Pierwszy krok to przygotowanie obrazu (image) płytki. Obraz to po prostu plik binarny zawierający bit po bicie to, co powinno znaleźć się na płytce. Jeśli na płytce mają być nagrane katalogi UNIX-owe, to najlepiej zrobić go pod Linux-em. Tworzy się go tu programem mkisofs. Tak np. tworzę ISO płytki RedHat/Madrake (mozna też oczywiście ściągnąć gotowe z sunsite lub z ift2 ale ja zawsze lubię coś do nich dodać lub poprawić):
cd i386 mkisofs -v -r -T -J -V "Red Hat 6.2" -b images/boot.img -c boot.catalog -o ../redhat62.iso . cd ..Utworzy to plik redhat62.iso w katalogu z którego zaczynaliśmy. Główny katalog płytki będzie zawierał to, co zawiera katalog i386. Płytka będzie bootująca (-b,-c) oraz z długimi nazwami plików czytelnymi pod Windows (-J). Dokładny opis opcji znajduje się w man mkisofs.
Teraz można go przetestować:
mkdir test mount -t iso9660 -o loop=/dev/loop0 redhat62.iso test cd test ...przygladamy sie plikom ls -al.... cd .. umount testNastępnie transferuję go na teomka:
scp redhat62.iso teomek:/ENastępnie upewniam się, że nikt nie przełączy mi teomka na Windows oraz że nikt go intensywnie nie używa (lekkie używanie typu netscape, pine itp. nie powinno przeszkadzac) i rozpoczynam nagrywanie:
cdrecord -v speed=4 dev=0,0,0 -data /E/redhat62.isoW przypadku płytki RW można dodać opcję blank=all lub blank=fast, by skasować płytkę przed zapisem. Komenda cdrecord posiada dużo więcej opcji i zainteresowanych bardziej zaawansowanym użyciem polecam man cdrecord.