2. Informacje ogólne o organizacji studiów

Na Wydziale Fizyki prowadzone są studia stacjonarne na dwóch kierunkach.

Kierunek : fizyka

Studia stacjonarne, pięcioletnie, magisterskie.

Studia stacjonarne, trzyletnie, licencjackie.

Studia stacjonarne, dwuletnie uzupełniające magisterskie.

Studia stacjonarne, czteroletnie, doktoranckie.

Nauczycielskie Kolegium Fizyki, studia stacjonarne, trzyletnie - licencjackie, dwuletnie - uzupełniające magisterskie.

Kierunek: astronomia

Studia stacjonarne, pięcioletnie, magisterskie.

Studia stacjonarne, czteroletnie, doktoranckie.

Wydział prowadzi również Studium Podyplomowe Fizyki z Astronomią oraz uczestniczy w prowadzeniu Podyplomowego Międzywydziałowego Studium Nauczania Przyrody, zorganizowanego przez Wydziały Biologii, Chemii i Fizyki Uniwersytetu Warszawsk iego, przy współpracy Wydziału Geologii UW.

 

Studia magisterskie.

Na studiach stacjonarnych kierunku fizyka studia magisterskie trwają 5 lub 5,5 lat, na kierunku astronomia 5 lat. Na obu kierunkach pierwsze trzy lata studiów obejmują dwa etapy: studia wstępne (I rok) i studia ogólne (II i III rok) . Pierwszy rok studiów jest wspólny dla obu kierunków oraz dla studiów magisterskich i studiów licencjackich na kierunku fizyka (bez NKF-u). W okresie studiów wstępnych studentów obowiązuje zaliczenie podanych zajęć w ramach jednego z trzech możliwych po ziomów trudności. Od roku akadem. 2000/2001 podział studentów na grupy o danym poziomie trudności przedmiotów kierunkowych (fizyka i matematyka) następuje na podstawie wyników testu z fizyki i matematyki w zakresie szkoły średniej, który odbywa się na pie rwszych zajęciach na I roku. Obecność na teście jest obowiązkowa. W okresie studiów ogólnych istnieje możliwość wyboru zaliczanych przedmiotów z podanej listy. Możliwości te dla studentów II roku zależą od poziomu trudności zaliczanych zajęć. Zasadę możli wości wyboru przedmiotów zaliczanych realizuje się poprzez zapisy na zajęcia na dany semestr roku akademickiego. Od II roku studiów każdy student może mieć opiekuna naukowego.

Kwalifikacja na studia magisterskie odbywa się po zaliczeniu II roku studiów. Warunki kwalifikacji zależą od poziomu trudności zaliczanych zajęć.

W semestrze letnim III roku studenci studiów magisterskich wybierają specjalizację spośród następujących:

na kierunku fizyka

- fizyka doświadczalna

a) fizyka cząstek elementarnych i oddziaływań fundamentalnych,

b) fizyka jądra atomowego,

c) spektroskopia jądrowa,

d) optyka,

e) fizyka ciała stałego,

f) metody jądrowe fizyki ciała stałego,

g) rentgenowskie badania strukturalne,

h) biofizyka,

i) fizyka medyczna,

j) fizyka środowiska,

k) optyka fourierowska i przetwarzanie informacji,

l) fizyka komputerowa,

- fizyka teoretyczna

- geofizyka

- dydaktyka i popularyzacja fizyki;

na kierunku astronomia

- astronomia.

Ostatnie dwa lata studiów poświęcone są przygotowaniu do wykonywania pracy magisterskiej (IV rok) i jej wykonaniu (V rok). W czasie tych dwóch lat (lub dwóch i pół lat na biofizyce, fizyce medycznej oraz na geofizyce) studenci uczestnic zą także w wykładach i seminariach specjalistycznych. Po uzyskaniu absolutorium, złożeniu pracy i zdaniu egzaminu magisterskiego otrzymują stopień magistra fizyki lub astronomii. Studenci kierunku fizyka i astronomia mogą dodatkowo uzyskać uprawnienia do nauczania w szkole, zaliczając przedmioty bloku pedagogicznego.

Studia licencjackie.

Na studiach stacjonarnych kierunku fizyka prowadzone są także trzyletnie studia zawodowe, licencjackie w następujących specjalizacjach:

- metody komputerowe,

- fizyka środowiska,

- fizyka materiałowa i optyka.

Kwalifikacja na studia licencjackie odbywa się po zaliczeniu II roku studiów. Pierwszy rok studiów jest wspólny dla wszystkich specjalizacji i nie różni się od I roku na studiach magisterskich na kierunku fizyka (bez NKF-u). Na II roku studenci zaliczający zajęcia o najniższym poziomie trudności (A) mają w semestrze zimowym ściśle określony program, natomiast w semestrze letnim obowiązkowe są trzy przedmioty: Fizyka A IV, Fizyka A V i I Pracownia fizyczna (b), a w ramach 165 h pozostały ch do zaliczenia studenci wybierają przedmioty z podanej listy. Ponieważ program specjalizacji licencajackich zawiera niektóre przedmioty przewidziane do zaliczenia już w semestrze letnim II roku, więc wybór przedmiotów powinien być zgodny z preferowaną s pecjalizacją na studiach licencjackich. Studenci zaliczający zajęcia na II roku na poziomie trudności B lub C mają możliwość pełnego wyboru zajęć z podanej listy, ale w przypadku planowania realizacji studiów licencjackich, ich wybór powinien być także zg odny z preferowaną specjalizacją.

