Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator Zajęcia otwarte z fizyki Przejdź do głównej zawartości

Sobotnie wykłady dla uczniów

« wszystkie zajęcia w tej sesji

14
grudnia
2024
„Trzy stany skupienia materii”
sobotni wykład otwarty dla uczniów liceów i techników
prowadzący:prof. Radosław Przeniosło
asysta:mgr Urszula Dzienisiuk
czas:10:00-11:00
miejsce:Wydział Fizyki UW, ul. Pasteura 5, sala 0.03

Streszczenie

Już starożytni Grecy doszli do wniosku, że musi istnieć kres podzielności materii. Podstawową „cegiełkę” nazwali atomem. Atomy łączą się w cząsteczki, których istnienie oraz przemieszczanie się możemy zaobserwować pod mikroskopem podziwiając tzw. ruchy Browna. Obecnie wiemy, że atom ma złożoną strukturę, więc o jego niepodzielności nie można już mówić.

Zwyczajowo materię dzieli się na gazy, ciecze i ciała stałe. Podział ten wynika z różnej budowy molekularnej.

Gazy charakteryzują się brakiem kształtu (przyjmują kształt naczynia), są ściśliwe i rozprężliwe. Podczas ogrzewania wzrastają odległości międzycząsteczkowe oraz prędkość cząsteczek. Rośnie wówczas objętość gazu i jego ciśnienie. Powietrze otaczające Ziemię tworzy atmosferę, która wywiera na nas znaczne ciśnienie. Pokażemy szereg doświadczeń ilustrujących ciśnienie w naszym otoczeniu.

Ciecze też nie mają określonego kształtu i są bardzo mało ściśliwe. Wywierają ciśnienie hydrostatyczne na naczynia w których się znajdują oraz na ciała w nich zanurzone. Pływanie ciał wynika z prawa Archimedesa, które uczony odkrył zażywając kąpieli.

Ciała stałe charakteryzują się określonym kształtem. Mogą być twarde lub kruche. Niektóre są sprężyste i pozwalają się odkształcać. Ciała stałe mają często budowę krystaliczną i wtedy ich atomy są ułożone w periodyczne sieci.

Pokażemy kilka doświadczeń w których zmiana warunków, tj. np. zmiana ciśnienia i temperatury powoduje zmianę stanu skupienia materii.

Logo miasta Warszawa
Organizatorzy:
Logo wydziału fizyki
Logo PTF