9. Zasady studiów doktoranckich na Wydziale
Fizyki UW

(obowiązuje studentów w roku akademickim 2002/2003)

 

 

Na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego prowadzone są Studia Doktoranckie w dziedzinie NAUK FIZYCZNYCH (Dyscypliny: FIZYKA I ASTRONOMIA) w ramach wszystkich specjalizacji istniejących na Wydziale, realizowanych w nas tępujących jednostkach organizacyjnych:

Instytut Astronomii

Instytut Fizyki Doświadczalnej:

Instytut Fizyki Teoretycznej

Instytut Geofizyki

Katedra Metod Matematycznych Fizyki

  1. Studia doktoranckie trwają 4 lata z możliwością przedłużenia w uzasadnionych przypadkach, nie dłużej jednak niż o jeden rok. Uczestniczkom studiów doktoranckich można ten okres przedłużyć dodatkowo o czas trwania urlopu macierzy ńskiego (Dz. U. 58).
  2. Nadzór nad Studium Doktoranckim sprawuje Rada Wydziału Fizyki.
  3. Studia doktoranckie są dziennymi studiami indywidualnymi, odbywanymi według ramowego programu studiów pod kierunkiem opiekuna naukowego - nauczyciela akademickiego Wydziału Fizyki UW ze stopniem doktora habilitowanego.
  4. O przyjęcie na Studium Doktoranckie mogą się ubiegać absolwenci szkół wyższych, posiadający dyplom ukończenia studiów magisterskich na kierunku fizyka, astronomia lub kierunkach pokrewnych, jak również osoby kończące wymienione stud ia w bieżącym roku akademickim.
  5. Kandydaci na Studium Doktoranckie Wydziału Fizyki UW obowiązani są w terminie podawanym każdego roku w ogłoszeniu o studiach doktoranckich złożyć w Dziekanacie Wydziału Fizyki następujące dokumenty:

Przed rozmową kwalifikacyjną powinno zostać ustalone, w którym zakładzie Wydziału Fizyki oraz pod czyją opieką naukową wykonywana może być praca doktorska. W przypadku prac wykonywanych na zewnątrz Wydziału Fizyki powołany jest dodatkow y opiekun zewnętrzny.

  1. Przyjęcie kandydatów na I rok Studium Doktoranckiego odbywa się na podstawie pozytywnego wyniku rozmowy kwalifikacyjnej. Rozmowa kwalifikacyjna odbywa się w obecności: dziekana Wydziału Fizyki, dyrektora odpowiedniego instytutu, kie rownika zakładu, w którym wykonywana ma być praca doktorska, opiekuna pracy oraz kierownika Studium Doktoranckiego. Rozmowa oceniana jest przez Komisję Kwalifikacyjną w skład której wchodzą: dziekan Wydziału Fizyki, prodziekan Wydziału Fizyki d/s badań na ukowych i finansów oraz kierownik Studium. Przy ocenie kandydata bierze się pod uwagę przebieg studiów (średnią ocenę ze studiów, ocenę pracy magisterskiej i ocenę uzyskaną na egzaminie magisterskim) oraz opinię opiekuna naukowego. Rozmowy kwalifikacyjne odbywają się w czerwcu danego roku.
  2. Kandydaci nie posiadający stopnia magistra w dniu rozmowy kwalifikacyjnej mogą być zakwalifikowani warunkowo od 1 października danego roku o ile obrona pracy nastąpi do 10 września (studenci studiów 5-letnich) lub od 15 lutego nastę pnego roku o ile obrona pracy nastąpi do 14 lutego (studenci studiów 5,5-letnich). Ewentualne dodatkowe warunki przyjęcia określa Komisja Kwalifikacyjna.
  3. Dziekan Wydziału Fizyki może zmienić terminy podane w punktach 5, 6 i 7. Informację o terminach należy podać do wiadomości publicznej w formie ogłoszeń prasowych i informacji wywieszanych na Wydziale przynajmniej na miesiąc przed te rminem rozmowy kwalifikacyjnej.
  4. Program studiów doktoranckich oraz regulamin studiów ustala Rada Wydziału, określając liczbę godzin zajęć obowiązkowych, liczbę obowiązkowych egzaminów i zaliczeń, obowiązkowy wymiar zajęć dydaktycznych, w których prowadzeniu powini en brać udział oraz które powinien prowadzić samodzielnie uczestnik studiów doktoranckich (Dz. U. 632).