Przed rozpoczęciem III roku studenci deklarują podjęcie studiów licencjackich na wybranej specjalizacji. Podczas III roku studentów obowiązuje zaliczenie podanych zajęć zgodnie z wybraną specjalizacją. Na III roku następuje wybór temat u pracy licencjackiej. Po uzyskaniu absolutorium, złożeniu pracy i zdaniu egzaminu licencjackiego studenci otrzymują dyplom licencjata fizyki.

Studenci, którzy otrzymali dyplom licencjata mogą starać się o zakwalifikowanie na dwuletnie uzupełniające studia magisterskie, wybierając specjalizację spośród dostępnych na kierunku fizyka.

 

Nauczycielskie Kolegium Fizyki.

Studia w Nauczycielskim Kolegium Fizyki (NKF) są dwustopniowe. Trzyletnie studia licencjackie dają uprawnienia do nauczania fizyki, matematyki i chemii w gimnazjum. Podczas całego toku studiów studentów obowiązuje zaliczenie podanyc h zajęć. Na III roku studiów studenci wykonują pracę licencjacką. Po uzyskaniu absolutorium, złożeniu pracy i zdaniu egzaminu licencjackiego otrzymują dyplom licencjata fizyki. Dodatkowe dwuletnie studia magisterskie (łącznie pięć lat) dają ponadto uprawn ienia do nauczania fizyki we wszystkich typach szkół średnich oraz tytuł magistra. Studenci, którzy zakwalifikują się na II stopień NKF wykonują podczas II roku studiów II stopnia pracę magisterską w wybranym Zakładzie Wydziału Fizyki.

 

Studia doktoranckie.

Czteroletnie studia doktoranckie w dziedzinie nauk fizycznych w zakresie fizyki teoretycznej, doświadczalnej i astronomii prowadzone są w ramach wszystkich specjalizacji istniejących na Wydziale Fizyki, realizowanych w następujących jednostkach organizacyjnych:

Instytut Fizyki Doświadczalnej

Instytut Fizyki Teoretycznej

* Pracownia Fizyki Medycznej

* Zakład Fizyki Matematycznej

* Pracownia Struktury i Dynamiki Sieci

* Zakład Struktury Jądra Atomowego

* Zakład Badań Strukturalnych

* Zakład Teorii Ciała Stałego

* Zakład Biofizyki

* Zakład Teorii Cząstek i Oddział. Fundamentalnych

* Zakład Cząstek i Oddział. Fundamentalnych

* Zakład Teorii Hadronów i Leptonów

* Zakład Fizyki Ciała Stałego

* Zakład Teorii Pola i Fizyki Statystycznej

* Zakład Fizyki Jądra Atomowego

* Zakład Teorii Względności i Grawitacji

* Zakład Optyki

 

* Zakład Spektroskopii Jądrowej

 

Instytut Astronomii

Instytut Geofizyki

* Zakład Astrofizyki Obserwacyjnej

* Pracownia Przetwarzania Informacji

* Zakład Astrofizyki Pozagalaktycznej

* Zakład Fizyki Atmosfery

* Zakład Astrofizyki Teoretycznej

* Zakład Fizyki Litosfery

Katedra Metod Matematycznych Fizyki

 

Studia doktoranckie są dziennymi studiami indywidualnymi, odbywanymi według ramowego programu studiów pod kierunkiem opiekuna naukowego - nauczyciela akademickiego Wydziału Fizyki UW ze stopniem doktora habilitowanego. Opiekun naukowy ustala z doktorantem temat badań i zakres pracy doktorskiej, jak również zestaw zajęć i formę ich zaliczenia (w tym również zajęcia odbywające się poza Wydz iałem Fizyki UW).

 

Studium Podyplomowe Fizyki z Astronomią.

Na Wydziale Fizyki istnieje Studium Podyplomowe Fizyki z Astronomią, przeznaczone dla nauczycieli przedmiotów ścisłych, którzy chcą uzyskać uprawnienia do nauczania fizyki i tych, którzy mając takie uprawnienia chcą podwyższyć swoje kwalifikacje. Studia w Studium Podyplomowym Fizyki z Astronomią trwają trzy semestry i dają uprawnienia do nauczania fizyki i astronomii w gimnazjum i lic eum, osobom posiadającym uprawnienia pedagogiczne. Osoby, które nie posiadają uprawnień pedagogicznych mogą je uzyskać zaliczając blok pedagogiczny dla studentów studiów stacjonarnych na Wydziale Fizyki. Podczas całego toku studiów studentów obowiązuje za liczenie podanych zajęć. Po uzyskaniu obowiązujących zaliczeń i zdaniu egzaminu końcowego absolwenci otrzymują świadectwo ukończenia studiów.

Studia podyplomowe są płatne, aktualnie opłata wynosi 700 zł za semestr. Istnieje możliwość pokrycia tych kosztów przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, jeśli słuchacz zostanie skierowany na studium przez Kuratorium. W wyjątkowych przyp adkach można uzyskać zwolnienie z opłaty.

 

Podyplomowe Międzywydziałowe Studium Nauczania Przyrody.

Wydział Fizyki jest współorganizatorem Podyplomowego Międzywydziałowego Studium Nauczania Przyrody, prowadzonego przez Wydziały Biologii, Chemii i Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, przy współpracy Wydziału Geologii UW.

