[ strona główna ]

 1 Kruszyniany
Meczet

Odbywając wycieczkę wzdłuż północno-wschodniej granicy Polski trzeba koniecznie odwiedzić Kruszyniany. Wieś jest położona w wyjątkowo pięknej okolicy, wśród harmonijnie pofałdowanych, częściowo zalesionych wzgórz. Z ich dość stromo opadających zboczy otwierają się rozległe widoki na dolinę Świsłoczy.

Największą atrakcją Kruszynian jest zabytkowy, założony w XVIII wieku meczet. Jest to niewielki drewniany budynek zbudowany na planie prostokąta, od strony północnej ozdobiony dwiema wieżyczkami zwieńczonymi hełmami i półksiężycami.

Historia powstania meczetu sięga króla Jana III Sobieskiego. Wieś Kruszyniany została założona w XVI wieku, a XVII wieku z nadania króla Jana otrzymali ją Tatarzy, którzy walczyli z Turkami po stronie Rzeczypospolitej. Po II wojnie światowej w okolicy zamieszkali wyznający Islam repatrianci z obszaru Białorusi.

Drugi z meczetów w tej okolicy znajduje się 40km na północ, w Bohonikach (droga z Krynek na Sokółkę). Jest również drewniany, zbudowany na planie kwadratu, ale trochę młodszy - powstał w początkach XIX wieku.

Informacje praktyczne: Przewodniki podają, że meczet można zwiedzać od wewnątrz, w tym celu należy odszukać we wsi państwa Popławskich, którzy dysponują kluczami. My nie byliśmy w środku, wnętrze oglądaliśmy wyłącznie przez okna (wspinając się przy tym na czubki palców).

Dojazd do Kruszynian: drogą wzdłuż granicy Państwa, od południa z Bobrownik 10km lub od północy z Krynek również 10km. Obie trasy to w większości utwardzone drogi gruntowe z wyrobionymi głębokimi koleinami, pomiędzy którymi wystają duże kamienie. Jeżeli podróżuje się samochodem o niskim zawieszeniu trzeba uważać aby nie urwać jakiejś części podwozia! Dla zainteresowanych dokładne położenie meczetu wg GPS: 53°10.671' N, 23°48.821' E, WGS84.

 2

Uzupełnienia nadesłane przez Czytelników:

Przy meczecie znajduje się stary cmentarz tatarski (mizar). Wszystkie nagrobki na nim są zwrócone na wschód, dla ścisłości nogi na wschód (mały kamień) a głowa na zachód (duży kamień).

Po meczecie oprowadza polski tatar, hadżi Adam - zawsze do dyspozycji, tel: +48 506 203036. Można kupić pamiątki, kartki, robić zdjęcia w środku. Całość pokazu, meczet i mizar, trwa około 2 godzin. Opłata co łaska do puszek. Obecnie trwa remont elewacji ale nie przeszkadza to w zwiedzaniu.

Droga od strony Bobrownik jest szutrowa - nie ma kamieni, jest równa i twarda, tyle że nie asfaltowa i bardzo się kurzy. Jeżdżą nią również duże samochody do pobliskiej cementowni. Od strony Krynek jest asfalt.

(Wiadomości sprawdzone w maju 2005. Nadesłał RWawrzyniak@astercity.com.pl.)

Zdjęcia 1, 2 zostały zrobione 18.06.2000 (około godziny 13:30), kamerą Nikon F90X, obiektywem Nikkor 20-35 AF D-IF, na filmie Fuji Velvia 50. Fot. JR


  Kruszyniany. Meczet. Text copyright (c) 2002 by MG, JR. Photo copyright (c) 2002 by JR.
Web ver. 20050513 copyright (c) 2005 by AW2P2. Kontakt z redakcją: aw2p2@fuw.edu.pl.