CERN -- 
Europejska Organizacja Badan Jadrowych
Pierwsza strona Poczatek tematu

Eksperymenty neutrinowe

Dwa eksperymenty:

          
logo CHORUSa CHORUS Uwaga: wyjscie ze 
stron publicznych
          
logo NOMADa NOMAD Uwaga: wyjscie ze 
stron publicznych

działające przy CERN-owskim akceleratorze SPS, zostały zaprojektowane, aby poznać jedne z najbardziej nieuchwytnych w naturze cząstek - neutrina. Neutrina potrafią przeniknąć przez kulę ziemską nie zauważając jej. Gdyby miały choćby malutką masę, mogłyby stać się kluczem do rozwiązania dwóch wielce intrygujących zagadek: strumienia neutrin słonecznych i ciemnej materii. Eksperymenty wykrywają zaledwie część z ogromnej, przewidywanej przez teorię, liczby neutrin wyrzucanych przez Słońce w naszym kierunku. Czy coś przydarza im się po drodze? Czy zmieniają swoją tożsamość, "oscylując" w takie rodzaje neutrin, których detektory nie potrafią wykryć? A co z ciemną materią? Wiemy, że tylko 10% masywnych obiektów wypełniających Wszechświat jest widzialna, czym więc jest pozostałe 90%? Czy może część lub nawet całość tej niewidocznej masy stanowią neutrina?

Nowy eksperyment, który ma za zadanie zbadać oscylacje neutrin, polega na skierowaniu wiązki neutrin mionowych do laboratorium LNGS w Gran Sasso we Włoszech (730 km od CERN-u, projekt CNGS Uwaga: wyjscie ze
stron publicznych) i detekcji w LNGS (detektory ICARUS Uwaga: wyjscie ze stron publicznych i OPERA Uwaga: wyjscie ze stron publicznych) neutrin taonowych powstałych w wyniku oscylacji neutrin mionowych na drodze między CERN-em i LNGS. Prace nad eksperymentem rozpoczęły się w 2000 r. i pierwsza wiązka jest oczekiwana w LNGS w 2006 r. W eksperymencie ICARUS biorą udział fizycy polscy z Katowic, Krakowa, Warszawy i Wrocławia (przyp. ZA).


Pierwsza strona Poczatek tematu
© Copyright CERN - Ostatnia modyfikacja 2004-07-03