Studium organizuje studia podyplomowe przeznaczone dla nauczycieli (absolwentów biologii, geografii, fizyki, chemii lub innych rodzajów studiów przyrodniczych i technicznych) i przygotowujące ich do nauczania zintegrowanego przedmiotu “ Przyroda”, wykładanego w klasie IV–VI szkoły podstawowej. Do zadań Studium należy w szczególności:

  1. przybliżenie nauczycielom podstaw wiedzy przyrodniczej, szczególnie w zakresie przedmiotów, których dotychczas nie nauczali,
  2. umożliwienie sprawnego posługiwania się nowoczesnymi narzędziami multimedialnymi,
  3. zapoznanie z aktywnymi metodami poznawania przyrody przez uczniów.

Studia w Studium Podyplomowym trwają trzy semestry. Podczas całego toku studiów studentów obowiązuje zaliczenie podanych zajęć. Po uzyskaniu obowiązujących zaliczeń i zdaniu egzaminu koń cowego absolwenci otrzymują świadectwo ukończenia studiów.

Studia podyplomowe są płatne, aktualnie opłata wynosi 1000 zł za semestr.

 

Zasady przyjęć na I rok studiów magisterskich i wyższych zawodowych

na kierunku fizyka (bez NKF-u) oraz na studia magisterskie na kierunku astronomia

w roku akad. 2002/2003.

 

Kandydaci na studia magisterskie i wyższe zawodowe na kierunku fizyka (bez NKF-u) oraz na studia magisterskie na kierunku astronomia kwalifikowani będą do przyjęcia w dwóch trybach: na zasadach konkursu ocen na świadectwie dojrzałoś ci lub na podstawie egzaminu wstępnego.

Bez egzaminu wstępnego zorganizowanego w ramach Wydziału Fizyki mogą być przyjęci:

· Maturzyści z 2002 r., którzy zdali maturę w dawnej wersji z co najmniej dobrą średnią ocen z fizyki i matematyki na świadectwie dojrzałości (do średniej liczona jest najwyższa nota na świadectwie z tych przedmiotów).

· Maturzyści z 2002 r., którzy zdali maturę w nowej wersji i uzyskali z egzaminów maturalnych zdanych z dwóch przedmiotów wymienionych poniżej w ppkt. a) lub w ppkt. b) w sumie co najmniej 120 punktów:

a) fizyka z astronomią oraz jeden z następujących przedmiotów: matematyka (na poziomie rozszerzonym lub podstawowym), chemia, informatyka, biologia, geografia lub filozofia,

b) matematyka (na poziomie rozszerzonym lub podstawowym) oraz jeden z następujących przedmiotów: fizyka z astronomią, chemia, informatyka, biologia, geografia lub filozofia.

· Uczestnicy stopnia II (okręgowego) Olimpiady Fizycznej, Olimpiady Matematycznej, Olimpiady Astronomicznej, Olimpiady Informatycznej, Olimpiady Chemicznej lub Olimpiady Wiedzy Technicznej.

· Kandydaci z Maturą Międzynarodową z 2002 r. ze średnią punktów z fizyki i matematyki na poziomie wyższym (HL) co najmniej 5 (w skali ocen 1-7 pkt.).

· Kandydaci, którzy zdawali Centralny Egzamin Wstępny z Matematyki (CEWM) na Uniwersytet Warszawski w 2002 r. i uzyskali co najmniej 30% maksymalnej liczby punktów uzyskanych na tym egzaminie.

· Kandydaci, którzy w roku 2002 zdawali egzamin wstępny z fizyki i/lub matematyki na Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych UW, Międzywydziałowe Studia Ochrony Środowiska UW lub Wydział Biologii UW oraz uzyskali przynajmniej 625 punktów z tego egzaminu.

Pozostali kandydaci przyjmowani będą na podstawie końcowego wyniku egzaminu wstępnego zorganizowanego w ramach Wydziału Fizyki.

Przyjęcia na podstawie egzaminu wstępnego zorganizowanego w ramach Wydziału Fizyki odbywać się będą tylko w ramach pierwszej rekrutacji. Egzamin będzie miał formę pisemnego testu z fizyki i z matematyki, sprawdzającego wiadomości i umiejętności w zakresie programu obowiązującego w szkole średniej. Egzamin wstępny odbędzie się 2 lipca 2002 r.

Kwalifikacja kandydatów i przyjęcie na studia

Kandydaci przyjmowani są na I rok studiów w kolejności wyznaczonej liczbą punktów uzyskanych podczas kwalifikacji na Wydział Fizyki (pkt. WF). Maksymalna liczba punktów, którą kandydat może uzyskać podczas postępowania kwalifikacyjn ego na Wydział Fizyki wynosi 300 pkt. WF.

· Maturzyści z 2002 r., którzy zdali maturę w dawnej wersji i uzyskali co najmniej dobrą średnią ocen z fizyki i matematyki na świadectwie dojrzałości będą kwalifikowani na podstawie tej średniej (do średniej liczona jest najwyższa nota na świad ectwie z tych przedmiotów). Ocena ta będzie przeliczana na punkty WF. Punktacja ocen: celująca – 300 pkt. WF, bardzo dobra plus – 270 pkt. WF, bardzo dobra – 240 pkt. WF, dobra plus – 210 pkt. WF, dobra – 180 pkt. WF.

