Wydział Fizyki UW > Wydział > Aktualności

Delegacja Uniwersytetu Warszawskiego z wizytą w Korei Południowej

2023-07-10

Na zdjęciu od lewej: prof. Ki-Pung Yoo, rektor KINGS, prof. Iveta Radicova, była premier Słowacji, profesor Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie, Hayong Moon, dyrektor Global Nuclear Business Center w KINGS, rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak, prof. Mariusz Malinowski, prorektor Politechniki Warszawskiej (zdj. Krzysztof Turzyński).

W dniach 6-7 lipca Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak, uczestniczył w wydarzeniu The 1st V4-ROK University Presidents Forum for Nuclear Industry Human Resource Development. Spotkanie, zorganizowane w Seulu z inicjatywy prezydenta Kepco International Nuclear Graduate School (KINGS), prof. Ki-Pung Yoo, miało na celu wymianę informacji oraz zacieśnienie stosunków między rektorami i kadrą najważniejszych uniwersytetów krajów Grupy Wyszehradzkiej biorących udział w kształceniu pracowników dla sektora jądrowego, a ich koreańskimi odpowiednikami.

W spotkaniu Wydział Fizyki UW reprezentował prodziekan ds. studenckich dr hab. Krzysztof Turzyński, prof. ucz. Oprócz nauczycieli akademickich w wydarzeniu uczestniczyli także politycy i ambasadorowie. Rektor Alojzy Z. Nowak przewodniczył sesji prezentacji politechnik środkowoeuropejskich prowadzących kształcenie inżynierów jądrowych i moderował dyskusję o modelu nowoczesnego programu studiów w tym zakresie. Nie zabrakło także czasu na próbę lepszego poznania kultury koreańskiej w ramach wizyt w Global Knowledge & Exchange Center oraz w zabytkowym królewskim pałacu Changgyeonggung. Było to pierwsze spotkanie tego typu o tak szerokim zakresie; wcześniej odbywały się dwustronne spotkania międzyuczelniane, w szczególności, w listopadzie 2022 roku rektor Ki-Pung Yoo gościł na naszej uczelni.

Uniwersytet Warszawski od 2011 roku kształci wyspecjalizowane kadry dla polskiego sektora jądrowego, początkowo na kierunku energetyka i chemia jądrowa, później także na kierunkach radiofarmaceutyki i chemia jądrowa oraz radiogenomika organizowanych przez Wydział Chemii, a także na specjalności fizyka reaktorów jądrowych na kierunku fizyka organizowanym przez Wydział Fizyki. W lipcu 2020 roku Uniwersytet Warszawski podpisał z KINGS pierwsze z porozumień o współpracy, na podstawie których corocznie w KINGS kilkoro studentów UW zdobywa unikalne kompetencje praktyczne.

Wróć