Seminarium "The Trans-Carpathian Seminar on Geometry & Physics"

sala 2.23, ul. Pasteura 5
2018-11-21 (14:15) Calendar icon
Piotr Waluk (KMMF)

Symetrie jednorodnych wszechświatów
Symmetries of homogeneous universes

Jednym z naturalnych uogólnień znanego modelu kosmologicznego Friedmanna-Lemaitre'a jest porzucenie założenia o izotropowości wszechświata. Ten krok otwiera istną plejadę modeli kosmologicznych o interesujących własnościach. Podczas wystąpienia przedstawię klasyfikację jednorodnych nieizotoropowych wszechświatów ze względu na ich symetrie przestrzenne oraz omówię dokładniej kilka wybranych przykładów.
The natural generalisation of Friedmann-Lemaitre cosmological model consists of dropping out the isotropy assumption. As a result we get multiplicity of models with interesting properties. The talk will be devoted to clasification of homogeneous nonisotropic universes with respect to their spatial symmetries. Few examples will be discussed in detail.