· Maturzyści z 2002 r., którzy zdali maturę w nowej wersji i uzyskali na świadectwie maturalnym z egzaminów maturalnych zdanych z dwóch wyżej wymienionych przedmiotów w sumie co najmniej 120 punktów, będą kwalifikowani na podstawie tych punktów. Punkty uzyskane na świadectwie dojrzałości będą przeliczane na punkty na Wydziale Fizyki w następujący sposób: 240 pkt. i więcej – 300 pkt. WF, 180 pkt. – 240 pkt. WF, 120 pkt.- 180 pkt. WF. Kandydaci, którzy zdali fizykę z astronomią uzyskują dodatkowo 30 pkt. WF. Kandydaci, którzy zdali matematykę na poziomie rozszerzonym uzyskują dodatkowo 30 pkt. WF.

· Uczestnicy stopnia II (okręgowego) Olimpiady Fizycznej, Olimpiady Matematycznej, Olimpiady Astronomicznej, Olimpiady Informatycznej, Olimpiady Chemicznej lub Olimpiady Wiedzy Technicznej będą kwalifikowani na podstawie przyznania 240 punktów WF, co o znacza wystawienie oceny bardzo dobrej. Finaliści i laureaci ww. Olimpiad będą kwalifikowani na podstawie przyznania 300 punktów WF, co oznacza wystawienie oceny celującej.

· Kandydaci z Maturą Międzynarodową z 2002 r. ze średnią punktów z fizyki i matematyki na poziomie wyższym (HL) co najmniej 5 (w skali ocen 1-7 pkt.) będą kwalifikowani na podstawie tej oceny. Ocena ta będzie przeliczana na punkty WF. Punktacja ocen: 7 – 300 pkt. WF, 6 – 240 pkt. WF, 5 – 180 pkt. WF.

· Kandydaci, którzy zdawali Centralny Egzamin Wstępny z Matematyki (CEWM) na UW w 2002 r. i uzyskali co najmniej 30% maksymalnej liczby punktów uzyskanych na tym egzaminie będą kwalifikowani na podstawie wyższej z liczb punktów: zdobytych na tym egzami nie lub uzyskanych ze średniej ocen z fizyki i z matematyki na tegorocznym świadectwie dojrzałości. Przy czym 30% maksymalnej liczby punktów (m.l.p.) uzyskanych na CEWM odpowiada 180 punktom na Wydziale Fizyki, 40% m.l.p. – 210 pkt. WF, 50% m.l.p. – 240 pkt. WF, 60% m.l.p. – 270 pkt. WF, a 70% i więcej m.l.p.- 300 pkt. WF.

· Kandydaci, którzy w roku 2002 zdawali egzamin wstępny z fizyki i/lub matematyki na Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych UW, Międzywydziałowe Studia Ochrony Środowiska UW lub Wydział Biologii UW oraz uzyskali przynajmniej 625 punktów z tego egzaminu będą kwalifikowani na podstawie wyższej z liczb punktów: zdobytych na tym egzaminie lub uzyskanych ze średniej ocen z fizyki i z matematyki na tegorocznym świadectwie dojrzałości. Przy czym 625 pkt. zdobytych na wy żej wymienionym egzaminie odpowiada 180 pkt. WF, 800 pkt. – 210 pkt. WF, 990 pkt. – 240 pkt. WF, 1200 pkt. – 270 pkt. WF, a 1400 i więcej punktów odpowiada 300 pkt. WF.

· Kandydaci, którzy będą kwalifikowani na podstawie wyniku egzaminu wstępnego zorganizowanego w ramach Wydział Fizyki mogą uzyskać od 0 do 240 punktów. Dla tych kandydatów oceny ze świadectwa dojrzałości nie będą brane pod uwagę. Kandydaci, którzy uzysk ają z egzaminu wstępnego mniej niż 80 punktów nie będą rozważani na dalszych etapach postępowania kwalifikacyjnego.

Limit miejsc na kierunku Fizyka (bez NKF-u): 240,

na kierunku Astronomia: 80.

Warunkiem przyjęcia na Wydział Fizyki jest pozytywna kwalifikacja kandydata, uzyskanie podczas postępowania kwalifikacyjnego liczby punktów zapewniającej miejsce na liście kandydatów zakwalifikowanych na wybrany kierunek studiów na Wydz iale Fizyki mieszczące się w ramach obowiązującego limitu oraz dostarczenie oryginału świadectwa maturalnego. Niedostarczenie oryginału świadectwa dojrzałości do dnia 17 lipca 2002 r. będzie rozumiane jako rezygnacja ze studiów na Wydziale Fizyki. W przyp adku zwalniania się miejsc na liście przyjętych kandydatów na skutek rezygnacji kandydatów (lub z innych przyczyn), będą one uzupełniane przez kolejnych kandydatów, którzy uzyskali największą liczbę punktów.

W przypadku nie wypełnienia wszystkich dostępnych miejsc na I roku, w okresie od 19 do 26 lipca 2002 r., odbędzie się druga rekrutacja na podstawie konkursu ocen na świadectwie dojrzałości. Przyjmowani będą maturzyści z 2002 r., spełniający warunki pod ane dla pierwszej rekrutacji. Wymagane będzie złożenie oryginału świadectwa dojrzałości do dnia 26 lipca 2002 r.