Obecnie obowiązujące ustalenia to:

średnio 30 godz. wykładu na semestr przez 3 lata,

średnio 30 godz. uczestnictwa w seminarium przez 4 lata,

prowadzenie 270 godzin zajęć dydaktycznych na Wydziale w ciągu 4 lat studiów.

W przypadku zwiększonych potrzeb dydaktycznych Wydziału, ogłaszanych specjalnym pismem, doktoranci mogą składać oferty na prowadzenie dodatkowych zajęć dydaktycznych, za które otrzymają dodatkowe wynagrodzenie od Wydziału.

W przypadku przedłużania studiów doktoranckich na V rok doktoranta obowiązuje odbycie dodatkowo 45 godzin zajęć dydaktycznych oraz uczestniczenie w 60 godzinach seminarium.

W indywidualnych przypadkach dziekan ma prawo zmienić liczbę godzin zajęć obowiązujących doktoranta.

Zasady obliczania obciążeń dydaktycznych doktorantów podane są oddzielnie.

Uczestnicy Studium Doktoranckiego, którzy nie są absolwentami Wydziału Fizyki UW (kierunek fizyka lub astronomia) lub tematyka ich pracy doktorskiej znacząco odbiega od ukończonej specjalizacji, mogą zostać skierowani na zajęcia uzupełn iające na I roku studiów. Zaliczenie tych zajęć jest wtedy warunkiem rozpoczęcia II roku studiów.

10. Doktorant jest przyjmowany do danego zakładu, gdzie pracuje pod kierunkiem opiekuna naukowego (promotora). Opiekun naukowy ustala z nim temat badań i zakres pracy doktorskiej, jak również zestaw zajęć i formę ich zaliczenia (w tym r ównież zajęcia odbywające się poza Wydziałem Fizyki UW).

11. Po pierwszym roku studiów doktoranci oceniani są przez Komisję Kwalifikacyjną, która podejmuje decyzję o kontynuacji studiów na wyższych latach bądź skreśleniu doktoranta.

12. Ocena postępów w pracy doktorantów dokonywana jest w każdym semestrze przez kierownika Studium Doktoranckiego. Po zakończeniu każdego roku akademickiego kierownik Studium Doktoranckiego przedstawia ocenę doktorantów Radzie Wydziału Fizyki oraz rektorowi (Dz. U. 632).

Zaliczenia roku dokonuje kierownik Studium na podstawie pisemnego sprawozdania doktoranta i opinii opiekuna naukowego. Sprawozdanie powinno być złożone do dnia 30 czerwca danego roku w Dziekanacie Wydziału Fizyki. Odbyte zajęcia dydakty czne powinny być potwierdzone na sprawozdaniu przez dyrektora dydaktycznego odpowiedniego Instytutu.

  1. Komisja Kwalifikacyjna decyduje, które z osób przyjętych na Studium Doktoranckie będą otrzymywać stypendium. Stypendium takie przyznaje się na cały czas odbywania studiów (4 lata). Stypendia mogą być przyznane przez Wydział Fizyki, dyrekcję instytutu, zakład, opiekuna, lub przez instytut zewnętrzny. Wysokość stypendium może ulegać zmianie, w szczególności w związku z podwyżką płac nauczycieli akademickich.
  2. W przypadku nie przyznania stypendium doktorant może pozostawać w stosunku pracy. Natomiast doktoranci, którzy pobierają stypendium, mogą być zatrudnieni za zgodą rektora w niepełnym wymiarze godzin, o ile nie koliduje to z ich zajęciam i wynikającymi z programu studiów doktoranckich.

    Doktoranci odbywający staż naukowy w zagranicznych ośrodkach naukowych i otrzymujący stypendium, mają wstrzymane wypłacanie stypendium od następnego miesiąca po rozpoczęciu stażu. W uzasadnionych przypadkach, za zgodą dziekana, stypendi um może być wypłacane przez cały czas stażu. Przepis ten nie dotyczy osób wyjeżdżających w ramach programu Sokrates-Erazmus, którym nie wstrzymuje się wypłacania stypendium w okresie pobytu na uczelni zagranicznej.

    Doktoranci przyjęci na studia bez świadczeń stypendialnych – w przypadku prowadzenia przez nich zajęć dydaktycznych na Wydziale w ramach programu studiów doktoranckich – otrzymują wynagrodzenie na podstawie umowy zlecenia, podpisywanej na początku semestru, w wysokości zależnej od ilości przepracowanych godzin i ustalonej stawkami godzinowymi dla asystenta.

