lata,
b) fizyka jądra atomowego - 2 lata,
c) spektroskopia jądrowa - 2 lata,
d) optyka - 2 lata,
e) fizyka ciała stałego - 2 lata,
f) metody jądrowe fizyki ciała stałego - 2 lata,
g) rentgenowskie badania strukturalne - 2 lata,
h) biofizyka - 2,5 lat,
i) fizyka medyczna - 2,5 lat,
j) fizyka środowiska- 2 lata,
k) optyka fourierowska i przetwarzanie informacji - 2 lata,
- fizyka teoretyczna - 2 lata,
(różne specjalności fizyki teoretycznej podlegają jednej specjalizacji: fizyka teoretyczna)
- metody matematyczne fizyki - 2 lata,
- geofizyka - 2 lata
a) fizyka atmosfery,
b) fizyka litosfery,
- dydaktyka i popularyzacja fizyki.
Studia te pod względem programu odpowiadają zakresowi studiów specjalistycznych (IV, V i VI rok) prowadzonych w ramach 5 i 5,5 letnich studiów magisterskich na Wydziale Fizyki UW. Podczas pierwszego roku uzupełniających studiów magisterskich student zaliczając wykłady, pracownie i seminaria specjalistyczne przygotowuje się do wykonania pracy magisterskiej. Najpóźniej podczas tego roku powinny także zostać uzupełnione ewentualne braki określone przez Dziekana w trakcie przyjmowania studenta na studia uzupełniające, a wynikające z różnic programowych pomiędzy studiami licencjackimi a studiami magisterskimi. Podczas drugiego roku student przygotowuje pracę magisterską i zalicza pozostałe przedmioty specjalistyczne. Podczas studiów uzupełniających powinny także zostać zaliczone zajęcia w ramach godzin ogólnych w blokach: fizyka, matematyka, informatyka i pracownie tak, aby sumaryczna liczba godzin z przedmiotów ogólnych na studiach licencjackich i uzupełniających magisterskich wynosiła 1440 godzin. Ponadto wymagane jest zaliczenie 120 godzin w ramach przedmiotów pozakierunkowych. W przypadku przyjęcia warunkowego na uzupełniające studia magisterskie i wpisania studenta na III rok 5 letnich studiów magisterskich braki określone przez Dziekana w trakcie przyjmowania na studia uzupełniające powinny zostać uzupełnione podczas tego roku.
W trakcie uzupełniających studiów magisterskich student pozostaje pod opieką kierownika Zakładu (Katedry, Instytutu), w którym odbywa studia. Obowiązuje program ustalony przez kierownika Zakładu (Katedry, Instytutu) i zatwierdzony przez Radę Wydziału. Uzupełniające studia magisterskie kończą się z chwilą uzyskania wymaganych zaliczeń i napisania pracy magisterskiej.
Po uzyskaniu absolutorium, złożeniu pracy i zdaniu egzaminu magisterskiego student otrzymuje stopień magistra fizyki. Podstawą obliczenia ostatecznego wyniku studiów są:
Wynik studiów stanowi sumę ½ oceny wymienionej w pkt. a, oraz ¼ ocen wymienionych w pkt. b i c.
Studenci mogą dodatkowo uzyskać uprawnienia do nauczania fizyki w szkole, zaliczając przedmioty bloku pedagogicznego.
Zasady przyjmowania absolwentów studiów licencjackich na uzupełniające studia magisterskie na Wydziale Fizyki UW na kierunku fizyka (bez NKF-u) w roku akadem. 2004/2005 znajdą się w Uchwale Rady Wydziału z października 2003. Uchwała ta zostanie w październiku udostępniona na stronach internetu i tablicach ogłoszeń.