Wydział Fizyki UW > Badania > Seminaria i konwersatoria > Wydarzenie (z logowaniem)

Multimedialne seminarium z ekono- i socjofizyki

sala 1.03, ul. Pasteura 5
2015-12-01 (18:30)
Janusz Miśkiewicz (Instytut Fizyki Teoretycznej, Uniwersytet Wrocławski)

Potęgowy Schemat Korelacji - świat w kryzysie
Power-Law Classification Scheme - World in Crises

Korelacje krzyżowe stanowią istotny element analizy danych szczególnietam, gdzie charakter oddziaływania nie jest dobrze poznany. Należyzauważyć, że dominującą rolę mają metody oparte na współczynnikuPearsona. W referacie przedstawione zostanie podejście alternatywne -Potęgowy Schemat Korelacji, który został oparty na odległości Manhattan i nie zakłada a priori postaci szukanej korelacji. Definiuje on siłę istabilności korelacji. Zaprezentowane zostaną przykłady zastosowaniaPotęgowego Schematu Korelacji do trzech klas zagadnień: analizy danychmakroekonomicznych, danych giełdowych oraz kursów wymiany walut zeszczególnym uwzględnieniem kryzysów mających miejsce w ostatnich latach.