Kandydaci, mający obywatelstwo polskie, którzy uzyskali świadectwo maturalne lub świadectwo ukończenia szkoły średniej za granicą przyjmowani są na studia według tych samych zasad co pozostali kandydaci, pod warunkiem przedłożenia nostr yfikacji tego świadectwa, lub jeżeli świadectwo to zawiera stwierdzenie, iż dana osoba ma prawo ubiegania się o studia wyższe w kraju wystawienia tego świadectwa, albo też do świadectwa jest dołączone zaświadczenie wystawione przez polski konsulat, szkoł ę lub władze oświatowe właściwego kraju potwierdzające uprawnienie ubiegania się o studia wyższe w kraju wystawienia świadectwa. Świadectwo takie może zostać również potwierdzone przez odpowiednie Kuratorium, właściwe dla miejsca zamieszkania kandydata w Polsce.

Osoby nie będące obywatelami polskimi, kierowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu, i będące po kursie języka polskiego są przyjmowane na studia bez postępowania kwalifikacyjnego, natomiast inne będą przyjmowane na podstawi e kwalifikacji przeprowadzonej przez Dziekana.

Osoby, które zostaną przyjęte na Wydział Fizyki w roku 2002, ale nie podejmą studiów w tym roku, będą w przypadku ponownego ubiegania się o przyjęcie podlegały zasadom obowiązującym w dniu ponownego złożenia dokumentów.

Dokumenty kandydatów na Wydział Fizyki, na kierunki fizyka (bez Nauczycielskiego Kolegium Fizyki) i astronomia przyjmowane będą w pierwszej rekrutacji w ramach rejestracji centralnej, w drugiej rekrutacji w Dziekanacie Wydziału Fizyki, ul. Hoża 69.

 

Zasady przyjęć na kierunek fizyka - Nauczycielskie Kolegium Fizyki

w roku akad. 2002/2003 r.

 

Kandydaci na studia w Nauczycielskim Kolegium Fizyki kwalifikowani będą do przyjęcia na zasadzie konkursu ocen na świadectwie dojrzałości i na podstawie pozytywnego wyniku rozmowy kwalifikacyjnej.

Bez rozmowy kwalifikacyjnej mogą być przyjęci:

· Maturzyści z 2002 r., którzy zdali maturę w dawnej wersji z co najmniej dobrą średnią ocen z fizyki i matematyki na świadectwie dojrzałości (do średniej liczona jest najwyższa nota na świadectwie z tych przedmiotów).

· Maturzyści z 2002 r., którzy zdali maturę w nowej wersji i uzyskali z egzaminów maturalnych zdanych z dwóch przedmiotów wymienionych w ppkt. a) lub w ppkt. b) w sumie co najmniej 120 punktów:

a) fizyka z astronomią oraz jeden z następujących przedmiotów: matematyka (na poziomie rozszerzonym lub podstawowym), chemia, informatyka, biologia, geografia lub filozofia,

b) matematyka (na poziomie rozszerzonym lub podstawowym) oraz jeden z następujących przedmiotów: fizyka z astronomią, chemia, informatyka, biologia, geografia lub filozofia.

· Uczestnicy stopnia II (okręgowego) Olimpiady Fizycznej, Olimpiady Matematycznej, Olimpiady Astronomicznej, Olimpiady Informatycznej, Olimpiady Chemicznej lub Olimpiady Wiedzy Technicznej.

· Kandydaci z Maturą Międzynarodową z 2002 r. ze średnią punktów z fizyki i matematyki na poziomie wyższym (HL) co najmniej 5 (w skali ocen 1-7 pkt.).

· Kandydaci, którzy zdawali Centralny Egzamin Wstępny z Matematyki (CEWM) na Uniwersytet Warszawski w 2002 r. i uzyskali co najmniej 30% maksymalnej liczby punktów uzyskanych na tym egzaminie.

· Kandydaci, którzy w roku 2002 zdawali egzamin wstępny z fizyki i/lub matematyki na Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych UW, Międzywydziałowe Studia Ochrony Środowiska UW lub Wydział Biologii UW oraz uzyskali przynajmniej 625 punktów z tego egzaminu.

Pozostali kandydaci przyjmowani będą na podstawie pozytywnego wyniku rozmowy kwalifikacyjnej oraz w przypadku matury w dawnej wersji - konkursu ocen z fizyki i matematyki na świadectwie dojrzałości, a w przypadku matury w nowej wersji – konkursu punktacji z dwóch wyżej wymienionych przedmiotów zdawanych na maturze.

Rozmowa kwalifikacyjna na NKF w ramach pierwszej rekrutacji odbędzie się 24 i 25 czerwca 2002 r. Rozmowa kwalifikacyjna dotyczyć będzie ogólnych predyspozycji kandydata do zawodu nauczyciela oraz jego zainteresowań. Osoby, które nie zakwalifikowały się do NKF mogą ubiegać się o przyjęcie na kierunek fizyka lub astronomia, składając podania do dnia 28 czerwca 2002 r.

