CERN -- Europejska Organizacja Badan Jadrowych
Pierwsza strona Poczatek tematu Poprzednia strona Nastepna strona

CERN i środowisko fizyków wysokich energii


CERN jest międzynarodową organizacją z 20 państwami członkowskimi, której celem są badania naukowe nad podstawowymi prawami materii. CERN buduje i obsługuje urządzenia, których fizycy cząstek używają do swoich eksperymentów. Jest jednym z największych na świecie laboratoriów naukowych i jednym z najstarszych wspólnych przedsięwzięć w Europie (więcej informacji o CERN-ie można znaleźć tutaj).

Nauka jest wspólnym dziełem i zależy od swobodnego dostępu do informacji i wymiany myśli. W tym duchu CERN nie jest izolowanym laboratorium, lecz ogniskuje rozległe środowisko z około 80 krajów. Z urządzeń CERN-u korzysta około 6500 naukowców i ponad połowa fizyków wysokich energii na świecie jest zaanagażowana w CERN-owskie eksperymenty. Liczba ta wzrasta, gdyż CERN staje się w coraz większym stopniu laboratorium światowym. Naukowcy ci spędzają na terenie CERN-u tylko część czasu, gdyż zwykle pracują na uniwersytetach i w krajowych laboratoriach w ojczystych krajach.

CERN powstał z potrzeby współpracy - żadnego pojedynczego kraju europejskiego nie byłoby stać na urządzenia, jakie były potrzebne. Był też polityczny wymiar tej sprawy - wsparcie współpracy między krajami Europy, które jeszcze tak niedawno były w konflikcie. Czysta nauka wydawała się obiecującym polem dla wspólnego przedsięwzięcia i ponad 40 lat działalności CERN-u jest tego dowodem.

Praktyczną metodą pracy w dziedzinie fizyki cząstek jest wspólne tworzenie przez naukowców z wielu krajów zespołów w celu przeprowadzenia eksperymentów. Dziś zespoły te są duże - zwykle składają się z setek uczestniczących w nich fizyków, inżynierów i innych specjalistów. Daje to wyobrażenie o wielkości i złożoności aparatury potrzebnej do przeprowadzenia eksperymentu na granicy poznania w tej dziedzinie. Grupy badawcze z całego świata wspólnie projektują i budują bardzo złożony sprzęt, obsługują go w czasie trwania eksperymentu i wspólnie opracowują wyniki.

Oczywiście, trzeba zapewnić dobry kontakt między wszystkimi ludźmi zaangażowanymi w takie przedsięwzięcie. Tradycyjne metody kontaktowania się są nadal przydatne - naukowcy publikują prace w specjalistycznych czasopismach, przyjeżdżają na konferencje i wymieniają myśli w kawiarniach i przed tablicami. Ale fizycy wysokich energii używają też intensywnie komputerów do projektowania, kontroli i analizy swych eksperymentów, więc było czymś naturalnym dodanie do powyższej listy także łączności elektronicznej. Jest ona teraz czymś powszednim, uzupełniającym bardziej tradycyjne jej formy.


Pierwsza strona Poczatek tematu Poprzednia strona Nastepna strona
© Copyright CERN - Ostatnia modyfikacja 1999-06-18