Wydział Fizyki UW > Media > Informacja

Drużyna Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w półfinałach International Physicists’ Tournament 2023

2023-04-26

Reprezentacja Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Od lewej: Jakub Kośmicki, Jakub Hevler, Michał Zdziennicki, Jakub Trzaska, Stanisław Rakowski, Debora Choińska, Kamil Dutkiewicz, Tomasz Mazur, mgr Paweł Szczypkowski (drugi opiekun reprezentacji), Piotr Łukawski (źródło Wydział Fizyki UW).

Co stanie się ze szminką, jeśli włożyć ją w silne pole elektryczne? Co można wywnioskować o własnościach kredy, patrząc na przerywany ślad, jaki zostawia ona na tablicy? Jak zmierzyć grubość lodu, analizując dźwięk, jaki wydaje powierzchnia zamarzniętego jeziora, kiedy rzucić w nią kamieniem? To tylko niektóre problemy, z jakimi mierzą się w tym roku uczestnicy Międzynarodowego Turnieju Fizyków (International Physicists’ Tournament). W zawodach, które odbywają się w dniach 23 – 29 kwietnia 2023 w podparyskim Palaiseau rywalizuje 18 drużyn z całego świata..

Międzynarodowy Turniej Fizyków IPT (International Physicists' Tournament) to zawody drużynowe, w których uczestniczą studenci fizyki z całego świata. W tym roku ma miejsce jego piętnasta edycja.

Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego reprezentują: Debora Choińska, Kamil Dutkiewicz, Tomasz Mazur, Stanisław Rakowski, Jakub Trzaska i Michał Zdziennicki, wspierani przez Jakuba Grabarczyka, Jakuba Hevlera, Jakuba Kośmickiego, Piotra Łukawskiego i Michała Puzę. Drużyna składa się ze studentów studiów pierwszego stopnia Wydziału Fizyki UW na kierunkach astronomia i fizyka. Studenci toczą potyczki na najlepsze rozwiązanie, dyskutując o problemach fizycznych z koleżankami i kolegami z innych prestiżowych uczelni, takich jak brytyjski University of Cambridge, francuska Ecole Polytechnique czy brazylijska UNICA.

Przygotowania do zawodów trwają kilka miesięcy. – Uczestnicy rozwiązują ogłaszane z ponadpółrocznym wyprzedzeniem zadania dotyczące fizyki spotykanych na co dzień zjawisk, które nie doczekały się jeszcze satysfakcjonującego wyjaśnienia, a następnie przedstawiają te rozwiązania przed międzynarodowym jury – wyjaśnia opiekun reprezentacji dr hab. Krzysztof Turzyński, prof. UW, prodziekan ds. studenckich Wydziału Fizyki UW. Każda drużyna występuje kolejno w roli prezentera, recenzenta i oponenta. Zespół sędziów ocenia skuteczność oraz poprawność ataku, obrony i recenzji. – Nie przypomina to zwykłego egzaminu, gdyż rozwiązania mogą być krytykowane i ulepszane przez innych uczestników - wywiązuje się stąd często prawdziwa naukowa dyskusja! To właśnie stanowi o wyjątkowości turnieju, który kształci umiejętności prowadzenia prawdziwej debaty naukowej przez studentów – podkreśla dr hab. Krzysztof Turzyński.

Po dwóch dniach intensywnych zmagań polska drużyna awansowała do półfinału. Już w najbliższy czwartek nasza reprezentacja zmierzy się z zespołem złożonym ze studentów z niemieckich uczelni oraz zespołem startującym pod neutralną flagą.

W tegorocznej edycji turnieju bierze udział 18 drużyn z 16 państw świata: Francji, Ukrainy, Polski, Brazylii, Francji, Niemiec, Danii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Szwajcarii, Kanady, USA, Chorwacji, Szwecji, Grecji i Rumunii oraz jedna drużyna pod neutralną flagą.

KONTAKT:

Agnieszka Fiedorowicz
Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego
email: agnieszka.fiedorowicz@fuw.edu.pl
Tel. +48 500535090

POWIĄZANE STRONY WWW:

https://2023.iptnet.info/
Strona tegorocznego Międzynarodowego Turniej Fizyków IPT (International Physicists' Tournament)

http://www.fuw.edu.pl
Strona Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego

http://www.fuw.edu.pl/informacje-prasowe.html
Serwis prasowy Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

MATERIAŁY GRAFICZNE:

FUW230426b_fot01
https://www.fuw.edu.pl/tl_files/press/images/2023/FUW230426b_fot01.jpg
Reprezentacja Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Od lewej: Jakub Kośmicki, Jakub Hevler, Michał Zdziennicki, Jakub Trzaska, Stanisław Rakowski, Debora Choińska, Kamil Dutkiewicz, Tomasz Mazur, mgr Paweł Szczypkowski (drugi opiekun reprezentacji), Piotr Łukawski (źródło Wydział Fizyki UW).

Wróć