Kwalifikacja kandydatów i przyjęcie na studia

Kandydaci przyjmowani są na I rok studiów w kolejności wyznaczonej liczbą punktów uzyskanych podczas kwalifikacji do Nauczycielskiego Kolegium Fizyki na Wydziale Fizyki (pkt. NKF). Liczba punktów NKF, którą kandydat może uzyskać pod czas postępowania kwalifikacyjnego do NKF jest sumą punktów uzyskanych za oceny na świadectwie dojrzałości oraz na rozmowie kwalifikacyjnej. Maksymalna liczba punktów, którą kandydat może uzyskać wynosi 300 pkt. NKF. W wyniku rozmowy kwalifikacyjnej można uzyskać maksymalnie 150 pkt. NKF. W przypadku zwolnienia z rozmowy kwalifikacyjnej kandydat uzyskuje za rozmowę kwalifikacyjną 150 pkt. NKF.

Punktacja NKF za oceny/punkty na świadectwie dojrzałości:

· Maturzyści z 2002 r., którzy zdali maturę w dawnej wersji uzyskują następującą liczbę punktów NKF na podstawie średniej ocen z fizyki i matematyki na świadectwie dojrzałości (do średniej liczona jest najwyższa nota na świadectwie z tych przedm iotów): ocena celująca – 150 pkt. NKF, bardzo dobra plus – 135 pkt. NKF, bardzo dobra – 120 pkt. NKF, dobra plus – 105 pkt. NKF, dobra – 90 pkt. NKF, dostateczna plus – 75 pkt. NKF, dostateczna – 60 pkt. NKF, dopuszczająca – 30 pkt. NKF.

· Maturzyści z 2002 r., którzy zdali maturę w nowej wersji uzyskują następującą liczbę punktów NKF na podstawie sumy punktów na świadectwie dojrzałości ze zdanych egzaminów maturalnych z dwóch ww. przedmiotów: 240 pkt. i więcej – 150 pkt. NKF, 1 80 pkt. – 120 pkt. NKF, 120 pkt.- 90 pkt. NKF, 70 pkt. – 30 pkt. NKF. Kandydaci, którzy zdali fizykę z astronomią uzyskują dodatkowo 15 pkt. NKF. Kandydaci, którzy zdali matematykę na poziomie rozszerzonym uzyskują dodatkowo 15 pkt. NKF.

· Kandydaci z Maturą Międzynarodową z 2002 r. uzyskują następującą liczbę punktów NKF na podstawie średniej ocen z fizyki i matematyki na świadectwie dojrzałości (do średniej liczona jest najwyższa nota na świadectwie z tych przedmiotów w skali ocen 1- 7 pkt.): 7 pkt. – 150 pkt. NKF, 6 pkt. – 120 pkt. NKF, 5 pkt. – 90 pkt. NKF.

Warunkiem przyjęcia do Nauczycielskiego Kolegium Fizyki, oprócz postępowania kwalifikacyjnego opisanego powyżej jest dostarczenie oryginału świadectwa dojrzałości. Niedostarczenie oryginału świadectwa dojrzałości do dnia 17 lipca 2002 r . będzie rozumiane jako rezygnacja ze studiów na Wydziale Fizyki.

Limit miejsc w Nauczycielskim Kolegium Fizyki – 60.

Druga rekrutacja do Nauczycielskiego Kolegium Fizyki odbędzie się w okresie od 2 do 13 września 2002 r. Rozmowa kwalifikacyjna na NKF w ramach drugiej rekrutacji odbędzie się 16 i 17 września 2002 r. Wymagane będzie złożenie oryginału ś wiadectwa dojrzałości do dnia 13 września 2002 r.

Kandydaci, mający obywatelstwo polskie, którzy uzyskali świadectwo maturalne lub świadectwo ukończenia szkoły średniej za granicą przyjmowani są na studia według tych samych zasad co pozostali kandydaci, pod warunkiem przedłożenia nostr yfikacji tego świadectwa, lub jeżeli świadectwo to zawiera stwierdzenie, iż dana osoba ma prawo ubiegania się o studia wyższe w kraju wystawienia tego świadectwa, albo też do świadectwa jest dołączone zaświadczenie wystawione przez polski konsulat, szkoł ę lub władze oświatowe właściwego kraju potwierdzające uprawnienie ubiegania się o studia wyższe w kraju wystawienia świadectwa. Świadectwo takie może zostać również potwierdzone przez odpowiednie Kuratorium, właściwe dla miejsca zamieszkania kandydata w Polsce.

Osoby nie będące obywatelami polskimi, kierowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu, i będące po kursie języka polskiego są przyjmowane na studia bez postępowania kwalifikacyjnego, natomiast inne będą przyjmowane na podstawi e kwalifikacji przeprowadzonej przez Dziekana.

Osoby, które zostaną przyjęte na Wydział Fizyki w roku 2002, ale nie podejmą studiów w tym roku, będą w przypadku ponownego ubiegania się o przyjęcie podlegały zasadom obowiązującym w dniu ponownego złożenia dokumentów.

Dokumenty kandydatów do Nauczycielskiego Kolegium Fizyki przyjmowane będą w pierwszej rekrutacji w ramach rejestracji centralnej, w drugiej rekrutacji w Dziekanacie Wydziału Fizyki, ul. Hoża 69.

Zasady przyjęć na uzupełniające studia magisterskie na kierunku fizyka
(bez NKF-u) w roku akadem. 2002/2003.