  3. W przypadku, kiedy doktorant uchyla się od obowiązków określonych regulaminem studiów, stypendium doktoranckie zostaje wstrzymane przez dziekana do czasu wyjaśnienia. Wstrzymanie stypendium może nastąpić na wniosek opiekuna lub kier ownika Studium Doktoranckiego. (np. w przypadku nie złożenia w obowiązującym terminie sprawozdania rocznego).
  4. Doktoranci mają prawo do 6 tygodni przerwy w zajęciach w ciągu roku w okresie przerw w zajęciach studentów studiów magisterskich.

Doktoranci są objęci obowiązkowo ubezpieczeniem zdrowotnym, jeżeli nie pozostają na wyłącznym utrzymaniu osoby podlegającej ubezpieczeniu. Składkę na ubezpieczenie zdrowotne opłaca uczelnia.

Doktorantom przysługuje uprawnienie do świadczeń publicznych zakładów opieki zdrowotnej na zasadach ustalonych dla pracowników. Niepracujący małżonek oraz dzieci doktoranta korzystają ze świadczeń publicznych zakładów opieki zdrowotnej na zasadach ustalonych dla członków rodzin pracowników.

Doktoranci mogą być objęci dobrowolnym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym, przy czym sami opłacają składki.

Doktoranci mieszkający poza Warszawą mają prawo starać się o zakwaterowanie w hotelu pracownika naukowego.

Doktoranci mają prawo korzystać z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych Uniwersytetu Warszawskiego zgodnie z regulaminem tego funduszu.

Doktoranci mogą ubezpieczyć się od następstw nieszczęśliwych wypadków, łącznie z okresem wakacyjnym na zasadach proponowanych na UW.

16. Okres odbywania studiów doktoranckich niezależnie od daty ich zakończenia, nie dłuższy niż cztery lata, zalicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, jeżeli obrona rozprawy doktorskiej nastąpiła w ciągu rok u od daty zakończenia tych studiów (Dz. U. 632).

Okres studiów doktoranckich nie jest wliczany do okresu, od którego zależą uprawnienia emerytalne.

Uczestnicy studiów doktoranckich nie posiadają prawa do ulg w korzystaniu ze środków transportu komunikacji miejskiej.

17. Decyzję o skreśleniu doktoranta z listy słuchaczy Studium Doktoranckiego podejmuje Rada Wydziału. Przyczyną skreślenia może być:

Od decyzji o skreśleniu przysługuje odwołanie do rektora w terminie 7 dni od dnia jej otrzymania (Dz. U. 101).

18. Osoba skreślona z listy uczestników studiów doktoranckich zobowiązana jest do zwrotu całej kwoty pobranego stypendium. Obowiązek zwrotu nie dotyczy osób, które zrezygnowały na I roku z kontynuowania tych studiów (Dz. U. 58 i 101).

19. W szczególnie uzasadnionych przypadkach kwota zwracanego stypendium może być obniżona przez rektora na wniosek doktoranta, zaopiniowany przez dziekana. W takim przypadku bierze się pod uwagę:

dydaktycznych w ilości 90 godzin rocznie przez okres trzech pierwszych lat studiów);

20. Zgłoszenie rezygnacji uczestnika Studium Doktoranckiego powinno nastąpić przynajmniej na dwa miesiące przed terminem zamierzonej rezygnacji. W tym okresie doktorant zachowuje swoje prawa i obowiązki.

21. Osoby, które ukończyły Studium Doktoranckie lub zostały z niego skreślone obowiązuje rozliczenie się z Wydziałem, potwierdzone na odpowiednim formularzu (obiegówce).

RAMOWY PROGRAM STUDIÓW NA STUDIACH DOKTORANCKICH NA WYDZIALE FIZYKI

 

I rok

II rok

III rok

IV rok

 

I sem.

II sem.

I sem.

II sem.

I sem.

II sem.

I sem.

II sem.

Wykład

30 godz.

30 godz.

30 godz.

30 godz.

30 godz.

30 godz.

 

Seminarium

30 godz.

30 godz.

30 godz.

30 godz.

30 godz.

30 godz.

30 godz.

30 godz.

Zajęcia dydaktyczne

270 godzin w ciągu czterech lat

Praca naukowa

Codziennie i całodziennie

Doktorat

 

 

Otwarcie przewodu

Egzamin i obrona

Zajęcia uzupełniające*

90 godz.