Wydział Fizyki UW > Badania > Seminaria i konwersatoria > Wydarzenie (z logowaniem)

Multimedialne seminarium z ekono- i socjofizyki

sala 1.03, ul. Pasteura 5
2015-10-13 (18:30)
Zdzisław Nowak (Wydział Fizyki UW)

Model wzrostu ekonomicznego ze zmianami strukturalnymi (analogon ewolucji układu termodynamicznego z przemianą fazową)
Model of economic growth containing a structural transition (an analog of thermodynamic system possessing phase transitions)

Pierwsza cześć referatu stanowi krótkie wprowadzenie do dwóch głównych modeli wzrostu (rozdz.13 książki B.J. Heijdra: "Foundations of Modern Macroeconomics"). W referacie skonfrontowane zostaną metodologie budowania modeli przez fizykę i ekonomię. Część druga poświęcona będzie naszkicowaniu bazujących na nich zdezagregowanych modelach umożliwiających opis zmian strukturalnych, czyli P. Kongsamut, S. Rebelo , D. Xie : "Beyond balanced growth", Rev. Econ. Stud. 68 869-882 (2001) oraz R.E. Lucas: "Trade & diffusion of industrial revolution", Amer. Econ. Journal - Macroecon. Jan 2009 p. 1-25.Na zakończenie przedstawiony zostanie model autorski. Zostanie on porównany z wyżej wymienionymi a w tym skonfrontowane zostaną przewidywania wszystkich trzech modeli w oparciu o dane empiryczne.