O przyjęcie na uzupełniające studia magisterskie mogą starać się osoby z dyplomem licencjackim Wydziału Fizyki UW - kierunku fizyka, oraz z dyplomem licencjackim studiów fizyki innych uczelni i studiów o pokrewnych programach. O prz yjęciu na studia decyduje Dziekan. W szczególnych przypadkach Dziekan może powołać Komisję Kwalifikacyjną dla przyjęć na te studia i przyjąć kandydatów na podstawie pozytywnego wyniku egzaminu wstępnego pisemnego i ustnego z fizyki i z matematyki. W przypadku różnic programowych, studenci mogą zostać wpisani na odpowiednio wcześniejszy rok, aby uzupełnić te różnice przed przyjęciem na specjalizację na roku IV, co może oznaczać wpisanie na III rok 5- i 5,5 letnich studiów magisterskich.

Egzamin wstępny z fizyki i matematyki odbędzie się w dniach: pisemny – 19 i 20 września 2002 r, ustny – 24 i 25 września 2002 r.

Limit miejsc na uzupełniające studia magisterskie na kierunku Fizyka (bez NKF-u): 40.

Dokumenty (podanie, życiorys, dyplom ukończenia studiów licencjackich, kwestionariusz osobowy, wyciąg z kart egzaminacyjnych, świadectwo zdrowia oraz cztery fotografie) na uzupełniające studia magisterskie należy składać w Dziekanacie W ydziału Fizyki, Warszawa, ul. Hoża 69, tel. 621 97 75 i 621 54 48 w godzinach 9:00 - 14:00 (oprócz czwartków), do 17 września 2002 r. na najbliższy rok akademicki.

 

Zasady przyjęć na uzupełniające studia magisterskie na kierunku fizyka

w Nauczycielskim Kolegium Fizyki w roku akadem. 2002/2003.

O przyjęcie na uzupełniające studia magisterskie w Nauczycielskim Kolegium Fizyki mogą starać się osoby z dyplomem licencjackim NKF-u oraz innych specjalizacji licencjackich Wydziału Fizyki UW, a także Wydziałów Fizyki innych uczeln i. Przyjęcie na studia odbywa się na podstawie pozytywnego wyniku ustnego egzaminu kwalifikacyjnego z fizyki i matematyki, który odbędzie się w dniach 27 i 28 czerwca 2002 r. oraz w dniach 26 i 27 września 2002 r. Z egzaminu kwalifikacyjnego zwolnieni b ędą licencjaci, którzy w okresie studiów na uniwersyteckich wydziałach fizyki uzyskali średnią ze wszystkich ocen z fizyki i matematyki co najmniej cztery. W przypadku różnic programowych w zakresie odbytych studiów wyższych zawodowych wymagane będzie uzu pełnienie brakujących przedmiotów podczas studiów uzupełniających.

Limit miejsc na uzupełniające studia magisterskie na NKF-ie: 40.

Dokumenty (podanie, życiorys, dyplom ukończenia studiów licencjackich, kwestionariusz osobowy, wyciąg z kart egzaminacyjnych, świadectwo zdrowia oraz cztery fotografie) na studia uzupełniające magisterskie w NKF-ie należy składać w Dziekanacie Wydziału Fizyki, Warszawa, ul. Hoża 69, tel. 621 97 75 i 621 54 48 w godzinach 9:00 - 14:00 (oprócz czwartków), do 17 czerwca lub do 18 września 2002 r. na najbliższy rok akademicki.

 

Zasady przyjęć na Studium Podyplomowe Fizyki z Astronomią

w roku akadem. 2002/2003.

O przyjęcie na studia w Studium Podyplomowym Fizyki z Astronomią mogą starać się osoby z dyplomem magisterskim studiów wyższych na kierunku fizyka i astronomia oraz studiów o pokrewnych programach. Studia podyplomowe są płatne, aktualn ie opłata wynosi 700 zł za semestr. W wyjątkowych wypadkach można uzyskać pełne lub częściowe zwolnienie z tej opłaty. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. (limit miejsc 64).

Dokumenty kandydatów (podanie o przyjęcie na Studium z poparciem dyrekcji szkoły, kwestionariusz osobowy, życiorys, odpis dyplomu magisterskiego, dowód wniesienia opłaty manipulacyjnej) na Studium Podyplomowe przyjmowane będą w Dziekana cie Wydziału Fizyki, Warszawa, ul. Hoża 69, tel. 621 97 75 i 621 54 48 w godzinach 9:00 - 14:00 (oprócz czwartków), do dnia 10 września 2002 r. Istnieje możliwość pokrycia kosztów przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, jeśli słuchacz zostanie skierowany na Studium przez Kuratorium.

 

Zasady przyjęć na Podyplomowe Międzywydziałowe Studium Nauczania Przyrody

w roku akadem. 2002/2003.

 

O przyjęcie na studia w Podyplomowym Międzywydziałowym Studium Nauczania Przyrody mogą się starać absolwenci szkół wyższych posiadający dyplom ukończenia studiów wyższych zawodowych lub magisterskich na kierunku biologia, geografia, fiz yka, chemia lub innych rodzajów studiów przyrodniczych i technicznych. Kandydaci z dyplomem magisterskim biologii, geografii, fizyki lub chemii mogą być zwolnieni z uczęszczania i zaliczania zajęć w ramach pierwszego semestru z przedmiotu odpowiadającego kierunkowi ukończonych przez nich studiów magisterskich oraz pracowni z tego przedmiotu w drugim semestrze. W przypadku skorzystania z w/w zwolnienia z zajęć koszt kursu wynosić będzie po 700 zł za I i II semestr oraz 1000 zł za III semestr.

Dokumenty kandydatów: podanie o przyjęcie, kwestionariusz osobowy, życiorys, odpis dyplomu, dowód wpłaty należy składać w Dziekanacie Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Hoża 69, 00-681 Warszawa, tel. 621 97 75 i 621 54 48 w godzinach 9:00 - 14:00 (oprócz czwartków), do dnia 10 września 2002.

Limit miejsc: 60 osób, decyduje kolejność zgłoszeń. Zajęcia dla słuchaczy I semestru będą prowadzone, jeśli grupa słuchaczy będzie liczyć przynajmniej 10 osób.

 

Punkty zaliczeniowe w roku akadem. 2002/2003.

W roku akademickim 1998/99 na Wydziale Fizyki wprowadzone zostały punkty zaliczeniowe, będące równoważnikiem europejskich punktów kredytowych (ECTS). Celem wprowadzenia punktów jest ułat wienie czasowego lub trwałego przenoszenia się studentów z uczelni na uczelnię, zaliczania zajęć na innych wydziałach lub uczelniach, zarówno w Polsce, jak i w Europie, poprzez ustalenie zasad uznawania równoważności studiów odbytych na innej uczelni. Zwi ększa to możliwości indywidualizowania programu kształcenia studenta i stwarza możliwość większego niż dotychczas wpływu samego studenta na kształt i przeb ieg jego studiów.

Przyporządkowanie punktów oparte jest na następujących zasadach:

  1. Punktacją objęte są wszystkie lata studiów.
  2. Jeden rok = 60 punktów.
  3. Punkty przyporządkowane są przedmiotom i dotyczą zarówno przedmiotów kierunkowych, jak i pozakierunkowych, przedmiotów obowiązkowych (obligatoryjnych), jak i do wyboru (fakultatywnych). Wyjątek stanowi język angielski i wychowanie f izyczne, którym nie są przyporządkowane żadne punkty.
  4. Punkty przyporządkowane są także pracy dyplomowej.
  5. Punkty przyznawane są na zasadzie: wszystko albo nic, tzn. warunkiem uzyskania punktów jest zaliczenie danego przedmiotu.
  6. Bardziej zaawansowany poziom trudności przedmiotu nie oznacza większej liczby punktów.
  7. Punkty nie mają nic wspólnego z oceną uzyskaną w wyniku zaliczenia przedmiotu.
  8. Uzyskanie dyplomu wymaga zdobycia określonej liczby punktów.

Odpowiednie liczby punktów konieczne do uzyskania dyplomu na Wydziale Fizyki na określonym rodzaju studiów są następujące:

5-letnie studia magisterskie ................. 300 pkt

5,5-letnie studia magisterskie .............. 330 pkt

3- letnie studia licencjackie ................. 180 pkt

2-letnie studia uzupełniające magisterskie ... 120 pkt.

Średnia liczba godzin przypadająca na 1 punkt zaliczeniowy na Wydziale Fizyki wynosi 12 h. W spisach przedmiotów obok liczby godzin podane są odpowiednie liczby punktów zaliczeniowych.

W roku akademickim 2002/2003 zaliczenie roku oparte jest na liczbie godzin zaliczonych przez studenta. Punkty zaliczeniowe będą w tym roku pełnić jeszcze rolę informacyjną. W przyszłości do zaliczenia każdego roku studiów wymagane będzi e uzyskanie 60 punktów zaliczeniowych.

Numery i kody przedmiotów.

W roku akademickim 1998/99 uzupełniono numerację i wprowadzono kodowanie wszystkich przedmiotów wykładanych na Wydziale Fizyki UW. Nadanie numerów przedmiotom ułatwiło uporządkowanie wydziałowego katalogu przedmiotów. Numery przedmiotó w rozpoczynają się od numeru roku, dla którego są zalecane, a następne dwie cyfry numerują przedmioty dla danego roku (np. 212). Litera A, B, C po trzech cyfrach oznacza poziom trudności (A- najłatwiejsza wersja, C - najtrudniejsza, np. 202A). Litera L oz nacza, że jest to wykład specjalnie przeznaczony dla studiów licencjackich (np. 306L), a wykład o takim samym numerze jest prowadzony w wersji dla studiów magisterskich. Na kierunku astronomia numery przedmiotów kierunkowych poprzedzone są literą A (np. A 101). Na NKF-ie numery wszystkich przedmiotów poprzedzono literą N (np. N101).

Kody przedmiotów zostały wprowadzone w sposób wspólny dla całego Uniwersytetu Warszawskiego. Pierwsze trzy cyfry przedzielone kropką (np. 13.2 dla fizyki) oznaczają klasyfikację dziedziny zajęć wg listy kodów dziedzin obowiązującej w pr ogramie SOCRATES/ERASMUS. Czwarte miejsce (0) jest pozostawione na ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie. Piąte miejsce oznacza stopień zaawansowania przedmiotu i przyjęto, że jest to rok studiów, na którym sugeruje się zaliczenie tego prze dmiotu. Miejsca od szóstego do dziesiątego (np. 306L) zawierają numer wydziałowy. Pełny kod przedmiotu dla Mechaniki kwantowej I jest więc opisany przez 13.203301B. Wprowadzenie kodów dla wszystkich przedmiotów wykładanych na Uniwersytecie Warszawskim pow inno znacznie ułatwić studentom wyszukanie poprzez WWW interesujących ich wykładów z danej specjalności w Katalogu przedmiotów Uniwersytetu Warszawskiego.